1. (transitive) This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.


Inflection of hätyyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hätyytän en hätyytä 1st sing. olen hätyyttänyt en ole hätyyttänyt
2nd sing. hätyytät et hätyytä 2nd sing. olet hätyyttänyt et ole hätyyttänyt
3rd sing. hätyyttää ei hätyytä 3rd sing. on hätyyttänyt ei ole hätyyttänyt
1st plur. hätyytämme emme hätyytä 1st plur. olemme hätyyttäneet emme ole hätyyttäneet
2nd plur. hätyytätte ette hätyytä 2nd plur. olette hätyyttäneet ette ole hätyyttäneet
3rd plur. hätyyttävät eivät hätyytä 3rd plur. ovat hätyyttäneet eivät ole hätyyttäneet
passive hätyytetään ei hätyytetä passive on hätyytetty ei ole hätyytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hätyytin en hätyyttänyt 1st sing. olin hätyyttänyt en ollut hätyyttänyt
2nd sing. hätyytit et hätyyttänyt 2nd sing. olit hätyyttänyt et ollut hätyyttänyt
3rd sing. hätyytti ei hätyyttänyt 3rd sing. oli hätyyttänyt ei ollut hätyyttänyt
1st plur. hätyytimme emme hätyyttäneet 1st plur. olimme hätyyttäneet emme olleet hätyyttäneet
2nd plur. hätyytitte ette hätyyttäneet 2nd plur. olitte hätyyttäneet ette olleet hätyyttäneet
3rd plur. hätyyttivät eivät hätyyttäneet 3rd plur. olivat hätyyttäneet eivät olleet hätyyttäneet
passive hätyytettiin ei hätyytetty passive oli hätyytetty ei ollut hätyytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hätyyttäisin en hätyyttäisi 1st sing. olisin hätyyttänyt en olisi hätyyttänyt
2nd sing. hätyyttäisit et hätyyttäisi 2nd sing. olisit hätyyttänyt et olisi hätyyttänyt
3rd sing. hätyyttäisi ei hätyyttäisi 3rd sing. olisi hätyyttänyt ei olisi hätyyttänyt
1st plur. hätyyttäisimme emme hätyyttäisi 1st plur. olisimme hätyyttäneet emme olisi hätyyttäneet
2nd plur. hätyyttäisitte ette hätyyttäisi 2nd plur. olisitte hätyyttäneet ette olisi hätyyttäneet
3rd plur. hätyyttäisivät eivät hätyyttäisi 3rd plur. olisivat hätyyttäneet eivät olisi hätyyttäneet
passive hätyytettäisiin ei hätyytettäisi passive olisi hätyytetty ei olisi hätyytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hätyytä älä hätyytä 2nd sing. ole hätyyttänyt älä ole hätyyttänyt
3rd sing. hätyyttäköön älköön hätyyttäkö 3rd sing. olkoon hätyyttänyt älköön olko hätyyttänyt
1st plur. hätyyttäkäämme älkäämme hätyyttäkö 1st plur. olkaamme hätyyttäneet älkäämme olko hätyyttäneet
2nd plur. hätyyttäkää älkää hätyyttäkö 2nd plur. olkaa hätyyttäneet älkää olko hätyyttäneet
3rd plur. hätyyttäkööt älkööt hätyyttäkö 3rd plur. olkoot hätyyttäneet älkööt olko hätyyttäneet
passive hätyytettäköön älköön hätyytettäkö passive olkoon hätyytetty älköön olko hätyytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hätyyttänen en hätyyttäne 1st sing. lienen hätyyttänyt en liene hätyyttänyt
2nd sing. hätyyttänet et hätyyttäne 2nd sing. lienet hätyyttänyt et liene hätyyttänyt
3rd sing. hätyyttänee ei hätyyttäne 3rd sing. lienee hätyyttänyt ei liene hätyyttänyt
1st plur. hätyyttänemme emme hätyyttäne 1st plur. lienemme hätyyttäneet emme liene hätyyttäneet
2nd plur. hätyyttänette ette hätyyttäne 2nd plur. lienette hätyyttäneet ette liene hätyyttäneet
3rd plur. hätyyttänevät eivät hätyyttäne 3rd plur. lienevät hätyyttäneet eivät liene hätyyttäneet
passive hätyytettäneen ei hätyytettäne passive lienee hätyytetty ei liene hätyytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hätyyttää present hätyyttävä hätyytettävä
long 1st2 hätyyttääkseen past hätyyttänyt hätyytetty
2nd inessive1 hätyyttäessä hätyytettäessä agent1, 3 hätyyttämä
instructive hätyyttäen negative hätyyttämätön
3rd inessive hätyyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hätyyttämästä
illative hätyyttämään
adessive hätyyttämällä
abessive hätyyttämättä
instructive hätyyttämän hätyytettämän
4th nominative hätyyttäminen
partitive hätyyttämistä
5th2 hätyyttämäisillään
Read in another language