kaava ‎(pattern) +‎ -lla



  1. to envisage, envision (conceive or see something within one's mind)
  2. to outline, draft (to plan in general and preliminary terms, without going into details)


Inflection of kaavailla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavailen en kaavaile 1st sing. olen kaavaillut en ole kaavaillut
2nd sing. kaavailet et kaavaile 2nd sing. olet kaavaillut et ole kaavaillut
3rd sing. kaavailee ei kaavaile 3rd sing. on kaavaillut ei ole kaavaillut
1st plur. kaavailemme emme kaavaile 1st plur. olemme kaavailleet emme ole kaavailleet
2nd plur. kaavailette ette kaavaile 2nd plur. olette kaavailleet ette ole kaavailleet
3rd plur. kaavailevat eivät kaavaile 3rd plur. ovat kaavailleet eivät ole kaavailleet
passive kaavaillaan ei kaavailla passive on kaavailtu ei ole kaavailtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavailin en kaavaillut 1st sing. olin kaavaillut en ollut kaavaillut
2nd sing. kaavailit et kaavaillut 2nd sing. olit kaavaillut et ollut kaavaillut
3rd sing. kaavaili ei kaavaillut 3rd sing. oli kaavaillut ei ollut kaavaillut
1st plur. kaavailimme emme kaavailleet 1st plur. olimme kaavailleet emme olleet kaavailleet
2nd plur. kaavailitte ette kaavailleet 2nd plur. olitte kaavailleet ette olleet kaavailleet
3rd plur. kaavailivat eivät kaavailleet 3rd plur. olivat kaavailleet eivät olleet kaavailleet
passive kaavailtiin ei kaavailtu passive oli kaavailtu ei ollut kaavailtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavailisin en kaavailisi 1st sing. olisin kaavaillut en olisi kaavaillut
2nd sing. kaavailisit et kaavailisi 2nd sing. olisit kaavaillut et olisi kaavaillut
3rd sing. kaavailisi ei kaavailisi 3rd sing. olisi kaavaillut ei olisi kaavaillut
1st plur. kaavailisimme emme kaavailisi 1st plur. olisimme kaavailleet emme olisi kaavailleet
2nd plur. kaavailisitte ette kaavailisi 2nd plur. olisitte kaavailleet ette olisi kaavailleet
3rd plur. kaavailisivat eivät kaavailisi 3rd plur. olisivat kaavailleet eivät olisi kaavailleet
passive kaavailtaisiin ei kaavailtaisi passive olisi kaavailtu ei olisi kaavailtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaavaile älä kaavaile 2nd sing. ole kaavaillut älä ole kaavaillut
3rd sing. kaavailkoon älköön kaavailko 3rd sing. olkoon kaavaillut älköön olko kaavaillut
1st plur. kaavailkaamme älkäämme kaavailko 1st plur. olkaamme kaavailleet älkäämme olko kaavailleet
2nd plur. kaavailkaa älkää kaavailko 2nd plur. olkaa kaavailleet älkää olko kaavailleet
3rd plur. kaavailkoot älkööt kaavailko 3rd plur. olkoot kaavailleet älkööt olko kaavailleet
passive kaavailtakoon älköön kaavailtako passive olkoon kaavailtu älköön olko kaavailtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavaillen en kaavaille 1st sing. lienen kaavaillut en liene kaavaillut
2nd sing. kaavaillet et kaavaille 2nd sing. lienet kaavaillut et liene kaavaillut
3rd sing. kaavaillee ei kaavaille 3rd sing. lienee kaavaillut ei liene kaavaillut
1st plur. kaavaillemme emme kaavaille 1st plur. lienemme kaavailleet emme liene kaavailleet
2nd plur. kaavaillette ette kaavaille 2nd plur. lienette kaavailleet ette liene kaavailleet
3rd plur. kaavaillevat eivät kaavaille 3rd plur. lienevät kaavailleet eivät liene kaavailleet
passive kaavailtaneen ei kaavailtane passive lienee kaavailtu ei liene kaavailtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaavailla present kaavaileva kaavailtava
long 1st2 kaavaillakseen past kaavaillut kaavailtu
2nd inessive1 kaavaillessa kaavailtaessa agent1, 3 kaavailema
instructive kaavaillen negative kaavailematon
3rd inessive kaavailemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaavailemasta
illative kaavailemaan
adessive kaavailemalla
abessive kaavailematta
instructive kaavaileman kaavailtaman
4th nominative kaavaileminen
partitive kaavailemista
5th2 kaavailemaisillaan


Read in another language