(index pi)



  • Hyphenation: pii‧rit‧tää



  1. (transitive, + partitive) To circle, surround.
  2. (transitive, + partitive) To (be)siege, lay siege to, blockade.


Inflection of piirittää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. piiritän en piiritä 1st sing. olen piirittänyt en ole piirittänyt
2nd sing. piirität et piiritä 2nd sing. olet piirittänyt et ole piirittänyt
3rd sing. piirittää ei piiritä 3rd sing. on piirittänyt ei ole piirittänyt
1st plur. piiritämme emme piiritä 1st plur. olemme piirittäneet emme ole piirittäneet
2nd plur. piiritätte ette piiritä 2nd plur. olette piirittäneet ette ole piirittäneet
3rd plur. piirittävät eivät piiritä 3rd plur. ovat piirittäneet eivät ole piirittäneet
passive piiritetään ei piiritetä passive on piiritetty ei ole piiritetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. piiritin en piirittänyt 1st sing. olin piirittänyt en ollut piirittänyt
2nd sing. piiritit et piirittänyt 2nd sing. olit piirittänyt et ollut piirittänyt
3rd sing. piiritti ei piirittänyt 3rd sing. oli piirittänyt ei ollut piirittänyt
1st plur. piiritimme emme piirittäneet 1st plur. olimme piirittäneet emme olleet piirittäneet
2nd plur. piirititte ette piirittäneet 2nd plur. olitte piirittäneet ette olleet piirittäneet
3rd plur. piirittivät eivät piirittäneet 3rd plur. olivat piirittäneet eivät olleet piirittäneet
passive piiritettiin ei piiritetty passive oli piiritetty ei ollut piiritetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. piirittäisin en piirittäisi 1st sing. olisin piirittänyt en olisi piirittänyt
2nd sing. piirittäisit et piirittäisi 2nd sing. olisit piirittänyt et olisi piirittänyt
3rd sing. piirittäisi ei piirittäisi 3rd sing. olisi piirittänyt ei olisi piirittänyt
1st plur. piirittäisimme emme piirittäisi 1st plur. olisimme piirittäneet emme olisi piirittäneet
2nd plur. piirittäisitte ette piirittäisi 2nd plur. olisitte piirittäneet ette olisi piirittäneet
3rd plur. piirittäisivät eivät piirittäisi 3rd plur. olisivat piirittäneet eivät olisi piirittäneet
passive piiritettäisiin ei piiritettäisi passive olisi piiritetty ei olisi piiritetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. piiritä älä piiritä 2nd sing. ole piirittänyt älä ole piirittänyt
3rd sing. piirittäköön älköön piirittäkö 3rd sing. olkoon piirittänyt älköön olko piirittänyt
1st plur. piirittäkäämme älkäämme piirittäkö 1st plur. olkaamme piirittäneet älkäämme olko piirittäneet
2nd plur. piirittäkää älkää piirittäkö 2nd plur. olkaa piirittäneet älkää olko piirittäneet
3rd plur. piirittäkööt älkööt piirittäkö 3rd plur. olkoot piirittäneet älkööt olko piirittäneet
passive piiritettäköön älköön piiritettäkö passive olkoon piiritetty älköön olko piiritetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. piirittänen en piirittäne 1st sing. lienen piirittänyt en liene piirittänyt
2nd sing. piirittänet et piirittäne 2nd sing. lienet piirittänyt et liene piirittänyt
3rd sing. piirittänee ei piirittäne 3rd sing. lienee piirittänyt ei liene piirittänyt
1st plur. piirittänemme emme piirittäne 1st plur. lienemme piirittäneet emme liene piirittäneet
2nd plur. piirittänette ette piirittäne 2nd plur. lienette piirittäneet ette liene piirittäneet
3rd plur. piirittänevät eivät piirittäne 3rd plur. lienevät piirittäneet eivät liene piirittäneet
passive piiritettäneen ei piiritettäne passive lienee piiritetty ei liene piiritetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st piirittää present piirittävä piiritettävä
long 1st2 piirittääkseen past piirittänyt piiritetty
2nd inessive1 piirittäessä piiritettäessä agent1, 3 piirittämä
instructive piirittäen negative piirittämätön
3rd inessive piirittämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative piirittämästä
illative piirittämään
adessive piirittämällä
abessive piirittämättä
instructive piirittämän piiritettämän
4th nominative piirittäminen
partitive piirittämistä
5th2 piirittämäisillään


Derived termsEdit

Read in another language