1. to grow impatient


Inflection of tuskastua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuskastun en tuskastu 1st sing. olen tuskastunut en ole tuskastunut
2nd sing. tuskastut et tuskastu 2nd sing. olet tuskastunut et ole tuskastunut
3rd sing. tuskastuu ei tuskastu 3rd sing. on tuskastunut ei ole tuskastunut
1st plur. tuskastumme emme tuskastu 1st plur. olemme tuskastuneet emme ole tuskastuneet
2nd plur. tuskastutte ette tuskastu 2nd plur. olette tuskastuneet ette ole tuskastuneet
3rd plur. tuskastuvat eivät tuskastu 3rd plur. ovat tuskastuneet eivät ole tuskastuneet
passive tuskastutaan ei tuskastuta passive on tuskastuttu ei ole tuskastuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuskastuin en tuskastunut 1st sing. olin tuskastunut en ollut tuskastunut
2nd sing. tuskastuit et tuskastunut 2nd sing. olit tuskastunut et ollut tuskastunut
3rd sing. tuskastui ei tuskastunut 3rd sing. oli tuskastunut ei ollut tuskastunut
1st plur. tuskastuimme emme tuskastuneet 1st plur. olimme tuskastuneet emme olleet tuskastuneet
2nd plur. tuskastuitte ette tuskastuneet 2nd plur. olitte tuskastuneet ette olleet tuskastuneet
3rd plur. tuskastuivat eivät tuskastuneet 3rd plur. olivat tuskastuneet eivät olleet tuskastuneet
passive tuskastuttiin ei tuskastuttu passive oli tuskastuttu ei ollut tuskastuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuskastuisin en tuskastuisi 1st sing. olisin tuskastunut en olisi tuskastunut
2nd sing. tuskastuisit et tuskastuisi 2nd sing. olisit tuskastunut et olisi tuskastunut
3rd sing. tuskastuisi ei tuskastuisi 3rd sing. olisi tuskastunut ei olisi tuskastunut
1st plur. tuskastuisimme emme tuskastuisi 1st plur. olisimme tuskastuneet emme olisi tuskastuneet
2nd plur. tuskastuisitte ette tuskastuisi 2nd plur. olisitte tuskastuneet ette olisi tuskastuneet
3rd plur. tuskastuisivat eivät tuskastuisi 3rd plur. olisivat tuskastuneet eivät olisi tuskastuneet
passive tuskastuttaisiin ei tuskastuttaisi passive olisi tuskastuttu ei olisi tuskastuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuskastu älä tuskastu 2nd sing. ole tuskastunut älä ole tuskastunut
3rd sing. tuskastukoon älköön tuskastuko 3rd sing. olkoon tuskastunut älköön olko tuskastunut
1st plur. tuskastukaamme älkäämme tuskastuko 1st plur. olkaamme tuskastuneet älkäämme olko tuskastuneet
2nd plur. tuskastukaa älkää tuskastuko 2nd plur. olkaa tuskastuneet älkää olko tuskastuneet
3rd plur. tuskastukoot älkööt tuskastuko 3rd plur. olkoot tuskastuneet älkööt olko tuskastuneet
passive tuskastuttakoon älköön tuskastuttako passive olkoon tuskastuttu älköön olko tuskastuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuskastunen en tuskastune 1st sing. lienen tuskastunut en liene tuskastunut
2nd sing. tuskastunet et tuskastune 2nd sing. lienet tuskastunut et liene tuskastunut
3rd sing. tuskastunee ei tuskastune 3rd sing. lienee tuskastunut ei liene tuskastunut
1st plur. tuskastunemme emme tuskastune 1st plur. lienemme tuskastuneet emme liene tuskastuneet
2nd plur. tuskastunette ette tuskastune 2nd plur. lienette tuskastuneet ette liene tuskastuneet
3rd plur. tuskastunevat eivät tuskastune 3rd plur. lienevät tuskastuneet eivät liene tuskastuneet
passive tuskastuttaneen ei tuskastuttane passive lienee tuskastuttu ei liene tuskastuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tuskastua present tuskastuva tuskastuttava
long 1st2 tuskastuakseen past tuskastunut tuskastuttu
2nd inessive1 tuskastuessa tuskastuttaessa agent1, 3 tuskastuma
instructive tuskastuen negative tuskastumaton
3rd inessive tuskastumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tuskastumasta
illative tuskastumaan
adessive tuskastumalla
abessive tuskastumatta
instructive tuskastuman tuskastuttaman
4th nominative tuskastuminen
partitive tuskastumista
5th2 tuskastumaisillaan