Open main menu

Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈkɑu̯lɑi̯lːɑˣ/, [ˈkɑu̯lɑi̯lːɑ(ʔ)]
  • Hyphenation: kau‧lail‧la

VerbEdit

kaulailla

  1. (transitive) to hug, to pet
  2. (transitive) to collar (grab or seize by collar or neck)

ConjugationEdit

Inflection of kaulailla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaulailen en kaulaile 1st sing. olen kaulaillut en ole kaulaillut
2nd sing. kaulailet et kaulaile 2nd sing. olet kaulaillut et ole kaulaillut
3rd sing. kaulailee ei kaulaile 3rd sing. on kaulaillut ei ole kaulaillut
1st plur. kaulailemme emme kaulaile 1st plur. olemme kaulailleet emme ole kaulailleet
2nd plur. kaulailette ette kaulaile 2nd plur. olette kaulailleet ette ole kaulailleet
3rd plur. kaulailevat eivät kaulaile 3rd plur. ovat kaulailleet eivät ole kaulailleet
passive kaulaillaan ei kaulailla passive on kaulailtu ei ole kaulailtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaulailin en kaulaillut 1st sing. olin kaulaillut en ollut kaulaillut
2nd sing. kaulailit et kaulaillut 2nd sing. olit kaulaillut et ollut kaulaillut
3rd sing. kaulaili ei kaulaillut 3rd sing. oli kaulaillut ei ollut kaulaillut
1st plur. kaulailimme emme kaulailleet 1st plur. olimme kaulailleet emme olleet kaulailleet
2nd plur. kaulailitte ette kaulailleet 2nd plur. olitte kaulailleet ette olleet kaulailleet
3rd plur. kaulailivat eivät kaulailleet 3rd plur. olivat kaulailleet eivät olleet kaulailleet
passive kaulailtiin ei kaulailtu passive oli kaulailtu ei ollut kaulailtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaulailisin en kaulailisi 1st sing. olisin kaulaillut en olisi kaulaillut
2nd sing. kaulailisit et kaulailisi 2nd sing. olisit kaulaillut et olisi kaulaillut
3rd sing. kaulailisi ei kaulailisi 3rd sing. olisi kaulaillut ei olisi kaulaillut
1st plur. kaulailisimme emme kaulailisi 1st plur. olisimme kaulailleet emme olisi kaulailleet
2nd plur. kaulailisitte ette kaulailisi 2nd plur. olisitte kaulailleet ette olisi kaulailleet
3rd plur. kaulailisivat eivät kaulailisi 3rd plur. olisivat kaulailleet eivät olisi kaulailleet
passive kaulailtaisiin ei kaulailtaisi passive olisi kaulailtu ei olisi kaulailtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaulaile älä kaulaile 2nd sing. ole kaulaillut älä ole kaulaillut
3rd sing. kaulailkoon älköön kaulailko 3rd sing. olkoon kaulaillut älköön olko kaulaillut
1st plur. kaulailkaamme älkäämme kaulailko 1st plur. olkaamme kaulailleet älkäämme olko kaulailleet
2nd plur. kaulailkaa älkää kaulailko 2nd plur. olkaa kaulailleet älkää olko kaulailleet
3rd plur. kaulailkoot älkööt kaulailko 3rd plur. olkoot kaulailleet älkööt olko kaulailleet
passive kaulailtakoon älköön kaulailtako passive olkoon kaulailtu älköön olko kaulailtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaulaillen en kaulaille 1st sing. lienen kaulaillut en liene kaulaillut
2nd sing. kaulaillet et kaulaille 2nd sing. lienet kaulaillut et liene kaulaillut
3rd sing. kaulaillee ei kaulaille 3rd sing. lienee kaulaillut ei liene kaulaillut
1st plur. kaulaillemme emme kaulaille 1st plur. lienemme kaulailleet emme liene kaulailleet
2nd plur. kaulaillette ette kaulaille 2nd plur. lienette kaulailleet ette liene kaulailleet
3rd plur. kaulaillevat eivät kaulaille 3rd plur. lienevät kaulailleet eivät liene kaulailleet
passive kaulailtaneen ei kaulailtane passive lienee kaulailtu ei liene kaulailtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaulailla present kaulaileva kaulailtava
long 1st2 kaulaillakseen past kaulaillut kaulailtu
2nd inessive1 kaulaillessa kaulailtaessa agent1, 3 kaulailema
instructive kaulaillen negative kaulailematon
3rd inessive kaulailemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaulailemasta
illative kaulailemaan
adessive kaulailemalla
abessive kaulailematta
instructive kaulaileman kaulailtaman
4th nominative kaulaileminen
partitive kaulailemista
5th2 kaulailemaisillaan