See also: häärätä




  1. (rare) Alternative form of harata


Inflection of haarata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaraan en haaraa 1st sing. olen haarannut en ole haarannut
2nd sing. haaraat et haaraa 2nd sing. olet haarannut et ole haarannut
3rd sing. haaraa ei haaraa 3rd sing. on haarannut ei ole haarannut
1st plur. haaraamme emme haaraa 1st plur. olemme haaranneet emme ole haaranneet
2nd plur. haaraatte ette haaraa 2nd plur. olette haaranneet ette ole haaranneet
3rd plur. haaraavat eivät haaraa 3rd plur. ovat haaranneet eivät ole haaranneet
passive haarataan ei haarata passive on haarattu ei ole haarattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarasin en haarannut 1st sing. olin haarannut en ollut haarannut
2nd sing. haarasit et haarannut 2nd sing. olit haarannut et ollut haarannut
3rd sing. haarasi ei haarannut 3rd sing. oli haarannut ei ollut haarannut
1st plur. haarasimme emme haaranneet 1st plur. olimme haaranneet emme olleet haaranneet
2nd plur. haarasitte ette haaranneet 2nd plur. olitte haaranneet ette olleet haaranneet
3rd plur. haarasivat eivät haaranneet 3rd plur. olivat haaranneet eivät olleet haaranneet
passive haarattiin ei haarattu passive oli haarattu ei ollut haarattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaraisin en haaraisi 1st sing. olisin haarannut en olisi haarannut
2nd sing. haaraisit et haaraisi 2nd sing. olisit haarannut et olisi haarannut
3rd sing. haaraisi ei haaraisi 3rd sing. olisi haarannut ei olisi haarannut
1st plur. haaraisimme emme haaraisi 1st plur. olisimme haaranneet emme olisi haaranneet
2nd plur. haaraisitte ette haaraisi 2nd plur. olisitte haaranneet ette olisi haaranneet
3rd plur. haaraisivat eivät haaraisi 3rd plur. olisivat haaranneet eivät olisi haaranneet
passive haarattaisiin ei haarattaisi passive olisi haarattu ei olisi haarattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haaraa älä haaraa 2nd sing. ole haarannut älä ole haarannut
3rd sing. haaratkoon älköön haaratko 3rd sing. olkoon haarannut älköön olko haarannut
1st plur. haaratkaamme älkäämme haaratko 1st plur. olkaamme haaranneet älkäämme olko haaranneet
2nd plur. haaratkaa älkää haaratko 2nd plur. olkaa haaranneet älkää olko haaranneet
3rd plur. haaratkoot älkööt haaratko 3rd plur. olkoot haaranneet älkööt olko haaranneet
passive haarattakoon älköön haarattako passive olkoon haarattu älköön olko haarattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarannen en haaranne 1st sing. lienen haarannut en liene haarannut
2nd sing. haarannet et haaranne 2nd sing. lienet haarannut et liene haarannut
3rd sing. haarannee ei haaranne 3rd sing. lienee haarannut ei liene haarannut
1st plur. haarannemme emme haaranne 1st plur. lienemme haaranneet emme liene haaranneet
2nd plur. haarannette ette haaranne 2nd plur. lienette haaranneet ette liene haaranneet
3rd plur. haarannevat eivät haaranne 3rd plur. lienevät haaranneet eivät liene haaranneet
passive haarattaneen ei haarattane passive lienee haarattu ei liene haarattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haarata present haaraava haarattava
long 1st2 haaratakseen past haarannut haarattu
2nd inessive1 haaratessa haarattaessa agent1, 3 haaraama
instructive haaraten negative haaraamaton
3rd inessive haaraamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haaraamasta
illative haaraamaan
adessive haaraamalla
abessive haaraamatta
instructive haaraaman haarattaman
4th nominative haaraaminen
partitive haaraamista
5th2 haaraamaisillaan