1. (transitive) To damage (to make something less intact or even destroy it; to harm or cause destruction).


Inflection of vaurioittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaurioitan en vaurioita 1st sing. olen vaurioittanut en ole vaurioittanut
2nd sing. vaurioitat et vaurioita 2nd sing. olet vaurioittanut et ole vaurioittanut
3rd sing. vaurioittaa ei vaurioita 3rd sing. on vaurioittanut ei ole vaurioittanut
1st plur. vaurioitamme emme vaurioita 1st plur. olemme vaurioittaneet emme ole vaurioittaneet
2nd plur. vaurioitatte ette vaurioita 2nd plur. olette vaurioittaneet ette ole vaurioittaneet
3rd plur. vaurioittavat eivät vaurioita 3rd plur. ovat vaurioittaneet eivät ole vaurioittaneet
passive vaurioitetaan ei vaurioiteta passive on vaurioitettu ei ole vaurioitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaurioitin en vaurioittanut 1st sing. olin vaurioittanut en ollut vaurioittanut
2nd sing. vaurioitit et vaurioittanut 2nd sing. olit vaurioittanut et ollut vaurioittanut
3rd sing. vaurioitti ei vaurioittanut 3rd sing. oli vaurioittanut ei ollut vaurioittanut
1st plur. vaurioitimme emme vaurioittaneet 1st plur. olimme vaurioittaneet emme olleet vaurioittaneet
2nd plur. vaurioititte ette vaurioittaneet 2nd plur. olitte vaurioittaneet ette olleet vaurioittaneet
3rd plur. vaurioittivat eivät vaurioittaneet 3rd plur. olivat vaurioittaneet eivät olleet vaurioittaneet
passive vaurioitettiin ei vaurioitettu passive oli vaurioitettu ei ollut vaurioitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaurioittaisin en vaurioittaisi 1st sing. olisin vaurioittanut en olisi vaurioittanut
2nd sing. vaurioittaisit et vaurioittaisi 2nd sing. olisit vaurioittanut et olisi vaurioittanut
3rd sing. vaurioittaisi ei vaurioittaisi 3rd sing. olisi vaurioittanut ei olisi vaurioittanut
1st plur. vaurioittaisimme emme vaurioittaisi 1st plur. olisimme vaurioittaneet emme olisi vaurioittaneet
2nd plur. vaurioittaisitte ette vaurioittaisi 2nd plur. olisitte vaurioittaneet ette olisi vaurioittaneet
3rd plur. vaurioittaisivat eivät vaurioittaisi 3rd plur. olisivat vaurioittaneet eivät olisi vaurioittaneet
passive vaurioitettaisiin ei vaurioitettaisi passive olisi vaurioitettu ei olisi vaurioitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaurioita älä vaurioita 2nd sing. ole vaurioittanut älä ole vaurioittanut
3rd sing. vaurioittakoon älköön vaurioittako 3rd sing. olkoon vaurioittanut älköön olko vaurioittanut
1st plur. vaurioittakaamme älkäämme vaurioittako 1st plur. olkaamme vaurioittaneet älkäämme olko vaurioittaneet
2nd plur. vaurioittakaa älkää vaurioittako 2nd plur. olkaa vaurioittaneet älkää olko vaurioittaneet
3rd plur. vaurioittakoot älkööt vaurioittako 3rd plur. olkoot vaurioittaneet älkööt olko vaurioittaneet
passive vaurioitettakoon älköön vaurioitettako passive olkoon vaurioitettu älköön olko vaurioitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaurioittanen en vaurioittane 1st sing. lienen vaurioittanut en liene vaurioittanut
2nd sing. vaurioittanet et vaurioittane 2nd sing. lienet vaurioittanut et liene vaurioittanut
3rd sing. vaurioittanee ei vaurioittane 3rd sing. lienee vaurioittanut ei liene vaurioittanut
1st plur. vaurioittanemme emme vaurioittane 1st plur. lienemme vaurioittaneet emme liene vaurioittaneet
2nd plur. vaurioittanette ette vaurioittane 2nd plur. lienette vaurioittaneet ette liene vaurioittaneet
3rd plur. vaurioittanevat eivät vaurioittane 3rd plur. lienevät vaurioittaneet eivät liene vaurioittaneet
passive vaurioitettaneen ei vaurioitettane passive lienee vaurioitettu ei liene vaurioitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaurioittaa present vaurioittava vaurioitettava
long 1st2 vaurioittaakseen past vaurioittanut vaurioitettu
2nd inessive1 vaurioittaessa vaurioitettaessa agent1, 3 vaurioittama
instructive vaurioittaen negative vaurioittamaton
3rd inessive vaurioittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vaurioittamasta
illative vaurioittamaan
adessive vaurioittamalla
abessive vaurioittamatta
instructive vaurioittaman vaurioitettaman
4th nominative vaurioittaminen
partitive vaurioittamista
5th2 vaurioittamaisillaan
Read in another language