Open main menu

FinnishEdit

NounEdit

voihkinta

  1. groan, moan

DeclensionEdit

Inflection of voihkinta (Kotus type 9/kala, nt-nn gradation)
nominative voihkinta voihkinnat
genitive voihkinnan voihkintojen
partitive voihkintaa voihkintoja
illative voihkintaan voihkintoihin
singular plural
nominative voihkinta voihkinnat
accusative nom. voihkinta voihkinnat
gen. voihkinnan
genitive voihkinnan voihkintojen
voihkintainrare
partitive voihkintaa voihkintoja
inessive voihkinnassa voihkinnoissa
elative voihkinnasta voihkinnoista
illative voihkintaan voihkintoihin
adessive voihkinnalla voihkinnoilla
ablative voihkinnalta voihkinnoilta
allative voihkinnalle voihkinnoille
essive voihkintana voihkintoina
translative voihkinnaksi voihkinnoiksi
instructive voihkinnoin
abessive voihkinnatta voihkinnoitta
comitative voihkintoineen