From suosittaa +‎ -ella.



  1. To recommend.


Inflection of suositella (Kotus type 67/tulla, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosittelen en suosittele 1st sing. olen suositellut en ole suositellut
2nd sing. suosittelet et suosittele 2nd sing. olet suositellut et ole suositellut
3rd sing. suosittelee ei suosittele 3rd sing. on suositellut ei ole suositellut
1st plur. suosittelemme emme suosittele 1st plur. olemme suositelleet emme ole suositelleet
2nd plur. suosittelette ette suosittele 2nd plur. olette suositelleet ette ole suositelleet
3rd plur. suosittelevat eivät suosittele 3rd plur. ovat suositelleet eivät ole suositelleet
passive suositellaan ei suositella passive on suositeltu ei ole suositeltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosittelin en suositellut 1st sing. olin suositellut en ollut suositellut
2nd sing. suosittelit et suositellut 2nd sing. olit suositellut et ollut suositellut
3rd sing. suositteli ei suositellut 3rd sing. oli suositellut ei ollut suositellut
1st plur. suosittelimme emme suositelleet 1st plur. olimme suositelleet emme olleet suositelleet
2nd plur. suosittelitte ette suositelleet 2nd plur. olitte suositelleet ette olleet suositelleet
3rd plur. suosittelivat eivät suositelleet 3rd plur. olivat suositelleet eivät olleet suositelleet
passive suositeltiin ei suositeltu passive oli suositeltu ei ollut suositeltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosittelisin en suosittelisi 1st sing. olisin suositellut en olisi suositellut
2nd sing. suosittelisit et suosittelisi 2nd sing. olisit suositellut et olisi suositellut
3rd sing. suosittelisi ei suosittelisi 3rd sing. olisi suositellut ei olisi suositellut
1st plur. suosittelisimme emme suosittelisi 1st plur. olisimme suositelleet emme olisi suositelleet
2nd plur. suosittelisitte ette suosittelisi 2nd plur. olisitte suositelleet ette olisi suositelleet
3rd plur. suosittelisivat eivät suosittelisi 3rd plur. olisivat suositelleet eivät olisi suositelleet
passive suositeltaisiin ei suositeltaisi passive olisi suositeltu ei olisi suositeltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suosittele älä suosittele 2nd sing. ole suositellut älä ole suositellut
3rd sing. suositelkoon älköön suositelko 3rd sing. olkoon suositellut älköön olko suositellut
1st plur. suositelkaamme älkäämme suositelko 1st plur. olkaamme suositelleet älkäämme olko suositelleet
2nd plur. suositelkaa älkää suositelko 2nd plur. olkaa suositelleet älkää olko suositelleet
3rd plur. suositelkoot älkööt suositelko 3rd plur. olkoot suositelleet älkööt olko suositelleet
passive suositeltakoon älköön suositeltako passive olkoon suositeltu älköön olko suositeltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suositellen en suositelle 1st sing. lienen suositellut en liene suositellut
2nd sing. suositellet et suositelle 2nd sing. lienet suositellut et liene suositellut
3rd sing. suositellee ei suositelle 3rd sing. lienee suositellut ei liene suositellut
1st plur. suositellemme emme suositelle 1st plur. lienemme suositelleet emme liene suositelleet
2nd plur. suositellette ette suositelle 2nd plur. lienette suositelleet ette liene suositelleet
3rd plur. suositellevat eivät suositelle 3rd plur. lienevät suositelleet eivät liene suositelleet
passive suositeltaneen ei suositeltane passive lienee suositeltu ei liene suositeltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suositella present suositteleva suositeltava
long 1st2 suositellakseen past suositellut suositeltu
2nd inessive1 suositellessa suositeltaessa agent1, 3 suosittelema
instructive suositellen negative suosittelematon
3rd inessive suosittelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suosittelemasta
illative suosittelemaan
adessive suosittelemalla
abessive suosittelematta
instructive suositteleman suositeltaman
4th nominative suositteleminen
partitive suosittelemista
5th2 suosittelemaisillaan
Read in another language