saada aikaiseksi

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈsɑːdɑˣ ˈɑi̯kɑi̯seksi/, [ˈs̠ɑːdɑ ˈʔɑi̯kɑi̯ˌs̠e̞ks̠i]

VerbEdit

saada aikaiseksi

  1. Synonym of saada aikaan

ConjugationEdit

Inflection of saada aikaiseksi (Kotus type 63/saada, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. saan aikaiseksi en saa aikaiseksi 1st sing. olen saanut aikaiseksi en ole saanut aikaiseksi
2nd sing. saat aikaiseksi et saa aikaiseksi 2nd sing. olet saanut aikaiseksi et ole saanut aikaiseksi
3rd sing. saa aikaiseksi ei saa aikaiseksi 3rd sing. on saanut aikaiseksi ei ole saanut aikaiseksi
1st plur. saamme aikaiseksi emme saa aikaiseksi 1st plur. olemme saaneet aikaiseksi emme ole saaneet aikaiseksi
2nd plur. saatte aikaiseksi ette saa aikaiseksi 2nd plur. olette saaneet aikaiseksi ette ole saaneet aikaiseksi
3rd plur. saavat aikaiseksi eivät saa aikaiseksi 3rd plur. ovat saaneet aikaiseksi eivät ole saaneet aikaiseksi
passive saadaan aikaiseksi ei saada aikaiseksi passive on saatu aikaiseksi ei ole saatu aikaiseksi
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sain aikaiseksi en saanut aikaiseksi 1st sing. olin saanut aikaiseksi en ollut saanut aikaiseksi
2nd sing. sait aikaiseksi et saanut aikaiseksi 2nd sing. olit saanut aikaiseksi et ollut saanut aikaiseksi
3rd sing. sai aikaiseksi ei saanut aikaiseksi 3rd sing. oli saanut aikaiseksi ei ollut saanut aikaiseksi
1st plur. saimme aikaiseksi emme saaneet aikaiseksi 1st plur. olimme saaneet aikaiseksi emme olleet saaneet aikaiseksi
2nd plur. saitte aikaiseksi ette saaneet aikaiseksi 2nd plur. olitte saaneet aikaiseksi ette olleet saaneet aikaiseksi
3rd plur. saivat aikaiseksi eivät saaneet aikaiseksi 3rd plur. olivat saaneet aikaiseksi eivät olleet saaneet aikaiseksi
passive saatiin aikaiseksi ei saatu aikaiseksi passive oli saatu aikaiseksi ei ollut saatu aikaiseksi
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. saisin aikaiseksi en saisi aikaiseksi 1st sing. olisin saanut aikaiseksi en olisi saanut aikaiseksi
2nd sing. saisit aikaiseksi et saisi aikaiseksi 2nd sing. olisit saanut aikaiseksi et olisi saanut aikaiseksi
3rd sing. saisi aikaiseksi ei saisi aikaiseksi 3rd sing. olisi saanut aikaiseksi ei olisi saanut aikaiseksi
1st plur. saisimme aikaiseksi emme saisi aikaiseksi 1st plur. olisimme saaneet aikaiseksi emme olisi saaneet aikaiseksi
2nd plur. saisitte aikaiseksi ette saisi aikaiseksi 2nd plur. olisitte saaneet aikaiseksi ette olisi saaneet aikaiseksi
3rd plur. saisivat aikaiseksi eivät saisi aikaiseksi 3rd plur. olisivat saaneet aikaiseksi eivät olisi saaneet aikaiseksi
passive saataisiin aikaiseksi ei saataisi aikaiseksi passive olisi saatu aikaiseksi ei olisi saatu aikaiseksi
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. saa aikaiseksi älä saa aikaiseksi 2nd sing. ole saanut aikaiseksi älä ole saanut aikaiseksi
3rd sing. saakoon aikaiseksi älköön saako aikaiseksi 3rd sing. olkoon saanut aikaiseksi älköön olko saanut aikaiseksi
1st plur. saakaamme aikaiseksi älkäämme saako aikaiseksi 1st plur. olkaamme saaneet aikaiseksi älkäämme olko saaneet aikaiseksi
2nd plur. saakaa aikaiseksi älkää saako aikaiseksi 2nd plur. olkaa saaneet aikaiseksi älkää olko saaneet aikaiseksi
3rd plur. saakoot aikaiseksi älkööt saako aikaiseksi 3rd plur. olkoot saaneet aikaiseksi älkööt olko saaneet aikaiseksi
passive saatakoon aikaiseksi älköön saatako aikaiseksi passive olkoon saatu aikaiseksi älköön olko saatu aikaiseksi
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. saanen aikaiseksi en saane aikaiseksi 1st sing. lienen saanut aikaiseksi en liene saanut aikaiseksi
2nd sing. saanet aikaiseksi et saane aikaiseksi 2nd sing. lienet saanut aikaiseksi et liene saanut aikaiseksi
3rd sing. saanee aikaiseksi ei saane aikaiseksi 3rd sing. lienee saanut aikaiseksi ei liene saanut aikaiseksi
1st plur. saanemme aikaiseksi emme saane aikaiseksi 1st plur. lienemme saaneet aikaiseksi emme liene saaneet aikaiseksi
2nd plur. saanette aikaiseksi ette saane aikaiseksi 2nd plur. lienette saaneet aikaiseksi ette liene saaneet aikaiseksi
3rd plur. saanevat aikaiseksi eivät saane aikaiseksi 3rd plur. lienevät saaneet aikaiseksi eivät liene saaneet aikaiseksi
passive saataneen aikaiseksi ei saatane aikaiseksi passive lienee saatu aikaiseksi ei liene saatu aikaiseksi
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st saada aikaiseksi present aikaiseksi saava aikaiseksi saatava
long 1st2 saadakseen aikaiseksi past aikaiseksi saanut aikaiseksi saatu
2nd inessive1 saadessa aikaiseksi saataessa aikaiseksi agent1, 3 aikaiseksi saama
instructive saaden aikaiseksi negative aikaiseksi saamaton
3rd inessive saamassa aikaiseksi 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative saamasta aikaiseksi
illative saamaan aikaiseksi
adessive saamalla aikaiseksi
abessive saamatta aikaiseksi
instructive saaman aikaiseksi saataman aikaiseksi
4th nominative saaminen aikaiseksi
partitive saamista aikaiseksi
5th2 saamaisillaan aikaiseksi