(index vo)


From the noun voima ‎(strength) and verb suffix -istaa.



  1. (transitive) To strengthen.


Inflection of voimistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistan en voimista 1st sing. olen voimistanut en ole voimistanut
2nd sing. voimistat et voimista 2nd sing. olet voimistanut et ole voimistanut
3rd sing. voimistaa ei voimista 3rd sing. on voimistanut ei ole voimistanut
1st plur. voimistamme emme voimista 1st plur. olemme voimistaneet emme ole voimistaneet
2nd plur. voimistatte ette voimista 2nd plur. olette voimistaneet ette ole voimistaneet
3rd plur. voimistavat eivät voimista 3rd plur. ovat voimistaneet eivät ole voimistaneet
passive voimistetaan ei voimisteta passive on voimistettu ei ole voimistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistin en voimistanut 1st sing. olin voimistanut en ollut voimistanut
2nd sing. voimistit et voimistanut 2nd sing. olit voimistanut et ollut voimistanut
3rd sing. voimisti ei voimistanut 3rd sing. oli voimistanut ei ollut voimistanut
1st plur. voimistimme emme voimistaneet 1st plur. olimme voimistaneet emme olleet voimistaneet
2nd plur. voimistitte ette voimistaneet 2nd plur. olitte voimistaneet ette olleet voimistaneet
3rd plur. voimistivat eivät voimistaneet 3rd plur. olivat voimistaneet eivät olleet voimistaneet
passive voimistettiin ei voimistettu passive oli voimistettu ei ollut voimistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistaisin en voimistaisi 1st sing. olisin voimistanut en olisi voimistanut
2nd sing. voimistaisit et voimistaisi 2nd sing. olisit voimistanut et olisi voimistanut
3rd sing. voimistaisi ei voimistaisi 3rd sing. olisi voimistanut ei olisi voimistanut
1st plur. voimistaisimme emme voimistaisi 1st plur. olisimme voimistaneet emme olisi voimistaneet
2nd plur. voimistaisitte ette voimistaisi 2nd plur. olisitte voimistaneet ette olisi voimistaneet
3rd plur. voimistaisivat eivät voimistaisi 3rd plur. olisivat voimistaneet eivät olisi voimistaneet
passive voimistettaisiin ei voimistettaisi passive olisi voimistettu ei olisi voimistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. voimista älä voimista 2nd sing. ole voimistanut älä ole voimistanut
3rd sing. voimistakoon älköön voimistako 3rd sing. olkoon voimistanut älköön olko voimistanut
1st plur. voimistakaamme älkäämme voimistako 1st plur. olkaamme voimistaneet älkäämme olko voimistaneet
2nd plur. voimistakaa älkää voimistako 2nd plur. olkaa voimistaneet älkää olko voimistaneet
3rd plur. voimistakoot älkööt voimistako 3rd plur. olkoot voimistaneet älkööt olko voimistaneet
passive voimistettakoon älköön voimistettako passive olkoon voimistettu älköön olko voimistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. voimistanen en voimistane 1st sing. lienen voimistanut en liene voimistanut
2nd sing. voimistanet et voimistane 2nd sing. lienet voimistanut et liene voimistanut
3rd sing. voimistanee ei voimistane 3rd sing. lienee voimistanut ei liene voimistanut
1st plur. voimistanemme emme voimistane 1st plur. lienemme voimistaneet emme liene voimistaneet
2nd plur. voimistanette ette voimistane 2nd plur. lienette voimistaneet ette liene voimistaneet
3rd plur. voimistanevat eivät voimistane 3rd plur. lienevät voimistaneet eivät liene voimistaneet
passive voimistettaneen ei voimistettane passive lienee voimistettu ei liene voimistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st voimistaa present voimistava voimistettava
long 1st2 voimistaakseen past voimistanut voimistettu
2nd inessive1 voimistaessa voimistettaessa agent1, 3 voimistama
instructive voimistaen negative voimistamaton
3rd inessive voimistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative voimistamasta
illative voimistamaan
adessive voimistamalla
abessive voimistamatta
instructive voimistaman voimistettaman
4th nominative voimistaminen
partitive voimistamista
5th2 voimistamaisillaan

Derived termsEdit

Read in another language