makuuttaa

FinnishEdit

EtymologyEdit

makuu +‎ -ttaa

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈmɑkuːtːɑːˣ/, [ˈmɑkuːt̪ːɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑkuːtːɑː
  • Syllabification: ma‧kuut‧taa

VerbEdit

makuuttaa

  1. (transitive) to make lie down, to keep lying down

ConjugationEdit

Inflection of makuuttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. makuutan en makuuta 1st sing. olen makuuttanut en ole makuuttanut
2nd sing. makuutat et makuuta 2nd sing. olet makuuttanut et ole makuuttanut
3rd sing. makuuttaa ei makuuta 3rd sing. on makuuttanut ei ole makuuttanut
1st plur. makuutamme emme makuuta 1st plur. olemme makuuttaneet emme ole makuuttaneet
2nd plur. makuutatte ette makuuta 2nd plur. olette makuuttaneet ette ole makuuttaneet
3rd plur. makuuttavat eivät makuuta 3rd plur. ovat makuuttaneet eivät ole makuuttaneet
passive makuutetaan ei makuuteta passive on makuutettu ei ole makuutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. makuutin en makuuttanut 1st sing. olin makuuttanut en ollut makuuttanut
2nd sing. makuutit et makuuttanut 2nd sing. olit makuuttanut et ollut makuuttanut
3rd sing. makuutti ei makuuttanut 3rd sing. oli makuuttanut ei ollut makuuttanut
1st plur. makuutimme emme makuuttaneet 1st plur. olimme makuuttaneet emme olleet makuuttaneet
2nd plur. makuutitte ette makuuttaneet 2nd plur. olitte makuuttaneet ette olleet makuuttaneet
3rd plur. makuuttivat eivät makuuttaneet 3rd plur. olivat makuuttaneet eivät olleet makuuttaneet
passive makuutettiin ei makuutettu passive oli makuutettu ei ollut makuutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. makuuttaisin en makuuttaisi 1st sing. olisin makuuttanut en olisi makuuttanut
2nd sing. makuuttaisit et makuuttaisi 2nd sing. olisit makuuttanut et olisi makuuttanut
3rd sing. makuuttaisi ei makuuttaisi 3rd sing. olisi makuuttanut ei olisi makuuttanut
1st plur. makuuttaisimme emme makuuttaisi 1st plur. olisimme makuuttaneet emme olisi makuuttaneet
2nd plur. makuuttaisitte ette makuuttaisi 2nd plur. olisitte makuuttaneet ette olisi makuuttaneet
3rd plur. makuuttaisivat eivät makuuttaisi 3rd plur. olisivat makuuttaneet eivät olisi makuuttaneet
passive makuutettaisiin ei makuutettaisi passive olisi makuutettu ei olisi makuutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. makuuta älä makuuta 2nd sing. ole makuuttanut älä ole makuuttanut
3rd sing. makuuttakoon älköön makuuttako 3rd sing. olkoon makuuttanut älköön olko makuuttanut
1st plur. makuuttakaamme älkäämme makuuttako 1st plur. olkaamme makuuttaneet älkäämme olko makuuttaneet
2nd plur. makuuttakaa älkää makuuttako 2nd plur. olkaa makuuttaneet älkää olko makuuttaneet
3rd plur. makuuttakoot älkööt makuuttako 3rd plur. olkoot makuuttaneet älkööt olko makuuttaneet
passive makuutettakoon älköön makuutettako passive olkoon makuutettu älköön olko makuutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. makuuttanen en makuuttane 1st sing. lienen makuuttanut en liene makuuttanut
2nd sing. makuuttanet et makuuttane 2nd sing. lienet makuuttanut et liene makuuttanut
3rd sing. makuuttanee ei makuuttane 3rd sing. lienee makuuttanut ei liene makuuttanut
1st plur. makuuttanemme emme makuuttane 1st plur. lienemme makuuttaneet emme liene makuuttaneet
2nd plur. makuuttanette ette makuuttane 2nd plur. lienette makuuttaneet ette liene makuuttaneet
3rd plur. makuuttanevat eivät makuuttane 3rd plur. lienevät makuuttaneet eivät liene makuuttaneet
passive makuutettaneen ei makuutettane passive lienee makuutettu ei liene makuutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st makuuttaa present makuuttava makuutettava
long 1st2 makuuttaakseen past makuuttanut makuutettu
2nd inessive1 makuuttaessa makuutettaessa agent1, 3 makuuttama
instructive makuuttaen negative makuuttamaton
3rd inessive makuuttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative makuuttamasta
illative makuuttamaan
adessive makuuttamalla
abessive makuuttamatta
instructive makuuttaman makuutettaman
4th nominative makuuttaminen
partitive makuuttamista
5th2 makuuttamaisillaan

AnagramsEdit