Open main menu

πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πƒ

GothicEdit

EtymologyEdit

From Proto-Germanic *gamainiz. Related to English mean, Dutch gemeen, German gemein, Latin commΕ«nis.

AdjectiveEdit

πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πƒ β€’ (gamains)

  1. common, shared
  2. vulgar, unclean

DeclensionEdit

I-stem
Strong (indefinite) inflection
Singular Masculine Feminine Neuter
Nominative πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πƒ
gamains
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πƒ
gamains
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽, πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°π„πŒ°
gamain, gamainjata
Accusative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌰
gamainjana
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰
gamainja
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽, πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°π„πŒ°
gamain, gamainjata
Genitive πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπƒ
gamainis
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒΉπŒΆπ‰πƒ
gamainjaizōs
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΉπƒ
gamainis
Dative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌼𐌼𐌰
gamainjamma
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹
gamainjai
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌼𐌼𐌰
gamainjamma
Plural Masculine Feminine Neuter
Nominative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹
gamainjai
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πƒ
gamainjōs
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰
gamainja
Accusative πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒ½πƒ
gamainjans
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πƒ
gamainjōs
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰
gamainja
Genitive 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌢𐌴
gamainjaizΔ“
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒΉπŒΆπ‰
gamainjaizō
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌢𐌴
gamainjaizΔ“
Dative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌼
gamainjaim
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌼
gamainjaim
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌹𐌼
gamainjaim
Weak (definite) inflection
Singular Masculine Feminine Neuter
Nominative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰
gamainja
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰
gamainjō
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰
gamainjō
Accusative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽
gamainjan
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½
gamainjōn
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰
gamainjō
Genitive πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒΉπŒ½πƒ
gamainjins
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½πƒ
gamainjōns
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒΉπŒ½πƒ
gamainjins
Dative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌹𐌽
gamainjin
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½
gamainjōn
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌹𐌽
gamainjin
Plural Masculine Feminine Neuter
Nominative πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒ½πƒ
gamainjans
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½πƒ
gamainjōns
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½πŒ°
gamainjōna
Accusative πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπŒ°πŒ½πƒ
gamainjans
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½πƒ
gamainjōns
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½πŒ°
gamainjōna
Genitive 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌴
gamainjanΔ“
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒ½π‰
gamainjōnō
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌽𐌴
gamainjanΔ“
Dative 𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌼
gamainjam
πŒ²πŒ°πŒΌπŒ°πŒΉπŒ½πŒΎπ‰πŒΌ
gamainjōm
𐌲𐌰𐌼𐌰𐌹𐌽𐌾𐌰𐌼
gamainjam

Derived termsEdit

Related termsEdit