1. (transitive, rare) To film.


Inflection of elokuvata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elokuvaan en elokuvaa 1st sing. olen elokuvannut en ole elokuvannut
2nd sing. elokuvaat et elokuvaa 2nd sing. olet elokuvannut et ole elokuvannut
3rd sing. elokuvaa ei elokuvaa 3rd sing. on elokuvannut ei ole elokuvannut
1st plur. elokuvaamme emme elokuvaa 1st plur. olemme elokuvanneet emme ole elokuvanneet
2nd plur. elokuvaatte ette elokuvaa 2nd plur. olette elokuvanneet ette ole elokuvanneet
3rd plur. elokuvaavat eivät elokuvaa 3rd plur. ovat elokuvanneet eivät ole elokuvanneet
passive elokuvataan ei elokuvata passive on elokuvattu ei ole elokuvattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elokuvasin en elokuvannut 1st sing. olin elokuvannut en ollut elokuvannut
2nd sing. elokuvasit et elokuvannut 2nd sing. olit elokuvannut et ollut elokuvannut
3rd sing. elokuvasi ei elokuvannut 3rd sing. oli elokuvannut ei ollut elokuvannut
1st plur. elokuvasimme emme elokuvanneet 1st plur. olimme elokuvanneet emme olleet elokuvanneet
2nd plur. elokuvasitte ette elokuvanneet 2nd plur. olitte elokuvanneet ette olleet elokuvanneet
3rd plur. elokuvasivat eivät elokuvanneet 3rd plur. olivat elokuvanneet eivät olleet elokuvanneet
passive elokuvattiin ei elokuvattu passive oli elokuvattu ei ollut elokuvattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elokuvaisin en elokuvaisi 1st sing. olisin elokuvannut en olisi elokuvannut
2nd sing. elokuvaisit et elokuvaisi 2nd sing. olisit elokuvannut et olisi elokuvannut
3rd sing. elokuvaisi ei elokuvaisi 3rd sing. olisi elokuvannut ei olisi elokuvannut
1st plur. elokuvaisimme emme elokuvaisi 1st plur. olisimme elokuvanneet emme olisi elokuvanneet
2nd plur. elokuvaisitte ette elokuvaisi 2nd plur. olisitte elokuvanneet ette olisi elokuvanneet
3rd plur. elokuvaisivat eivät elokuvaisi 3rd plur. olisivat elokuvanneet eivät olisi elokuvanneet
passive elokuvattaisiin ei elokuvattaisi passive olisi elokuvattu ei olisi elokuvattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. elokuvaa älä elokuvaa 2nd sing. ole elokuvannut älä ole elokuvannut
3rd sing. elokuvatkoon älköön elokuvatko 3rd sing. olkoon elokuvannut älköön olko elokuvannut
1st plur. elokuvatkaamme älkäämme elokuvatko 1st plur. olkaamme elokuvanneet älkäämme olko elokuvanneet
2nd plur. elokuvatkaa älkää elokuvatko 2nd plur. olkaa elokuvanneet älkää olko elokuvanneet
3rd plur. elokuvatkoot älkööt elokuvatko 3rd plur. olkoot elokuvanneet älkööt olko elokuvanneet
passive elokuvattakoon älköön elokuvattako passive olkoon elokuvattu älköön olko elokuvattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. elokuvannen en elokuvanne 1st sing. lienen elokuvannut en liene elokuvannut
2nd sing. elokuvannet et elokuvanne 2nd sing. lienet elokuvannut et liene elokuvannut
3rd sing. elokuvannee ei elokuvanne 3rd sing. lienee elokuvannut ei liene elokuvannut
1st plur. elokuvannemme emme elokuvanne 1st plur. lienemme elokuvanneet emme liene elokuvanneet
2nd plur. elokuvannette ette elokuvanne 2nd plur. lienette elokuvanneet ette liene elokuvanneet
3rd plur. elokuvannevat eivät elokuvanne 3rd plur. lienevät elokuvanneet eivät liene elokuvanneet
passive elokuvattaneen ei elokuvattane passive lienee elokuvattu ei liene elokuvattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st elokuvata present elokuvaava elokuvattava
long 1st2 elokuvatakseen past elokuvannut elokuvattu
2nd inessive1 elokuvatessa elokuvattaessa agent1, 3 elokuvaama
instructive elokuvaten negative elokuvaamaton
3rd inessive elokuvaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative elokuvaamasta
illative elokuvaamaan
adessive elokuvaamalla
abessive elokuvaamatta
instructive elokuvaaman elokuvattaman
4th nominative elokuvaaminen
partitive elokuvaamista
5th2 elokuvaamaisillaan


Read in another language