Contents

FinnishEdit

(index ny)

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈnyrkːi]
  • Hyphenation: nyrk‧ki

NounEdit

nyrkki

  1. fist

DeclensionEdit

Inflection of nyrkki (Kotus type 5/risti, kk-k gradation)
nominative nyrkki nyrkit
genitive nyrkin nyrkkien
partitive nyrkkiä nyrkkejä
illative nyrkkiin nyrkkeihin
singular plural
nominative nyrkki nyrkit
accusative nom. nyrkki nyrkit
gen. nyrkin
genitive nyrkin nyrkkien
partitive nyrkkiä nyrkkejä
inessive nyrkissä nyrkeissä
elative nyrkistä nyrkeistä
illative nyrkkiin nyrkkeihin
adessive nyrkillä nyrkeillä
ablative nyrkiltä nyrkeiltä
allative nyrkille nyrkeille
essive nyrkkinä nyrkkeinä
translative nyrkiksi nyrkeiksi
instructive nyrkein
abessive nyrkittä nyrkeittä
comitative nyrkkeineen