väärinkäyttää

FinnishEdit

VerbEdit

väärinkäyttää

  1. to misuse

ConjugationEdit

Inflection of väärinkäyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäytän en väärinkäytä 1st sing. olen väärinkäyttänyt en ole väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäytät et väärinkäytä 2nd sing. olet väärinkäyttänyt et ole väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttää ei väärinkäytä 3rd sing. on väärinkäyttänyt ei ole väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäytämme emme väärinkäytä 1st plur. olemme väärinkäyttäneet emme ole väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäytätte ette väärinkäytä 2nd plur. olette väärinkäyttäneet ette ole väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttävät eivät väärinkäytä 3rd plur. ovat väärinkäyttäneet eivät ole väärinkäyttäneet
passive väärinkäytetään ei väärinkäytetä passive on väärinkäytetty ei ole väärinkäytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäytin en väärinkäyttänyt 1st sing. olin väärinkäyttänyt en ollut väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäytit et väärinkäyttänyt 2nd sing. olit väärinkäyttänyt et ollut väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäytti ei väärinkäyttänyt 3rd sing. oli väärinkäyttänyt ei ollut väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäytimme emme väärinkäyttäneet 1st plur. olimme väärinkäyttäneet emme olleet väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäytitte ette väärinkäyttäneet 2nd plur. olitte väärinkäyttäneet ette olleet väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttivät eivät väärinkäyttäneet 3rd plur. olivat väärinkäyttäneet eivät olleet väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettiin ei väärinkäytetty passive oli väärinkäytetty ei ollut väärinkäytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäyttäisin en väärinkäyttäisi 1st sing. olisin väärinkäyttänyt en olisi väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäyttäisit et väärinkäyttäisi 2nd sing. olisit väärinkäyttänyt et olisi väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttäisi ei väärinkäyttäisi 3rd sing. olisi väärinkäyttänyt ei olisi väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäyttäisimme emme väärinkäyttäisi 1st plur. olisimme väärinkäyttäneet emme olisi väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäyttäisitte ette väärinkäyttäisi 2nd plur. olisitte väärinkäyttäneet ette olisi väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttäisivät eivät väärinkäyttäisi 3rd plur. olisivat väärinkäyttäneet eivät olisi väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettäisiin ei väärinkäytettäisi passive olisi väärinkäytetty ei olisi väärinkäytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. väärinkäytä älä väärinkäytä 2nd sing. ole väärinkäyttänyt älä ole väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttäköön älköön väärinkäyttäkö 3rd sing. olkoon väärinkäyttänyt älköön olko väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäyttäkäämme älkäämme väärinkäyttäkö 1st plur. olkaamme väärinkäyttäneet älkäämme olko väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäyttäkää älkää väärinkäyttäkö 2nd plur. olkaa väärinkäyttäneet älkää olko väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttäkööt älkööt väärinkäyttäkö 3rd plur. olkoot väärinkäyttäneet älkööt olko väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettäköön älköön väärinkäytettäkö passive olkoon väärinkäytetty älköön olko väärinkäytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäyttänen en väärinkäyttäne 1st sing. lienen väärinkäyttänyt en liene väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäyttänet et väärinkäyttäne 2nd sing. lienet väärinkäyttänyt et liene väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttänee ei väärinkäyttäne 3rd sing. lienee väärinkäyttänyt ei liene väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäyttänemme emme väärinkäyttäne 1st plur. lienemme väärinkäyttäneet emme liene väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäyttänette ette väärinkäyttäne 2nd plur. lienette väärinkäyttäneet ette liene väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttänevät eivät väärinkäyttäne 3rd plur. lienevät väärinkäyttäneet eivät liene väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettäneen ei väärinkäytettäne passive lienee väärinkäytetty ei liene väärinkäytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st väärinkäyttää present väärinkäyttävä väärinkäytettävä
long 1st2 väärinkäyttääkseen past väärinkäyttänyt väärinkäytetty
2nd inessive1 väärinkäyttäessä väärinkäytettäessä agent1, 3 väärinkäyttämä
instructive väärinkäyttäen negative väärinkäyttämätön
3rd inessive väärinkäyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative väärinkäyttämästä
illative väärinkäyttämään
adessive väärinkäyttämällä
abessive väärinkäyttämättä
instructive väärinkäyttämän väärinkäytettämän
4th nominative väärinkäyttäminen
partitive väärinkäyttämistä
5th2 väärinkäyttämäisillään
Read in another language