Open main menu

𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽

GothicEdit

EtymologyEdit

From Proto-Germanic *gamainijanΔ….

VerbEdit

𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽 β€’ (gamainjan)

  1. to partake, to share in something
  2. to make common, to share
  3. to defile

InflectionEdit

Class 1 weak
Infinitive 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽
gamainjan
Indicative Present Past Present passive
1st singular 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰
gamainja
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌰
gamainida
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌳𐌰
gamainjada
2nd singular πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒ΄πŒΉπƒ
gamaineis
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπŒ³πŒ΄πƒ
gamainidΔ“s
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌢𐌰
gamainjaza
3rd singular 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌴𐌹𐌸
gamaineiΓΎ
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌰
gamainida
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌳𐌰
gamainjada
1st dual πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πƒ
gamainjōs
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿
gamainidΔ“du
β€”
2nd dual πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°π„πƒ
gamainjats
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒΏπ„πƒ
gamainidΔ“duts
β€”
1st plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌼
gamainjam
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌼
gamainidΔ“dum
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰
gamainjanda
2nd plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌴𐌹𐌸
gamaineiΓΎ
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌸
gamainidΔ“duΓΎ
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰
gamainjanda
3rd plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌳
gamainjand
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌽
gamainidΔ“dun
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰
gamainjanda
Subjunctive Present Past Present passive
1st singular 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌿
gamainjau
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌾𐌰𐌿
gamainidΔ“djau
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌳𐌰𐌿
gamainjaidau
2nd singular πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒΉπƒ
gamainjais
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπƒ
gamainidΔ“deis
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌢𐌰𐌿
gamainjaizau
3rd singular 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹
gamainjai
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌹
gamainidΔ“di
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌳𐌰𐌿
gamainjaidau
1st dual πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒΉπ…πŒ°
gamainjaiwa
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπ…πŒ°
gamainidΔ“deiwa
β€”
2nd dual πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒΉπ„πƒ
gamainjaits
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπ„πƒ
gamainidΔ“deits
β€”
1st plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌼𐌰
gamainjaima
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌼𐌰
gamainidΔ“deima
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
gamainjaindau
2nd plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌸
gamainjaiΓΎ
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌸
gamainidΔ“deiΓΎ
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
gamainjaindau
3rd plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌽𐌰
gamainjaina
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌽𐌰
gamainidΔ“deina
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
gamainjaindau
Imperative
2nd singular 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌴𐌹
gamainei
3rd singular 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌳𐌰𐌿
gamainjadau
2nd dual πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°π„πƒ
gamainjats
2nd plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌴𐌹𐌸
gamaineiΓΎ
3rd plural 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰𐌿
gamainjandau
Present Past
Participles πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒ½πŒ³πƒ
gamainjands
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπŒΈπƒ
gamainiΓΎs

Derived termsEdit

Related termsEdit