tarjo- +‎ -ta



  1. To offer.
  2. To serve.
  3. To pay (the bill, e.g. in restaurant).
    • Minä tarjoan! = It's on me


Inflection of tarjota (Kotus type 74/katketa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarjoan en tarjoa 1st sing. olen tarjonnut en ole tarjonnut
2nd sing. tarjoat et tarjoa 2nd sing. olet tarjonnut et ole tarjonnut
3rd sing. tarjoaa ei tarjoa 3rd sing. on tarjonnut ei ole tarjonnut
1st plur. tarjoamme emme tarjoa 1st plur. olemme tarjonneet emme ole tarjonneet
2nd plur. tarjoatte ette tarjoa 2nd plur. olette tarjonneet ette ole tarjonneet
3rd plur. tarjoavat eivät tarjoa 3rd plur. ovat tarjonneet eivät ole tarjonneet
passive tarjotaan ei tarjota passive on tarjottu ei ole tarjottu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarjosin en tarjonnut 1st sing. olin tarjonnut en ollut tarjonnut
2nd sing. tarjosit et tarjonnut 2nd sing. olit tarjonnut et ollut tarjonnut
3rd sing. tarjosi ei tarjonnut 3rd sing. oli tarjonnut ei ollut tarjonnut
1st plur. tarjosimme emme tarjonneet 1st plur. olimme tarjonneet emme olleet tarjonneet
2nd plur. tarjositte ette tarjonneet 2nd plur. olitte tarjonneet ette olleet tarjonneet
3rd plur. tarjosivat eivät tarjonneet 3rd plur. olivat tarjonneet eivät olleet tarjonneet
passive tarjottiin ei tarjottu passive oli tarjottu ei ollut tarjottu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarjoaisin
en tarjoaisi
en tarjoisi
1st sing. olisin tarjonnut en olisi tarjonnut
2nd sing. tarjoaisit
et tarjoaisi
et tarjoisi
2nd sing. olisit tarjonnut et olisi tarjonnut
3rd sing. tarjoaisi
ei tarjoaisi
ei tarjoisi
3rd sing. olisi tarjonnut ei olisi tarjonnut
1st plur. tarjoaisimme
emme tarjoaisi
emme tarjoisi
1st plur. olisimme tarjonneet emme olisi tarjonneet
2nd plur. tarjoaisitte
ette tarjoaisi
ette tarjoisi
2nd plur. olisitte tarjonneet ette olisi tarjonneet
3rd plur. tarjoaisivat
eivät tarjoaisi
eivät tarjoisi
3rd plur. olisivat tarjonneet eivät olisi tarjonneet
passive tarjottaisiin ei tarjottaisi passive olisi tarjottu ei olisi tarjottu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tarjoa älä tarjoa 2nd sing. ole tarjonnut älä ole tarjonnut
3rd sing. tarjotkoon älköön tarjotko 3rd sing. olkoon tarjonnut älköön olko tarjonnut
1st plur. tarjotkaamme älkäämme tarjotko 1st plur. olkaamme tarjonneet älkäämme olko tarjonneet
2nd plur. tarjotkaa älkää tarjotko 2nd plur. olkaa tarjonneet älkää olko tarjonneet
3rd plur. tarjotkoot älkööt tarjotko 3rd plur. olkoot tarjonneet älkööt olko tarjonneet
passive tarjottakoon älköön tarjottako passive olkoon tarjottu älköön olko tarjottu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarjonnen en tarjonne 1st sing. lienen tarjonnut en liene tarjonnut
2nd sing. tarjonnet et tarjonne 2nd sing. lienet tarjonnut et liene tarjonnut
3rd sing. tarjonnee ei tarjonne 3rd sing. lienee tarjonnut ei liene tarjonnut
1st plur. tarjonnemme emme tarjonne 1st plur. lienemme tarjonneet emme liene tarjonneet
2nd plur. tarjonnette ette tarjonne 2nd plur. lienette tarjonneet ette liene tarjonneet
3rd plur. tarjonnevat eivät tarjonne 3rd plur. lienevät tarjonneet eivät liene tarjonneet
passive tarjottaneen ei tarjottane passive lienee tarjottu ei liene tarjottu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tarjota present tarjoava tarjottava
long 1st2 tarjotakseen past tarjonnut tarjottu
2nd inessive1 tarjotessa tarjottaessa agent1, 3 tarjoama
instructive tarjoten negative tarjoamaton
3rd inessive tarjoamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tarjoamasta
illative tarjoamaan
adessive tarjoamalla
abessive tarjoamatta
instructive tarjoaman tarjottaman
4th nominative tarjoaminen
partitive tarjoamista
5th2 tarjoamaisillaan
Read in another language