AlbanianEdit

PronunciationEdit

 • IPA(key): [c͡çɛɽθ], [c͡çɛɹθ]

Etymology 1Edit

From qer (wooden board) with diminutive suffix -th.

NounEdit

qerth m (indefinite plural qerthe, definite singular qerthi, definite plural qerthet)

 1. small, round kneading board

DeclensionEdit

ReferencesEdit

 • Kostellari, Androkli (1980), "qerth" in Fjalori i gjuhës së sotme shqipe, Tirana: Akademia e Shkencave e Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë
 • Kiçi, Gasper (1978), "qerth" in Albanian-English Dictionary, Tivoli: Antonio Picchi, p. 297

Etymology 2Edit

Formed back from qerthull, removing the diminutive suffix -ull.

NounEdit

qerth m (indefinite plural qerthe, definite singular qerthi, definite plural qerthet)

 1. (regional, Gheg) hoop, circle, ring
  • 2004, Ylli Polovina, "A e ndryshon shoqerinë edhe një instat, fiks farë apo opinion?", Ylli Polovina
   Por duke qënë se përfaqësuesit kryesorë të shtresave të caktuara të popullit mbeten si rregull politikanët është krijuar ideja e ngecjes së Shqipërisë në një qerth të mbyllur.
   (please add an English translation of this quote)
  • 2013, "Në vendin ku koha ka ngrirë", Top Channel
   Gjithçka duket si një qerth i ngushtë nga i cili nuk dinë si të dalin.
   (please add an English translation of this quote)
  • 2018, "BBC jep njoftimin për dënimin e Xhakës dhe Shaqirit, 'çartën' zvicranët", Veriu
   Mirëpo gjatë konferencës Gilleron është shfaqur shumë i qerth dhe me të gjitha gjasat nuk do të ketë asnjë dënim.
   (please add an English translation of this quote)
  Synonym: qark

DeclensionEdit