asettaa ‎(to place) +‎ -utua



  1. (intransitive) To place oneself.


Inflection of asettautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asettaudun en asettaudu 1st sing. olen asettautunut en ole asettautunut
2nd sing. asettaudut et asettaudu 2nd sing. olet asettautunut et ole asettautunut
3rd sing. asettautuu ei asettaudu 3rd sing. on asettautunut ei ole asettautunut
1st plur. asettaudumme emme asettaudu 1st plur. olemme asettautuneet emme ole asettautuneet
2nd plur. asettaudutte ette asettaudu 2nd plur. olette asettautuneet ette ole asettautuneet
3rd plur. asettautuvat eivät asettaudu 3rd plur. ovat asettautuneet eivät ole asettautuneet
passive asettaudutaan ei asettauduta passive on asettauduttu ei ole asettauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asettauduin en asettautunut 1st sing. olin asettautunut en ollut asettautunut
2nd sing. asettauduit et asettautunut 2nd sing. olit asettautunut et ollut asettautunut
3rd sing. asettautui ei asettautunut 3rd sing. oli asettautunut ei ollut asettautunut
1st plur. asettauduimme emme asettautuneet 1st plur. olimme asettautuneet emme olleet asettautuneet
2nd plur. asettauduitte ette asettautuneet 2nd plur. olitte asettautuneet ette olleet asettautuneet
3rd plur. asettautuivat eivät asettautuneet 3rd plur. olivat asettautuneet eivät olleet asettautuneet
passive asettauduttiin ei asettauduttu passive oli asettauduttu ei ollut asettauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asettautuisin en asettautuisi 1st sing. olisin asettautunut en olisi asettautunut
2nd sing. asettautuisit et asettautuisi 2nd sing. olisit asettautunut et olisi asettautunut
3rd sing. asettautuisi ei asettautuisi 3rd sing. olisi asettautunut ei olisi asettautunut
1st plur. asettautuisimme emme asettautuisi 1st plur. olisimme asettautuneet emme olisi asettautuneet
2nd plur. asettautuisitte ette asettautuisi 2nd plur. olisitte asettautuneet ette olisi asettautuneet
3rd plur. asettautuisivat eivät asettautuisi 3rd plur. olisivat asettautuneet eivät olisi asettautuneet
passive asettauduttaisiin ei asettauduttaisi passive olisi asettauduttu ei olisi asettauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. asettaudu älä asettaudu 2nd sing. ole asettautunut älä ole asettautunut
3rd sing. asettautukoon älköön asettautuko 3rd sing. olkoon asettautunut älköön olko asettautunut
1st plur. asettautukaamme älkäämme asettautuko 1st plur. olkaamme asettautuneet älkäämme olko asettautuneet
2nd plur. asettautukaa älkää asettautuko 2nd plur. olkaa asettautuneet älkää olko asettautuneet
3rd plur. asettautukoot älkööt asettautuko 3rd plur. olkoot asettautuneet älkööt olko asettautuneet
passive asettauduttakoon älköön asettauduttako passive olkoon asettauduttu älköön olko asettauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asettautunen en asettautune 1st sing. lienen asettautunut en liene asettautunut
2nd sing. asettautunet et asettautune 2nd sing. lienet asettautunut et liene asettautunut
3rd sing. asettautunee ei asettautune 3rd sing. lienee asettautunut ei liene asettautunut
1st plur. asettautunemme emme asettautune 1st plur. lienemme asettautuneet emme liene asettautuneet
2nd plur. asettautunette ette asettautune 2nd plur. lienette asettautuneet ette liene asettautuneet
3rd plur. asettautunevat eivät asettautune 3rd plur. lienevät asettautuneet eivät liene asettautuneet
passive asettauduttaneen ei asettauduttane passive lienee asettauduttu ei liene asettauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st asettautua present asettautuva asettauduttava
long 1st2 asettautuakseen past asettautunut asettauduttu
2nd inessive1 asettautuessa asettauduttaessa agent1, 3 asettautuma
instructive asettautuen negative asettautumaton
3rd inessive asettautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative asettautumasta
illative asettautumaan
adessive asettautumalla
abessive asettautumatta
instructive asettautuman asettauduttaman
4th nominative asettautuminen
partitive asettautumista
5th2 asettautumaisillaan
Read in another language