(index py)


From pyörä +‎ -illa.



  1. (intransitive) To ride a cycle.


Inflection of pyöräillä (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyöräilen en pyöräile 1st sing. olen pyöräillyt en ole pyöräillyt
2nd sing. pyöräilet et pyöräile 2nd sing. olet pyöräillyt et ole pyöräillyt
3rd sing. pyöräilee ei pyöräile 3rd sing. on pyöräillyt ei ole pyöräillyt
1st plur. pyöräilemme emme pyöräile 1st plur. olemme pyöräilleet emme ole pyöräilleet
2nd plur. pyöräilette ette pyöräile 2nd plur. olette pyöräilleet ette ole pyöräilleet
3rd plur. pyöräilevät eivät pyöräile 3rd plur. ovat pyöräilleet eivät ole pyöräilleet
passive pyöräillään ei pyöräillä passive on pyöräilty ei ole pyöräilty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyöräilin en pyöräillyt 1st sing. olin pyöräillyt en ollut pyöräillyt
2nd sing. pyöräilit et pyöräillyt 2nd sing. olit pyöräillyt et ollut pyöräillyt
3rd sing. pyöräili ei pyöräillyt 3rd sing. oli pyöräillyt ei ollut pyöräillyt
1st plur. pyöräilimme emme pyöräilleet 1st plur. olimme pyöräilleet emme olleet pyöräilleet
2nd plur. pyöräilitte ette pyöräilleet 2nd plur. olitte pyöräilleet ette olleet pyöräilleet
3rd plur. pyöräilivät eivät pyöräilleet 3rd plur. olivat pyöräilleet eivät olleet pyöräilleet
passive pyöräiltiin ei pyöräilty passive oli pyöräilty ei ollut pyöräilty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyöräilisin en pyöräilisi 1st sing. olisin pyöräillyt en olisi pyöräillyt
2nd sing. pyöräilisit et pyöräilisi 2nd sing. olisit pyöräillyt et olisi pyöräillyt
3rd sing. pyöräilisi ei pyöräilisi 3rd sing. olisi pyöräillyt ei olisi pyöräillyt
1st plur. pyöräilisimme emme pyöräilisi 1st plur. olisimme pyöräilleet emme olisi pyöräilleet
2nd plur. pyöräilisitte ette pyöräilisi 2nd plur. olisitte pyöräilleet ette olisi pyöräilleet
3rd plur. pyöräilisivät eivät pyöräilisi 3rd plur. olisivat pyöräilleet eivät olisi pyöräilleet
passive pyöräiltäisiin ei pyöräiltäisi passive olisi pyöräilty ei olisi pyöräilty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pyöräile älä pyöräile 2nd sing. ole pyöräillyt älä ole pyöräillyt
3rd sing. pyöräilköön älköön pyöräilkö 3rd sing. olkoon pyöräillyt älköön olko pyöräillyt
1st plur. pyöräilkäämme älkäämme pyöräilkö 1st plur. olkaamme pyöräilleet älkäämme olko pyöräilleet
2nd plur. pyöräilkää älkää pyöräilkö 2nd plur. olkaa pyöräilleet älkää olko pyöräilleet
3rd plur. pyöräilkööt älkööt pyöräilkö 3rd plur. olkoot pyöräilleet älkööt olko pyöräilleet
passive pyöräiltäköön älköön pyöräiltäkö passive olkoon pyöräilty älköön olko pyöräilty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyöräillen en pyöräille 1st sing. lienen pyöräillyt en liene pyöräillyt
2nd sing. pyöräillet et pyöräille 2nd sing. lienet pyöräillyt et liene pyöräillyt
3rd sing. pyöräillee ei pyöräille 3rd sing. lienee pyöräillyt ei liene pyöräillyt
1st plur. pyöräillemme emme pyöräille 1st plur. lienemme pyöräilleet emme liene pyöräilleet
2nd plur. pyöräillette ette pyöräille 2nd plur. lienette pyöräilleet ette liene pyöräilleet
3rd plur. pyöräillevät eivät pyöräille 3rd plur. lienevät pyöräilleet eivät liene pyöräilleet
passive pyöräiltäneen ei pyöräiltäne passive lienee pyöräilty ei liene pyöräilty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pyöräillä present pyöräilevä pyöräiltävä
long 1st2 pyöräilläkseen past pyöräillyt pyöräilty
2nd inessive1 pyöräillessä pyöräiltäessä agent1, 3 pyöräilemä
instructive pyöräillen negative pyöräilemätön
3rd inessive pyöräilemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pyöräilemästä
illative pyöräilemään
adessive pyöräilemällä
abessive pyöräilemättä
instructive pyöräilemän pyöräiltämän
4th nominative pyöräileminen
partitive pyöräilemistä
5th2 pyöräilemäisillään


Read in another language