Open main menu

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

ottaa aivoon

  1. (transitive, impersonal, partitive + 3rd-pers. singular) to piss off, irritate, vex
    Koko tilanne vaan otti minua aivoon.
    The whole situation just pissed me off.

ConjugationEdit

Inflection of ottaa aivoon (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otan aivoon en ota aivoon 1st sing. olen ottanut aivoon en ole ottanut aivoon
2nd sing. otat aivoon et ota aivoon 2nd sing. olet ottanut aivoon et ole ottanut aivoon
3rd sing. ottaa aivoon ei ota aivoon 3rd sing. on ottanut aivoon ei ole ottanut aivoon
1st plur. otamme aivoon emme ota aivoon 1st plur. olemme ottaneet aivoon emme ole ottaneet aivoon
2nd plur. otatte aivoon ette ota aivoon 2nd plur. olette ottaneet aivoon ette ole ottaneet aivoon
3rd plur. ottavat aivoon eivät ota aivoon 3rd plur. ovat ottaneet aivoon eivät ole ottaneet aivoon
passive otetaan aivoon ei oteta aivoon passive on otettu aivoon ei ole otettu aivoon
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. otin aivoon en ottanut aivoon 1st sing. olin ottanut aivoon en ollut ottanut aivoon
2nd sing. otit aivoon et ottanut aivoon 2nd sing. olit ottanut aivoon et ollut ottanut aivoon
3rd sing. otti aivoon ei ottanut aivoon 3rd sing. oli ottanut aivoon ei ollut ottanut aivoon
1st plur. otimme aivoon emme ottaneet aivoon 1st plur. olimme ottaneet aivoon emme olleet ottaneet aivoon
2nd plur. otitte aivoon ette ottaneet aivoon 2nd plur. olitte ottaneet aivoon ette olleet ottaneet aivoon
3rd plur. ottivat aivoon eivät ottaneet aivoon 3rd plur. olivat ottaneet aivoon eivät olleet ottaneet aivoon
passive otettiin aivoon ei otettu aivoon passive oli otettu aivoon ei ollut otettu aivoon
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottaisin aivoon en ottaisi aivoon 1st sing. olisin ottanut aivoon en olisi ottanut aivoon
2nd sing. ottaisit aivoon et ottaisi aivoon 2nd sing. olisit ottanut aivoon et olisi ottanut aivoon
3rd sing. ottaisi aivoon ei ottaisi aivoon 3rd sing. olisi ottanut aivoon ei olisi ottanut aivoon
1st plur. ottaisimme aivoon emme ottaisi aivoon 1st plur. olisimme ottaneet aivoon emme olisi ottaneet aivoon
2nd plur. ottaisitte aivoon ette ottaisi aivoon 2nd plur. olisitte ottaneet aivoon ette olisi ottaneet aivoon
3rd plur. ottaisivat aivoon eivät ottaisi aivoon 3rd plur. olisivat ottaneet aivoon eivät olisi ottaneet aivoon
passive otettaisiin aivoon ei otettaisi aivoon passive olisi otettu aivoon ei olisi otettu aivoon
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ota aivoon älä ota aivoon 2nd sing. ole ottanut aivoon älä ole ottanut aivoon
3rd sing. ottakoon aivoon älköön ottako aivoon 3rd sing. olkoon ottanut aivoon älköön olko ottanut aivoon
1st plur. ottakaamme aivoon älkäämme ottako aivoon 1st plur. olkaamme ottaneet aivoon älkäämme olko ottaneet aivoon
2nd plur. ottakaa aivoon älkää ottako aivoon 2nd plur. olkaa ottaneet aivoon älkää olko ottaneet aivoon
3rd plur. ottakoot aivoon älkööt ottako aivoon 3rd plur. olkoot ottaneet aivoon älkööt olko ottaneet aivoon
passive otettakoon aivoon älköön otettako aivoon passive olkoon otettu aivoon älköön olko otettu aivoon
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ottanen aivoon en ottane aivoon 1st sing. lienen ottanut aivoon en liene ottanut aivoon
2nd sing. ottanet aivoon et ottane aivoon 2nd sing. lienet ottanut aivoon et liene ottanut aivoon
3rd sing. ottanee aivoon ei ottane aivoon 3rd sing. lienee ottanut aivoon ei liene ottanut aivoon
1st plur. ottanemme aivoon emme ottane aivoon 1st plur. lienemme ottaneet aivoon emme liene ottaneet aivoon
2nd plur. ottanette aivoon ette ottane aivoon 2nd plur. lienette ottaneet aivoon ette liene ottaneet aivoon
3rd plur. ottanevat aivoon eivät ottane aivoon 3rd plur. lienevät ottaneet aivoon eivät liene ottaneet aivoon
passive otettaneen aivoon ei otettane aivoon passive lienee otettu aivoon ei liene otettu aivoon
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ottaa aivoon present aivoon ottava aivoon otettava
long 1st2 ottaakseen aivoon past aivoon ottanut aivoon otettu
2nd inessive1 ottaessa aivoon otettaessa aivoon agent1, 3 aivoon ottama
instructive ottaen aivoon negative aivoon ottamaton
3rd inessive ottamassa aivoon 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ottamasta aivoon
illative ottamaan aivoon
adessive ottamalla aivoon
abessive ottamatta aivoon
instructive ottaman aivoon otettaman aivoon
4th nominative ottaminen aivoon
partitive ottamista aivoon
5th2 ottamaisillaan aivoon

SynonymsEdit