tyylitellä

FinnishEdit

EtymologyEdit

< tyyli

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈtyːlitelːæˣ/, [ˈt̪yːliˌt̪e̞lːæ(ʔ)]
  • Rhymes: -elːæ
  • Syllabification: tyy‧li‧tel‧lä

VerbEdit

tyylitellä

  1. (transitive) to style, to stylize, to conventionalize

ConjugationEdit

Inflection of tyylitellä (Kotus type 67/tulla, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyylittelen en tyylittele 1st sing. olen tyylitellyt en ole tyylitellyt
2nd sing. tyylittelet et tyylittele 2nd sing. olet tyylitellyt et ole tyylitellyt
3rd sing. tyylittelee ei tyylittele 3rd sing. on tyylitellyt ei ole tyylitellyt
1st plur. tyylittelemme emme tyylittele 1st plur. olemme tyylitelleet emme ole tyylitelleet
2nd plur. tyylittelette ette tyylittele 2nd plur. olette tyylitelleet ette ole tyylitelleet
3rd plur. tyylittelevät eivät tyylittele 3rd plur. ovat tyylitelleet eivät ole tyylitelleet
passive tyylitellään ei tyylitellä passive on tyylitelty ei ole tyylitelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyylittelin en tyylitellyt 1st sing. olin tyylitellyt en ollut tyylitellyt
2nd sing. tyylittelit et tyylitellyt 2nd sing. olit tyylitellyt et ollut tyylitellyt
3rd sing. tyylitteli ei tyylitellyt 3rd sing. oli tyylitellyt ei ollut tyylitellyt
1st plur. tyylittelimme emme tyylitelleet 1st plur. olimme tyylitelleet emme olleet tyylitelleet
2nd plur. tyylittelitte ette tyylitelleet 2nd plur. olitte tyylitelleet ette olleet tyylitelleet
3rd plur. tyylittelivät eivät tyylitelleet 3rd plur. olivat tyylitelleet eivät olleet tyylitelleet
passive tyyliteltiin ei tyylitelty passive oli tyylitelty ei ollut tyylitelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyylittelisin en tyylittelisi 1st sing. olisin tyylitellyt en olisi tyylitellyt
2nd sing. tyylittelisit et tyylittelisi 2nd sing. olisit tyylitellyt et olisi tyylitellyt
3rd sing. tyylittelisi ei tyylittelisi 3rd sing. olisi tyylitellyt ei olisi tyylitellyt
1st plur. tyylittelisimme emme tyylittelisi 1st plur. olisimme tyylitelleet emme olisi tyylitelleet
2nd plur. tyylittelisitte ette tyylittelisi 2nd plur. olisitte tyylitelleet ette olisi tyylitelleet
3rd plur. tyylittelisivät eivät tyylittelisi 3rd plur. olisivat tyylitelleet eivät olisi tyylitelleet
passive tyyliteltäisiin ei tyyliteltäisi passive olisi tyylitelty ei olisi tyylitelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tyylittele älä tyylittele 2nd sing. ole tyylitellyt älä ole tyylitellyt
3rd sing. tyylitelköön älköön tyylitelkö 3rd sing. olkoon tyylitellyt älköön olko tyylitellyt
1st plur. tyylitelkäämme älkäämme tyylitelkö 1st plur. olkaamme tyylitelleet älkäämme olko tyylitelleet
2nd plur. tyylitelkää älkää tyylitelkö 2nd plur. olkaa tyylitelleet älkää olko tyylitelleet
3rd plur. tyylitelkööt älkööt tyylitelkö 3rd plur. olkoot tyylitelleet älkööt olko tyylitelleet
passive tyyliteltäköön älköön tyyliteltäkö passive olkoon tyylitelty älköön olko tyylitelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyylitellen en tyylitelle 1st sing. lienen tyylitellyt en liene tyylitellyt
2nd sing. tyylitellet et tyylitelle 2nd sing. lienet tyylitellyt et liene tyylitellyt
3rd sing. tyylitellee ei tyylitelle 3rd sing. lienee tyylitellyt ei liene tyylitellyt
1st plur. tyylitellemme emme tyylitelle 1st plur. lienemme tyylitelleet emme liene tyylitelleet
2nd plur. tyylitellette ette tyylitelle 2nd plur. lienette tyylitelleet ette liene tyylitelleet
3rd plur. tyylitellevät eivät tyylitelle 3rd plur. lienevät tyylitelleet eivät liene tyylitelleet
passive tyyliteltäneen ei tyyliteltäne passive lienee tyylitelty ei liene tyylitelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tyylitellä present tyylittelevä tyyliteltävä
long 1st2 tyylitelläkseen past tyylitellyt tyylitelty
2nd inessive1 tyylitellessä tyyliteltäessä agent1, 3 tyylittelemä
instructive tyylitellen negative tyylittelemätön
3rd inessive tyylittelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tyylittelemästä
illative tyylittelemään
adessive tyylittelemällä
abessive tyylittelemättä
instructive tyylittelemän tyyliteltämän
4th nominative tyylitteleminen
partitive tyylittelemistä
5th2 tyylittelemäisillään