Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pääoma +‎ -ttaa

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpæːomitːɑːˣ/, [ˈpæːo̞mit̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: pää‧o‧mit‧taa

VerbEdit

pääomittaa

  1. (transitive) to capitalize (contribute capital)

ConjugationEdit

Inflection of pääomittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomitan en pääomita 1st sing. olen pääomittanut en ole pääomittanut
2nd sing. pääomitat et pääomita 2nd sing. olet pääomittanut et ole pääomittanut
3rd sing. pääomittaa ei pääomita 3rd sing. on pääomittanut ei ole pääomittanut
1st plur. pääomitamme emme pääomita 1st plur. olemme pääomittaneet emme ole pääomittaneet
2nd plur. pääomitatte ette pääomita 2nd plur. olette pääomittaneet ette ole pääomittaneet
3rd plur. pääomittavat eivät pääomita 3rd plur. ovat pääomittaneet eivät ole pääomittaneet
passive pääomitetaan ei pääomiteta passive on pääomitettu ei ole pääomitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomitin en pääomittanut 1st sing. olin pääomittanut en ollut pääomittanut
2nd sing. pääomitit et pääomittanut 2nd sing. olit pääomittanut et ollut pääomittanut
3rd sing. pääomitti ei pääomittanut 3rd sing. oli pääomittanut ei ollut pääomittanut
1st plur. pääomitimme emme pääomittaneet 1st plur. olimme pääomittaneet emme olleet pääomittaneet
2nd plur. pääomititte ette pääomittaneet 2nd plur. olitte pääomittaneet ette olleet pääomittaneet
3rd plur. pääomittivat eivät pääomittaneet 3rd plur. olivat pääomittaneet eivät olleet pääomittaneet
passive pääomitettiin ei pääomitettu passive oli pääomitettu ei ollut pääomitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomittaisin en pääomittaisi 1st sing. olisin pääomittanut en olisi pääomittanut
2nd sing. pääomittaisit et pääomittaisi 2nd sing. olisit pääomittanut et olisi pääomittanut
3rd sing. pääomittaisi ei pääomittaisi 3rd sing. olisi pääomittanut ei olisi pääomittanut
1st plur. pääomittaisimme emme pääomittaisi 1st plur. olisimme pääomittaneet emme olisi pääomittaneet
2nd plur. pääomittaisitte ette pääomittaisi 2nd plur. olisitte pääomittaneet ette olisi pääomittaneet
3rd plur. pääomittaisivat eivät pääomittaisi 3rd plur. olisivat pääomittaneet eivät olisi pääomittaneet
passive pääomitettaisiin ei pääomitettaisi passive olisi pääomitettu ei olisi pääomitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pääomita älä pääomita 2nd sing. ole pääomittanut älä ole pääomittanut
3rd sing. pääomittakoon älköön pääomittako 3rd sing. olkoon pääomittanut älköön olko pääomittanut
1st plur. pääomittakaamme älkäämme pääomittako 1st plur. olkaamme pääomittaneet älkäämme olko pääomittaneet
2nd plur. pääomittakaa älkää pääomittako 2nd plur. olkaa pääomittaneet älkää olko pääomittaneet
3rd plur. pääomittakoot älkööt pääomittako 3rd plur. olkoot pääomittaneet älkööt olko pääomittaneet
passive pääomitettakoon älköön pääomitettako passive olkoon pääomitettu älköön olko pääomitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pääomittanen en pääomittane 1st sing. lienen pääomittanut en liene pääomittanut
2nd sing. pääomittanet et pääomittane 2nd sing. lienet pääomittanut et liene pääomittanut
3rd sing. pääomittanee ei pääomittane 3rd sing. lienee pääomittanut ei liene pääomittanut
1st plur. pääomittanemme emme pääomittane 1st plur. lienemme pääomittaneet emme liene pääomittaneet
2nd plur. pääomittanette ette pääomittane 2nd plur. lienette pääomittaneet ette liene pääomittaneet
3rd plur. pääomittanevat eivät pääomittane 3rd plur. lienevät pääomittaneet eivät liene pääomittaneet
passive pääomitettaneen ei pääomitettane passive lienee pääomitettu ei liene pääomitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pääomittaa present pääomittava pääomitettava
long 1st2 pääomittaakseen past pääomittanut pääomitettu
2nd inessive1 pääomittaessa pääomitettaessa agent1, 3 pääomittama
instructive pääomittaen negative pääomittamaton
3rd inessive pääomittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pääomittamasta
illative pääomittamaan
adessive pääomittamalla
abessive pääomittamatta
instructive pääomittaman pääomitettaman
4th nominative pääomittaminen
partitive pääomittamista
5th2 pääomittamaisillaan