Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

muka +‎ -uttaa

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈmukɑu̯tːɑːˣ/, [ˈmukɑu̯t̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: mu‧kaut‧taa

VerbEdit

mukauttaa

  1. (transitive) to adapt, to adjust, to suit
  2. (transitive) to customize

ConjugationEdit

Inflection of mukauttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mukautan en mukauta 1st sing. olen mukauttanut en ole mukauttanut
2nd sing. mukautat et mukauta 2nd sing. olet mukauttanut et ole mukauttanut
3rd sing. mukauttaa ei mukauta 3rd sing. on mukauttanut ei ole mukauttanut
1st plur. mukautamme emme mukauta 1st plur. olemme mukauttaneet emme ole mukauttaneet
2nd plur. mukautatte ette mukauta 2nd plur. olette mukauttaneet ette ole mukauttaneet
3rd plur. mukauttavat eivät mukauta 3rd plur. ovat mukauttaneet eivät ole mukauttaneet
passive mukautetaan ei mukauteta passive on mukautettu ei ole mukautettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mukautin en mukauttanut 1st sing. olin mukauttanut en ollut mukauttanut
2nd sing. mukautit et mukauttanut 2nd sing. olit mukauttanut et ollut mukauttanut
3rd sing. mukautti ei mukauttanut 3rd sing. oli mukauttanut ei ollut mukauttanut
1st plur. mukautimme emme mukauttaneet 1st plur. olimme mukauttaneet emme olleet mukauttaneet
2nd plur. mukautitte ette mukauttaneet 2nd plur. olitte mukauttaneet ette olleet mukauttaneet
3rd plur. mukauttivat eivät mukauttaneet 3rd plur. olivat mukauttaneet eivät olleet mukauttaneet
passive mukautettiin ei mukautettu passive oli mukautettu ei ollut mukautettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mukauttaisin en mukauttaisi 1st sing. olisin mukauttanut en olisi mukauttanut
2nd sing. mukauttaisit et mukauttaisi 2nd sing. olisit mukauttanut et olisi mukauttanut
3rd sing. mukauttaisi ei mukauttaisi 3rd sing. olisi mukauttanut ei olisi mukauttanut
1st plur. mukauttaisimme emme mukauttaisi 1st plur. olisimme mukauttaneet emme olisi mukauttaneet
2nd plur. mukauttaisitte ette mukauttaisi 2nd plur. olisitte mukauttaneet ette olisi mukauttaneet
3rd plur. mukauttaisivat eivät mukauttaisi 3rd plur. olisivat mukauttaneet eivät olisi mukauttaneet
passive mukautettaisiin ei mukautettaisi passive olisi mukautettu ei olisi mukautettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mukauta älä mukauta 2nd sing. ole mukauttanut älä ole mukauttanut
3rd sing. mukauttakoon älköön mukauttako 3rd sing. olkoon mukauttanut älköön olko mukauttanut
1st plur. mukauttakaamme älkäämme mukauttako 1st plur. olkaamme mukauttaneet älkäämme olko mukauttaneet
2nd plur. mukauttakaa älkää mukauttako 2nd plur. olkaa mukauttaneet älkää olko mukauttaneet
3rd plur. mukauttakoot älkööt mukauttako 3rd plur. olkoot mukauttaneet älkööt olko mukauttaneet
passive mukautettakoon älköön mukautettako passive olkoon mukautettu älköön olko mukautettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mukauttanen en mukauttane 1st sing. lienen mukauttanut en liene mukauttanut
2nd sing. mukauttanet et mukauttane 2nd sing. lienet mukauttanut et liene mukauttanut
3rd sing. mukauttanee ei mukauttane 3rd sing. lienee mukauttanut ei liene mukauttanut
1st plur. mukauttanemme emme mukauttane 1st plur. lienemme mukauttaneet emme liene mukauttaneet
2nd plur. mukauttanette ette mukauttane 2nd plur. lienette mukauttaneet ette liene mukauttaneet
3rd plur. mukauttanevat eivät mukauttane 3rd plur. lienevät mukauttaneet eivät liene mukauttaneet
passive mukautettaneen ei mukautettane passive lienee mukautettu ei liene mukautettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mukauttaa present mukauttava mukautettava
long 1st2 mukauttaakseen past mukauttanut mukautettu
2nd inessive1 mukauttaessa mukautettaessa agent1, 3 mukauttama
instructive mukauttaen negative mukauttamaton
3rd inessive mukauttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative mukauttamasta
illative mukauttamaan
adessive mukauttamalla
abessive mukauttamatta
instructive mukauttaman mukautettaman
4th nominative mukauttaminen
partitive mukauttamista
5th2 mukauttamaisillaan

AnagramsEdit