Contents

HungarianEdit

EtymologyEdit

lel +‎ -i

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈlɛli]
  • Hyphenation: le‧li

VerbEdit

leli

  1. third-person singular indicative present definite of lel

ZuluEdit

PronunciationEdit

PronounEdit

leli

  1. this (class 5)

InflectionEdit

Stem -léli
Full form léli
Locative kúléli
Full form léli
Locative kúléli
Copulative yiléli
Possessive forms
Modifier Substantive
Class 1 wáléli ówáléli
Class 2 báléli ábáléli
Class 3 wáléli ówáléli
Class 4 yáléli éyáléli
Class 5 láléli éláléli
Class 6 áléli áwáléli
Class 7 sáléli ésáléli
Class 8 záléli ézáléli
Class 9 yáléli éyáléli
Class 10 záléli ézáléli
Class 11 lwáléli ólwáléli
Class 14 báléli óbáléli
Class 15 kwáléli ókwáléli
Class 17 kwáléli ókwáléli

See alsoEdit