1. (transitive) to exploit, benefit, utilize, capitalize


Inflection of hyödyntää (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyödynnän en hyödynnä 1st sing. olen hyödyntänyt en ole hyödyntänyt
2nd sing. hyödynnät et hyödynnä 2nd sing. olet hyödyntänyt et ole hyödyntänyt
3rd sing. hyödyntää ei hyödynnä 3rd sing. on hyödyntänyt ei ole hyödyntänyt
1st plur. hyödynnämme emme hyödynnä 1st plur. olemme hyödyntäneet emme ole hyödyntäneet
2nd plur. hyödynnätte ette hyödynnä 2nd plur. olette hyödyntäneet ette ole hyödyntäneet
3rd plur. hyödyntävät eivät hyödynnä 3rd plur. ovat hyödyntäneet eivät ole hyödyntäneet
passive hyödynnetään ei hyödynnetä passive on hyödynnetty ei ole hyödynnetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyödynsin en hyödyntänyt 1st sing. olin hyödyntänyt en ollut hyödyntänyt
2nd sing. hyödynsit et hyödyntänyt 2nd sing. olit hyödyntänyt et ollut hyödyntänyt
3rd sing. hyödynsi ei hyödyntänyt 3rd sing. oli hyödyntänyt ei ollut hyödyntänyt
1st plur. hyödynsimme emme hyödyntäneet 1st plur. olimme hyödyntäneet emme olleet hyödyntäneet
2nd plur. hyödynsitte ette hyödyntäneet 2nd plur. olitte hyödyntäneet ette olleet hyödyntäneet
3rd plur. hyödynsivät eivät hyödyntäneet 3rd plur. olivat hyödyntäneet eivät olleet hyödyntäneet
passive hyödynnettiin ei hyödynnetty passive oli hyödynnetty ei ollut hyödynnetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyödyntäisin en hyödyntäisi 1st sing. olisin hyödyntänyt en olisi hyödyntänyt
2nd sing. hyödyntäisit et hyödyntäisi 2nd sing. olisit hyödyntänyt et olisi hyödyntänyt
3rd sing. hyödyntäisi ei hyödyntäisi 3rd sing. olisi hyödyntänyt ei olisi hyödyntänyt
1st plur. hyödyntäisimme emme hyödyntäisi 1st plur. olisimme hyödyntäneet emme olisi hyödyntäneet
2nd plur. hyödyntäisitte ette hyödyntäisi 2nd plur. olisitte hyödyntäneet ette olisi hyödyntäneet
3rd plur. hyödyntäisivät eivät hyödyntäisi 3rd plur. olisivat hyödyntäneet eivät olisi hyödyntäneet
passive hyödynnettäisiin ei hyödynnettäisi passive olisi hyödynnetty ei olisi hyödynnetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hyödynnä älä hyödynnä 2nd sing. ole hyödyntänyt älä ole hyödyntänyt
3rd sing. hyödyntäköön älköön hyödyntäkö 3rd sing. olkoon hyödyntänyt älköön olko hyödyntänyt
1st plur. hyödyntäkäämme älkäämme hyödyntäkö 1st plur. olkaamme hyödyntäneet älkäämme olko hyödyntäneet
2nd plur. hyödyntäkää älkää hyödyntäkö 2nd plur. olkaa hyödyntäneet älkää olko hyödyntäneet
3rd plur. hyödyntäkööt älkööt hyödyntäkö 3rd plur. olkoot hyödyntäneet älkööt olko hyödyntäneet
passive hyödynnettäköön älköön hyödynnettäkö passive olkoon hyödynnetty älköön olko hyödynnetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyödyntänen en hyödyntäne 1st sing. lienen hyödyntänyt en liene hyödyntänyt
2nd sing. hyödyntänet et hyödyntäne 2nd sing. lienet hyödyntänyt et liene hyödyntänyt
3rd sing. hyödyntänee ei hyödyntäne 3rd sing. lienee hyödyntänyt ei liene hyödyntänyt
1st plur. hyödyntänemme emme hyödyntäne 1st plur. lienemme hyödyntäneet emme liene hyödyntäneet
2nd plur. hyödyntänette ette hyödyntäne 2nd plur. lienette hyödyntäneet ette liene hyödyntäneet
3rd plur. hyödyntänevät eivät hyödyntäne 3rd plur. lienevät hyödyntäneet eivät liene hyödyntäneet
passive hyödynnettäneen ei hyödynnettäne passive lienee hyödynnetty ei liene hyödynnetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hyödyntää present hyödyntävä hyödynnettävä
long 1st2 hyödyntääkseen past hyödyntänyt hyödynnetty
2nd inessive1 hyödyntäessä hyödynnettäessä agent1, 3 hyödyntämä
instructive hyödyntäen negative hyödyntämätön
3rd inessive hyödyntämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hyödyntämästä
illative hyödyntämään
adessive hyödyntämällä
abessive hyödyntämättä
instructive hyödyntämän hyödynnettämän
4th nominative hyödyntäminen
partitive hyödyntämistä
5th2 hyödyntämäisillään
Read in another language