Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

syöttää +‎ -ellä

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈsyø̯telːæˣ/, [ˈs̠yø̞̯t̪e̞lːæ(ʔ)]
  • Hyphenation: syö‧tel‧lä

VerbEdit

syötellä

  1. (transitive) to feed repeatedly
  2. (transitive, sports) to pass repeatedly

ConjugationEdit

Inflection of syötellä (Kotus type 67/tulla, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syöttelen en syöttele 1st sing. olen syötellyt en ole syötellyt
2nd sing. syöttelet et syöttele 2nd sing. olet syötellyt et ole syötellyt
3rd sing. syöttelee ei syöttele 3rd sing. on syötellyt ei ole syötellyt
1st plur. syöttelemme emme syöttele 1st plur. olemme syötelleet emme ole syötelleet
2nd plur. syöttelette ette syöttele 2nd plur. olette syötelleet ette ole syötelleet
3rd plur. syöttelevät eivät syöttele 3rd plur. ovat syötelleet eivät ole syötelleet
passive syötellään ei syötellä passive on syötelty ei ole syötelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syöttelin en syötellyt 1st sing. olin syötellyt en ollut syötellyt
2nd sing. syöttelit et syötellyt 2nd sing. olit syötellyt et ollut syötellyt
3rd sing. syötteli ei syötellyt 3rd sing. oli syötellyt ei ollut syötellyt
1st plur. syöttelimme emme syötelleet 1st plur. olimme syötelleet emme olleet syötelleet
2nd plur. syöttelitte ette syötelleet 2nd plur. olitte syötelleet ette olleet syötelleet
3rd plur. syöttelivät eivät syötelleet 3rd plur. olivat syötelleet eivät olleet syötelleet
passive syöteltiin ei syötelty passive oli syötelty ei ollut syötelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syöttelisin en syöttelisi 1st sing. olisin syötellyt en olisi syötellyt
2nd sing. syöttelisit et syöttelisi 2nd sing. olisit syötellyt et olisi syötellyt
3rd sing. syöttelisi ei syöttelisi 3rd sing. olisi syötellyt ei olisi syötellyt
1st plur. syöttelisimme emme syöttelisi 1st plur. olisimme syötelleet emme olisi syötelleet
2nd plur. syöttelisitte ette syöttelisi 2nd plur. olisitte syötelleet ette olisi syötelleet
3rd plur. syöttelisivät eivät syöttelisi 3rd plur. olisivat syötelleet eivät olisi syötelleet
passive syöteltäisiin ei syöteltäisi passive olisi syötelty ei olisi syötelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. syöttele älä syöttele 2nd sing. ole syötellyt älä ole syötellyt
3rd sing. syötelköön älköön syötelkö 3rd sing. olkoon syötellyt älköön olko syötellyt
1st plur. syötelkäämme älkäämme syötelkö 1st plur. olkaamme syötelleet älkäämme olko syötelleet
2nd plur. syötelkää älkää syötelkö 2nd plur. olkaa syötelleet älkää olko syötelleet
3rd plur. syötelkööt älkööt syötelkö 3rd plur. olkoot syötelleet älkööt olko syötelleet
passive syöteltäköön älköön syöteltäkö passive olkoon syötelty älköön olko syötelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syötellen en syötelle 1st sing. lienen syötellyt en liene syötellyt
2nd sing. syötellet et syötelle 2nd sing. lienet syötellyt et liene syötellyt
3rd sing. syötellee ei syötelle 3rd sing. lienee syötellyt ei liene syötellyt
1st plur. syötellemme emme syötelle 1st plur. lienemme syötelleet emme liene syötelleet
2nd plur. syötellette ette syötelle 2nd plur. lienette syötelleet ette liene syötelleet
3rd plur. syötellevät eivät syötelle 3rd plur. lienevät syötelleet eivät liene syötelleet
passive syöteltäneen ei syöteltäne passive lienee syötelty ei liene syötelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st syötellä present syöttelevä syöteltävä
long 1st2 syötelläkseen past syötellyt syötelty
2nd inessive1 syötellessä syöteltäessä agent1, 3 syöttelemä
instructive syötellen negative syöttelemätön
3rd inessive syöttelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative syöttelemästä
illative syöttelemään
adessive syöttelemällä
abessive syöttelemättä
instructive syöttelemän syöteltämän
4th nominative syötteleminen
partitive syöttelemistä
5th2 syöttelemäisillään