Open main menu

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

karkaistua

  1. Alternative form of karaistua

ConjugationEdit

Inflection of karkaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. karkaistun en karkaistu 1st sing. olen karkaistunut en ole karkaistunut
2nd sing. karkaistut et karkaistu 2nd sing. olet karkaistunut et ole karkaistunut
3rd sing. karkaistuu ei karkaistu 3rd sing. on karkaistunut ei ole karkaistunut
1st plur. karkaistumme emme karkaistu 1st plur. olemme karkaistuneet emme ole karkaistuneet
2nd plur. karkaistutte ette karkaistu 2nd plur. olette karkaistuneet ette ole karkaistuneet
3rd plur. karkaistuvat eivät karkaistu 3rd plur. ovat karkaistuneet eivät ole karkaistuneet
passive karkaistutaan ei karkaistuta passive on karkaistuttu ei ole karkaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. karkaistuin en karkaistunut 1st sing. olin karkaistunut en ollut karkaistunut
2nd sing. karkaistuit et karkaistunut 2nd sing. olit karkaistunut et ollut karkaistunut
3rd sing. karkaistui ei karkaistunut 3rd sing. oli karkaistunut ei ollut karkaistunut
1st plur. karkaistuimme emme karkaistuneet 1st plur. olimme karkaistuneet emme olleet karkaistuneet
2nd plur. karkaistuitte ette karkaistuneet 2nd plur. olitte karkaistuneet ette olleet karkaistuneet
3rd plur. karkaistuivat eivät karkaistuneet 3rd plur. olivat karkaistuneet eivät olleet karkaistuneet
passive karkaistuttiin ei karkaistuttu passive oli karkaistuttu ei ollut karkaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. karkaistuisin en karkaistuisi 1st sing. olisin karkaistunut en olisi karkaistunut
2nd sing. karkaistuisit et karkaistuisi 2nd sing. olisit karkaistunut et olisi karkaistunut
3rd sing. karkaistuisi ei karkaistuisi 3rd sing. olisi karkaistunut ei olisi karkaistunut
1st plur. karkaistuisimme emme karkaistuisi 1st plur. olisimme karkaistuneet emme olisi karkaistuneet
2nd plur. karkaistuisitte ette karkaistuisi 2nd plur. olisitte karkaistuneet ette olisi karkaistuneet
3rd plur. karkaistuisivat eivät karkaistuisi 3rd plur. olisivat karkaistuneet eivät olisi karkaistuneet
passive karkaistuttaisiin ei karkaistuttaisi passive olisi karkaistuttu ei olisi karkaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. karkaistu älä karkaistu 2nd sing. ole karkaistunut älä ole karkaistunut
3rd sing. karkaistukoon älköön karkaistuko 3rd sing. olkoon karkaistunut älköön olko karkaistunut
1st plur. karkaistukaamme älkäämme karkaistuko 1st plur. olkaamme karkaistuneet älkäämme olko karkaistuneet
2nd plur. karkaistukaa älkää karkaistuko 2nd plur. olkaa karkaistuneet älkää olko karkaistuneet
3rd plur. karkaistukoot älkööt karkaistuko 3rd plur. olkoot karkaistuneet älkööt olko karkaistuneet
passive karkaistuttakoon älköön karkaistuttako passive olkoon karkaistuttu älköön olko karkaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. karkaistunen en karkaistune 1st sing. lienen karkaistunut en liene karkaistunut
2nd sing. karkaistunet et karkaistune 2nd sing. lienet karkaistunut et liene karkaistunut
3rd sing. karkaistunee ei karkaistune 3rd sing. lienee karkaistunut ei liene karkaistunut
1st plur. karkaistunemme emme karkaistune 1st plur. lienemme karkaistuneet emme liene karkaistuneet
2nd plur. karkaistunette ette karkaistune 2nd plur. lienette karkaistuneet ette liene karkaistuneet
3rd plur. karkaistunevat eivät karkaistune 3rd plur. lienevät karkaistuneet eivät liene karkaistuneet
passive karkaistuttaneen ei karkaistuttane passive lienee karkaistuttu ei liene karkaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st karkaistua present karkaistuva karkaistuttava
long 1st2 karkaistuakseen past karkaistunut karkaistuttu
2nd inessive1 karkaistuessa karkaistuttaessa agent1, 3 karkaistuma
instructive karkaistuen negative karkaistumaton
3rd inessive karkaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative karkaistumasta
illative karkaistumaan
adessive karkaistumalla
abessive karkaistumatta
instructive karkaistuman karkaistuttaman
4th nominative karkaistuminen
partitive karkaistumista
5th2 karkaistumaisillaan

AnagramsEdit