< väärä ‎(wrong)


vääristää ‎(transitive)

  1. to distort
  2. to deform


Inflection of vääristää (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristän en vääristä 1st sing. olen vääristänyt en ole vääristänyt
2nd sing. vääristät et vääristä 2nd sing. olet vääristänyt et ole vääristänyt
3rd sing. vääristää ei vääristä 3rd sing. on vääristänyt ei ole vääristänyt
1st plur. vääristämme emme vääristä 1st plur. olemme vääristäneet emme ole vääristäneet
2nd plur. vääristätte ette vääristä 2nd plur. olette vääristäneet ette ole vääristäneet
3rd plur. vääristävät eivät vääristä 3rd plur. ovat vääristäneet eivät ole vääristäneet
passive vääristetään ei vääristetä passive on vääristetty ei ole vääristetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristin en vääristänyt 1st sing. olin vääristänyt en ollut vääristänyt
2nd sing. vääristit et vääristänyt 2nd sing. olit vääristänyt et ollut vääristänyt
3rd sing. vääristi ei vääristänyt 3rd sing. oli vääristänyt ei ollut vääristänyt
1st plur. vääristimme emme vääristäneet 1st plur. olimme vääristäneet emme olleet vääristäneet
2nd plur. vääristitte ette vääristäneet 2nd plur. olitte vääristäneet ette olleet vääristäneet
3rd plur. vääristivät eivät vääristäneet 3rd plur. olivat vääristäneet eivät olleet vääristäneet
passive vääristettiin ei vääristetty passive oli vääristetty ei ollut vääristetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristäisin en vääristäisi 1st sing. olisin vääristänyt en olisi vääristänyt
2nd sing. vääristäisit et vääristäisi 2nd sing. olisit vääristänyt et olisi vääristänyt
3rd sing. vääristäisi ei vääristäisi 3rd sing. olisi vääristänyt ei olisi vääristänyt
1st plur. vääristäisimme emme vääristäisi 1st plur. olisimme vääristäneet emme olisi vääristäneet
2nd plur. vääristäisitte ette vääristäisi 2nd plur. olisitte vääristäneet ette olisi vääristäneet
3rd plur. vääristäisivät eivät vääristäisi 3rd plur. olisivat vääristäneet eivät olisi vääristäneet
passive vääristettäisiin ei vääristettäisi passive olisi vääristetty ei olisi vääristetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vääristä älä vääristä 2nd sing. ole vääristänyt älä ole vääristänyt
3rd sing. vääristäköön älköön vääristäkö 3rd sing. olkoon vääristänyt älköön olko vääristänyt
1st plur. vääristäkäämme älkäämme vääristäkö 1st plur. olkaamme vääristäneet älkäämme olko vääristäneet
2nd plur. vääristäkää älkää vääristäkö 2nd plur. olkaa vääristäneet älkää olko vääristäneet
3rd plur. vääristäkööt älkööt vääristäkö 3rd plur. olkoot vääristäneet älkööt olko vääristäneet
passive vääristettäköön älköön vääristettäkö passive olkoon vääristetty älköön olko vääristetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristänen en vääristäne 1st sing. lienen vääristänyt en liene vääristänyt
2nd sing. vääristänet et vääristäne 2nd sing. lienet vääristänyt et liene vääristänyt
3rd sing. vääristänee ei vääristäne 3rd sing. lienee vääristänyt ei liene vääristänyt
1st plur. vääristänemme emme vääristäne 1st plur. lienemme vääristäneet emme liene vääristäneet
2nd plur. vääristänette ette vääristäne 2nd plur. lienette vääristäneet ette liene vääristäneet
3rd plur. vääristänevät eivät vääristäne 3rd plur. lienevät vääristäneet eivät liene vääristäneet
passive vääristettäneen ei vääristettäne passive lienee vääristetty ei liene vääristetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vääristää present vääristävä vääristettävä
long 1st2 vääristääkseen past vääristänyt vääristetty
2nd inessive1 vääristäessä vääristettäessä agent1, 3 vääristämä
instructive vääristäen negative vääristämätön
3rd inessive vääristämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vääristämästä
illative vääristämään
adessive vääristämällä
abessive vääristämättä
instructive vääristämän vääristettämän
4th nominative vääristäminen
partitive vääristämistä
5th2 vääristämäisillään
Read in another language