1. To favour/favor.


Inflection of suosia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosin en suosi 1st sing. olen suosinut en ole suosinut
2nd sing. suosit et suosi 2nd sing. olet suosinut et ole suosinut
3rd sing. suosii ei suosi 3rd sing. on suosinut ei ole suosinut
1st plur. suosimme emme suosi 1st plur. olemme suosineet emme ole suosineet
2nd plur. suositte ette suosi 2nd plur. olette suosineet ette ole suosineet
3rd plur. suosivat eivät suosi 3rd plur. ovat suosineet eivät ole suosineet
passive suositaan ei suosita passive on suosittu ei ole suosittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosin en suosinut 1st sing. olin suosinut en ollut suosinut
2nd sing. suosit et suosinut 2nd sing. olit suosinut et ollut suosinut
3rd sing. suosi ei suosinut 3rd sing. oli suosinut ei ollut suosinut
1st plur. suosimme emme suosineet 1st plur. olimme suosineet emme olleet suosineet
2nd plur. suositte ette suosineet 2nd plur. olitte suosineet ette olleet suosineet
3rd plur. suosivat eivät suosineet 3rd plur. olivat suosineet eivät olleet suosineet
passive suosittiin ei suosittu passive oli suosittu ei ollut suosittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosisin en suosisi 1st sing. olisin suosinut en olisi suosinut
2nd sing. suosisit et suosisi 2nd sing. olisit suosinut et olisi suosinut
3rd sing. suosisi ei suosisi 3rd sing. olisi suosinut ei olisi suosinut
1st plur. suosisimme emme suosisi 1st plur. olisimme suosineet emme olisi suosineet
2nd plur. suosisitte ette suosisi 2nd plur. olisitte suosineet ette olisi suosineet
3rd plur. suosisivat eivät suosisi 3rd plur. olisivat suosineet eivät olisi suosineet
passive suosittaisiin ei suosittaisi passive olisi suosittu ei olisi suosittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suosi älä suosi 2nd sing. ole suosinut älä ole suosinut
3rd sing. suosikoon älköön suosiko 3rd sing. olkoon suosinut älköön olko suosinut
1st plur. suosikaamme älkäämme suosiko 1st plur. olkaamme suosineet älkäämme olko suosineet
2nd plur. suosikaa älkää suosiko 2nd plur. olkaa suosineet älkää olko suosineet
3rd plur. suosikoot älkööt suosiko 3rd plur. olkoot suosineet älkööt olko suosineet
passive suosittakoon älköön suosittako passive olkoon suosittu älköön olko suosittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosinen en suosine 1st sing. lienen suosinut en liene suosinut
2nd sing. suosinet et suosine 2nd sing. lienet suosinut et liene suosinut
3rd sing. suosinee ei suosine 3rd sing. lienee suosinut ei liene suosinut
1st plur. suosinemme emme suosine 1st plur. lienemme suosineet emme liene suosineet
2nd plur. suosinette ette suosine 2nd plur. lienette suosineet ette liene suosineet
3rd plur. suosinevat eivät suosine 3rd plur. lienevät suosineet eivät liene suosineet
passive suosittaneen ei suosittane passive lienee suosittu ei liene suosittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suosia present suosiva suosittava
long 1st2 suosiakseen past suosinut suosittu
2nd inessive1 suosiessa suosittaessa agent1, 3 suosima
instructive suosien negative suosimaton
3rd inessive suosimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suosimasta
illative suosimaan
adessive suosimalla
abessive suosimatta
instructive suosiman suosittaman
4th nominative suosiminen
partitive suosimista
5th2 suosimaisillaan
Read in another language