nimetä

FinnishEdit

(index ni)

EtymologyEdit

nime- +‎ -tä

PronunciationEdit

  • Hyphenation: ni‧me‧tä
  • IPA(key): /ˈnimetæˣ/

VerbEdit

nimetä

  1. (transitive) To name, mention by name.
  2. (transitive) To nominate.
  3. (transitive) To appoint, name.
  4. (transitive) To name, christen, baptise/baptize.

ConjugationEdit

Inflection of nimetä (Kotus type 75/selvitä, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nimeän en nimeä 1st sing. olen nimennyt en ole nimennyt
2nd sing. nimeät et nimeä 2nd sing. olet nimennyt et ole nimennyt
3rd sing. nimeää ei nimeä 3rd sing. on nimennyt ei ole nimennyt
1st plur. nimeämme emme nimeä 1st plur. olemme nimenneet emme ole nimenneet
2nd plur. nimeätte ette nimeä 2nd plur. olette nimenneet ette ole nimenneet
3rd plur. nimeävät eivät nimeä 3rd plur. ovat nimenneet eivät ole nimenneet
passive nimetään ei nimetä passive on nimetty ei ole nimetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nimesin en nimennyt 1st sing. olin nimennyt en ollut nimennyt
2nd sing. nimesit et nimennyt 2nd sing. olit nimennyt et ollut nimennyt
3rd sing. nimesi ei nimennyt 3rd sing. oli nimennyt ei ollut nimennyt
1st plur. nimesimme emme nimenneet 1st plur. olimme nimenneet emme olleet nimenneet
2nd plur. nimesitte ette nimenneet 2nd plur. olitte nimenneet ette olleet nimenneet
3rd plur. nimesivät eivät nimenneet 3rd plur. olivat nimenneet eivät olleet nimenneet
passive nimettiin ei nimetty passive oli nimetty ei ollut nimetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nimeäisin en nimeäisi 1st sing. olisin nimennyt en olisi nimennyt
2nd sing. nimeäisit et nimeäisi 2nd sing. olisit nimennyt et olisi nimennyt
3rd sing. nimeäisi ei nimeäisi 3rd sing. olisi nimennyt ei olisi nimennyt
1st plur. nimeäisimme emme nimeäisi 1st plur. olisimme nimenneet emme olisi nimenneet
2nd plur. nimeäisitte ette nimeäisi 2nd plur. olisitte nimenneet ette olisi nimenneet
3rd plur. nimeäisivät eivät nimeäisi 3rd plur. olisivat nimenneet eivät olisi nimenneet
passive nimettäisiin ei nimettäisi passive olisi nimetty ei olisi nimetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nimeä älä nimeä 2nd sing. ole nimennyt älä ole nimennyt
3rd sing. nimetköön älköön nimetkö 3rd sing. olkoon nimennyt älköön olko nimennyt
1st plur. nimetkäämme älkäämme nimetkö 1st plur. olkaamme nimenneet älkäämme olko nimenneet
2nd plur. nimetkää älkää nimetkö 2nd plur. olkaa nimenneet älkää olko nimenneet
3rd plur. nimetkööt älkööt nimetkö 3rd plur. olkoot nimenneet älkööt olko nimenneet
passive nimettäköön älköön nimettäkö passive olkoon nimetty älköön olko nimetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nimennen en nimenne 1st sing. lienen nimennyt en liene nimennyt
2nd sing. nimennet et nimenne 2nd sing. lienet nimennyt et liene nimennyt
3rd sing. nimennee ei nimenne 3rd sing. lienee nimennyt ei liene nimennyt
1st plur. nimennemme emme nimenne 1st plur. lienemme nimenneet emme liene nimenneet
2nd plur. nimennette ette nimenne 2nd plur. lienette nimenneet ette liene nimenneet
3rd plur. nimennevät eivät nimenne 3rd plur. lienevät nimenneet eivät liene nimenneet
passive nimettäneen ei nimettäne passive lienee nimetty ei liene nimetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nimetä present nimeävä nimettävä
long 1st2 nimetäkseen past nimennyt nimetty
2nd inessive1 nimetessä nimettäessä agent1, 3 nimeämä
instructive nimeten negative nimeämätön
3rd inessive nimeämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nimeämästä
illative nimeämään
adessive nimeämällä
abessive nimeämättä
instructive nimeämän nimettämän
4th nominative nimeäminen
partitive nimeämistä
5th2 nimeämäisillään

SynonymsEdit

AnagramsEdit

Read in another language