Finnish

edit

Etymology

edit

From muoto +‎ -illa.

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈmuo̯toi̯lːɑˣ/, [ˈmuo̞̯t̪o̞i̯lːɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -uotoilːɑ
  • Syllabification(key): muo‧toil‧la

Verb

edit

muotoilla

  1. (transitive) to shape
    Tuuli muotoili hiekasta dyynejä.
    The wind shaped dunes from sand.
  2. (transitive) to formulate
    Tutkimustensa perusteella Newton muotoili yleisen vetovoimalain.
    On the basis of his research, Newton formulated the law of universal gravitation.
  3. (transitive) to design (give appearance to an object)
    Tämä maljakko on taidokkaasti muotoiltu.
    This vase is skillfully designed.
    Tuo tuoli on huonosti muotoiltu; siinä on epämiellyttävä istua.
    That chair is poorly designed; it's uncomfortable to sit in.
    Ostin tunnetun muotoilijan muotoileman valaisimen.
    I bought a lamp designed by a well-known designer.
    • 2012, Hannu Pöppönen, “Sveitsiläissuunnittelija muotoili uudet viinilasit Iittalalle”, in Helsingin Sanomat[1]:
      Sveitsiläissuunnittelija muotoili uudet viinilasit Iittalalle.
      The Swiss designer designed new wine glasses for Iittala.

Conjugation

edit
Inflection of muotoilla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoilen en muotoile 1st sing. olen muotoillut en ole muotoillut
2nd sing. muotoilet et muotoile 2nd sing. olet muotoillut et ole muotoillut
3rd sing. muotoilee ei muotoile 3rd sing. on muotoillut ei ole muotoillut
1st plur. muotoilemme emme muotoile 1st plur. olemme muotoilleet emme ole muotoilleet
2nd plur. muotoilette ette muotoile 2nd plur. olette muotoilleet ette ole muotoilleet
3rd plur. muotoilevat eivät muotoile 3rd plur. ovat muotoilleet eivät ole muotoilleet
passive muotoillaan ei muotoilla passive on muotoiltu ei ole muotoiltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoilin en muotoillut 1st sing. olin muotoillut en ollut muotoillut
2nd sing. muotoilit et muotoillut 2nd sing. olit muotoillut et ollut muotoillut
3rd sing. muotoili ei muotoillut 3rd sing. oli muotoillut ei ollut muotoillut
1st plur. muotoilimme emme muotoilleet 1st plur. olimme muotoilleet emme olleet muotoilleet
2nd plur. muotoilitte ette muotoilleet 2nd plur. olitte muotoilleet ette olleet muotoilleet
3rd plur. muotoilivat eivät muotoilleet 3rd plur. olivat muotoilleet eivät olleet muotoilleet
passive muotoiltiin ei muotoiltu passive oli muotoiltu ei ollut muotoiltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoilisin en muotoilisi 1st sing. olisin muotoillut en olisi muotoillut
2nd sing. muotoilisit et muotoilisi 2nd sing. olisit muotoillut et olisi muotoillut
3rd sing. muotoilisi ei muotoilisi 3rd sing. olisi muotoillut ei olisi muotoillut
1st plur. muotoilisimme emme muotoilisi 1st plur. olisimme muotoilleet emme olisi muotoilleet
2nd plur. muotoilisitte ette muotoilisi 2nd plur. olisitte muotoilleet ette olisi muotoilleet
3rd plur. muotoilisivat eivät muotoilisi 3rd plur. olisivat muotoilleet eivät olisi muotoilleet
passive muotoiltaisiin ei muotoiltaisi passive olisi muotoiltu ei olisi muotoiltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muotoile älä muotoile 2nd sing.
3rd sing. muotoilkoon älköön muotoilko 3rd sing. olkoon muotoillut älköön olko muotoillut
1st plur. muotoilkaamme älkäämme muotoilko 1st plur.
2nd plur. muotoilkaa älkää muotoilko 2nd plur.
3rd plur. muotoilkoot älkööt muotoilko 3rd plur. olkoot muotoilleet älkööt olko muotoilleet
passive muotoiltakoon älköön muotoiltako passive olkoon muotoiltu älköön olko muotoiltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoillen en muotoille 1st sing. lienen muotoillut en liene muotoillut
2nd sing. muotoillet et muotoille 2nd sing. lienet muotoillut et liene muotoillut
3rd sing. muotoillee ei muotoille 3rd sing. lienee muotoillut ei liene muotoillut
1st plur. muotoillemme emme muotoille 1st plur. lienemme muotoilleet emme liene muotoilleet
2nd plur. muotoillette ette muotoille 2nd plur. lienette muotoilleet ette liene muotoilleet
3rd plur. muotoillevat eivät muotoille 3rd plur. lienevät muotoilleet eivät liene muotoilleet
passive muotoiltaneen ei muotoiltane passive lienee muotoiltu ei liene muotoiltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muotoilla present muotoileva muotoiltava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st muotoillakseni muotoillaksemme
2nd muotoillaksesi muotoillaksenne
3rd muotoillakseen
muotoillaksensa
past muotoillut muotoiltu
2nd inessive2 muotoillessa muotoiltaessa agent3 muotoilema
Possessive forms
Person sing. plur.
1st muotoillessani muotoillessamme
2nd muotoillessasi muotoillessanne
3rd muotoillessaan
muotoillessansa
negative muotoilematon
instructive muotoillen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive muotoilemassa
elative muotoilemasta
illative muotoilemaan
adessive muotoilemalla
abessive muotoilematta
instructive muotoileman muotoiltaman
4th4 verbal noun muotoileminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st muotoilemaisillani muotoilemaisillamme
2nd muotoilemaisillasi muotoilemaisillanne
3rd muotoilemaisillaan
muotoilemaisillansa

Derived terms

edit
edit

Further reading

edit

Anagrams

edit