toinen ‎(other) +‎ -taa




  1. to repeat


Inflection of toistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toistan en toista 1st sing. olen toistanut en ole toistanut
2nd sing. toistat et toista 2nd sing. olet toistanut et ole toistanut
3rd sing. toistaa ei toista 3rd sing. on toistanut ei ole toistanut
1st plur. toistamme emme toista 1st plur. olemme toistaneet emme ole toistaneet
2nd plur. toistatte ette toista 2nd plur. olette toistaneet ette ole toistaneet
3rd plur. toistavat eivät toista 3rd plur. ovat toistaneet eivät ole toistaneet
passive toistetaan ei toisteta passive on toistettu ei ole toistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toistin en toistanut 1st sing. olin toistanut en ollut toistanut
2nd sing. toistit et toistanut 2nd sing. olit toistanut et ollut toistanut
3rd sing. toisti ei toistanut 3rd sing. oli toistanut ei ollut toistanut
1st plur. toistimme emme toistaneet 1st plur. olimme toistaneet emme olleet toistaneet
2nd plur. toistitte ette toistaneet 2nd plur. olitte toistaneet ette olleet toistaneet
3rd plur. toistivat eivät toistaneet 3rd plur. olivat toistaneet eivät olleet toistaneet
passive toistettiin ei toistettu passive oli toistettu ei ollut toistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toistaisin en toistaisi 1st sing. olisin toistanut en olisi toistanut
2nd sing. toistaisit et toistaisi 2nd sing. olisit toistanut et olisi toistanut
3rd sing. toistaisi ei toistaisi 3rd sing. olisi toistanut ei olisi toistanut
1st plur. toistaisimme emme toistaisi 1st plur. olisimme toistaneet emme olisi toistaneet
2nd plur. toistaisitte ette toistaisi 2nd plur. olisitte toistaneet ette olisi toistaneet
3rd plur. toistaisivat eivät toistaisi 3rd plur. olisivat toistaneet eivät olisi toistaneet
passive toistettaisiin ei toistettaisi passive olisi toistettu ei olisi toistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. toista älä toista 2nd sing. ole toistanut älä ole toistanut
3rd sing. toistakoon älköön toistako 3rd sing. olkoon toistanut älköön olko toistanut
1st plur. toistakaamme älkäämme toistako 1st plur. olkaamme toistaneet älkäämme olko toistaneet
2nd plur. toistakaa älkää toistako 2nd plur. olkaa toistaneet älkää olko toistaneet
3rd plur. toistakoot älkööt toistako 3rd plur. olkoot toistaneet älkööt olko toistaneet
passive toistettakoon älköön toistettako passive olkoon toistettu älköön olko toistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toistanen en toistane 1st sing. lienen toistanut en liene toistanut
2nd sing. toistanet et toistane 2nd sing. lienet toistanut et liene toistanut
3rd sing. toistanee ei toistane 3rd sing. lienee toistanut ei liene toistanut
1st plur. toistanemme emme toistane 1st plur. lienemme toistaneet emme liene toistaneet
2nd plur. toistanette ette toistane 2nd plur. lienette toistaneet ette liene toistaneet
3rd plur. toistanevat eivät toistane 3rd plur. lienevät toistaneet eivät liene toistaneet
passive toistettaneen ei toistettane passive lienee toistettu ei liene toistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st toistaa present toistava toistettava
long 1st2 toistaakseen past toistanut toistettu
2nd inessive1 toistaessa toistettaessa agent1, 3 toistama
instructive toistaen negative toistamaton
3rd inessive toistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative toistamasta
illative toistamaan
adessive toistamalla
abessive toistamatta
instructive toistaman toistettaman
4th nominative toistaminen
partitive toistamista
5th2 toistamaisillaan

Derived termsEdit


Read in another language