vaahto ‎(foam, froth) > vaahdota ‎(to foam, froth) > -ttaa ‎(suffix forming causative aspect of a verb)


vaahdottaa (transitive)

  1. to froth (to create froth)
    Vaahdotan kahviani tasan kymmenen sekuntia, ei enempää, ei vähempää.
    I like to froth my coffee for ten seconds exactly, no more, no less.


Inflection of vaahdottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaahdotan en vaahdota 1st sing. olen vaahdottanut en ole vaahdottanut
2nd sing. vaahdotat et vaahdota 2nd sing. olet vaahdottanut et ole vaahdottanut
3rd sing. vaahdottaa ei vaahdota 3rd sing. on vaahdottanut ei ole vaahdottanut
1st plur. vaahdotamme emme vaahdota 1st plur. olemme vaahdottaneet emme ole vaahdottaneet
2nd plur. vaahdotatte ette vaahdota 2nd plur. olette vaahdottaneet ette ole vaahdottaneet
3rd plur. vaahdottavat eivät vaahdota 3rd plur. ovat vaahdottaneet eivät ole vaahdottaneet
passive vaahdotetaan ei vaahdoteta passive on vaahdotettu ei ole vaahdotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaahdotin en vaahdottanut 1st sing. olin vaahdottanut en ollut vaahdottanut
2nd sing. vaahdotit et vaahdottanut 2nd sing. olit vaahdottanut et ollut vaahdottanut
3rd sing. vaahdotti ei vaahdottanut 3rd sing. oli vaahdottanut ei ollut vaahdottanut
1st plur. vaahdotimme emme vaahdottaneet 1st plur. olimme vaahdottaneet emme olleet vaahdottaneet
2nd plur. vaahdotitte ette vaahdottaneet 2nd plur. olitte vaahdottaneet ette olleet vaahdottaneet
3rd plur. vaahdottivat eivät vaahdottaneet 3rd plur. olivat vaahdottaneet eivät olleet vaahdottaneet
passive vaahdotettiin ei vaahdotettu passive oli vaahdotettu ei ollut vaahdotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaahdottaisin en vaahdottaisi 1st sing. olisin vaahdottanut en olisi vaahdottanut
2nd sing. vaahdottaisit et vaahdottaisi 2nd sing. olisit vaahdottanut et olisi vaahdottanut
3rd sing. vaahdottaisi ei vaahdottaisi 3rd sing. olisi vaahdottanut ei olisi vaahdottanut
1st plur. vaahdottaisimme emme vaahdottaisi 1st plur. olisimme vaahdottaneet emme olisi vaahdottaneet
2nd plur. vaahdottaisitte ette vaahdottaisi 2nd plur. olisitte vaahdottaneet ette olisi vaahdottaneet
3rd plur. vaahdottaisivat eivät vaahdottaisi 3rd plur. olisivat vaahdottaneet eivät olisi vaahdottaneet
passive vaahdotettaisiin ei vaahdotettaisi passive olisi vaahdotettu ei olisi vaahdotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaahdota älä vaahdota 2nd sing. ole vaahdottanut älä ole vaahdottanut
3rd sing. vaahdottakoon älköön vaahdottako 3rd sing. olkoon vaahdottanut älköön olko vaahdottanut
1st plur. vaahdottakaamme älkäämme vaahdottako 1st plur. olkaamme vaahdottaneet älkäämme olko vaahdottaneet
2nd plur. vaahdottakaa älkää vaahdottako 2nd plur. olkaa vaahdottaneet älkää olko vaahdottaneet
3rd plur. vaahdottakoot älkööt vaahdottako 3rd plur. olkoot vaahdottaneet älkööt olko vaahdottaneet
passive vaahdotettakoon älköön vaahdotettako passive olkoon vaahdotettu älköön olko vaahdotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaahdottanen en vaahdottane 1st sing. lienen vaahdottanut en liene vaahdottanut
2nd sing. vaahdottanet et vaahdottane 2nd sing. lienet vaahdottanut et liene vaahdottanut
3rd sing. vaahdottanee ei vaahdottane 3rd sing. lienee vaahdottanut ei liene vaahdottanut
1st plur. vaahdottanemme emme vaahdottane 1st plur. lienemme vaahdottaneet emme liene vaahdottaneet
2nd plur. vaahdottanette ette vaahdottane 2nd plur. lienette vaahdottaneet ette liene vaahdottaneet
3rd plur. vaahdottanevat eivät vaahdottane 3rd plur. lienevät vaahdottaneet eivät liene vaahdottaneet
passive vaahdotettaneen ei vaahdotettane passive lienee vaahdotettu ei liene vaahdotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaahdottaa present vaahdottava vaahdotettava
long 1st2 vaahdottaakseen past vaahdottanut vaahdotettu
2nd inessive1 vaahdottaessa vaahdotettaessa agent1, 3 vaahdottama
instructive vaahdottaen negative vaahdottamaton
3rd inessive vaahdottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vaahdottamasta
illative vaahdottamaan
adessive vaahdottamalla
abessive vaahdottamatta
instructive vaahdottaman vaahdotettaman
4th nominative vaahdottaminen
partitive vaahdottamista
5th2 vaahdottamaisillaan
Read in another language