See also: nimì

Catalan edit

Adjective edit

nimi (feminine nímia, masculine plural nimis, feminine plural nímies)

  1. minute, minor, negligible

Czech edit

Pronunciation edit

Pronoun edit

nimi

  1. instrumental plural of oni, ony, and ona (after a preposition)

Estonian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *nimi, from Proto-Uralic *nime. May be related to Proto-Indo-European *h₁nómn̥. Cognates include Northern Sami namma and Hungarian név.

Pronunciation edit

Noun edit

nimi (genitive nime, partitive nime)

  1. name
  2. (grammar) nominal

Declension edit

Declension of nimi (ÕS type 20/süli, no gradation)
singular plural
nominative nimi nimed
accusative nom.
gen. nime
genitive nimede
partitive nime nimesid
illative nimme
nimesse
nimedesse
inessive nimes nimedes
elative nimest nimedest
allative nimele nimedele
adessive nimel nimedel
ablative nimelt nimedelt
translative nimeks nimedeks
terminative nimeni nimedeni
essive nimena nimedena
abessive nimeta nimedeta
comitative nimega nimedega

Derived terms edit

Farefare edit

Etymology edit

Possibly borrowed from Arabicنِيم(nīm), from Hindi नीम (nīm).

Pronunciation edit

Noun edit

nimi

  1. neem (tree)

Finnish edit

 
Finnish Wikipedia has an article on:
Wikipedia fi

Etymology edit

From Proto-Finnic *nimi, from Proto-Uralic *nime.[1] May be related to Proto-Indo-European *h₁nómn̥. Cognates include Northern Sami namma, Erzya лем (ľem) and Hungarian név.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈnimi/, [ˈnimi]
  • Rhymes: -imi
  • Syllabification(key): ni‧mi

Noun edit

nimi

  1. name
    Hypernym: sana
    Hyponyms: yleisnimi (common noun), erisnimi (proper name), etunimi (first name), toinen nimi (middle name), sukunimi (last name)

Declension edit

Inflection of nimi (Kotus type 7/ovi, no gradation)
nominative nimi nimet
genitive nimen nimien
partitive nimeä nimiä
illative nimeen nimiin
singular plural
nominative nimi nimet
accusative nom. nimi nimet
gen. nimen
genitive nimen nimien
partitive nimeä nimiä
inessive nimessä nimissä
elative nimestä nimistä
illative nimeen nimiin
adessive nimellä nimillä
ablative nimeltä nimiltä
allative nimelle nimille
essive nimenä niminä
translative nimeksi nimiksi
abessive nimettä nimittä
instructive nimin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of nimi (Kotus type 7/ovi, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative nimeni nimeni
accusative nom. nimeni nimeni
gen. nimeni
genitive nimeni nimieni
partitive nimeäni nimiäni
inessive nimessäni nimissäni
elative nimestäni nimistäni
illative nimeeni nimiini
adessive nimelläni nimilläni
ablative nimeltäni nimiltäni
allative nimelleni nimilleni
essive nimenäni niminäni
translative nimekseni nimikseni
abessive nimettäni nimittäni
instructive
comitative nimineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative nimesi nimesi
accusative nom. nimesi nimesi
gen. nimesi
genitive nimesi nimiesi
partitive nimeäsi nimiäsi
inessive nimessäsi nimissäsi
elative nimestäsi nimistäsi
illative nimeesi nimiisi
adessive nimelläsi nimilläsi
ablative nimeltäsi nimiltäsi
allative nimellesi nimillesi
essive nimenäsi niminäsi
translative nimeksesi nimiksesi
abessive nimettäsi nimittäsi
instructive
comitative niminesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative nimemme nimemme
accusative nom. nimemme nimemme
gen. nimemme
genitive nimemme nimiemme
partitive nimeämme nimiämme
inessive nimessämme nimissämme
elative nimestämme nimistämme
illative nimeemme nimiimme
adessive nimellämme nimillämme
ablative nimeltämme nimiltämme
allative nimellemme nimillemme
essive nimenämme niminämme
translative nimeksemme nimiksemme
abessive nimettämme nimittämme
instructive
comitative niminemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative nimenne nimenne
accusative nom. nimenne nimenne
gen. nimenne
genitive nimenne nimienne
partitive nimeänne nimiänne
inessive nimessänne nimissänne
elative nimestänne nimistänne
illative nimeenne nimiinne
adessive nimellänne nimillänne
ablative nimeltänne nimiltänne
allative nimellenne nimillenne
essive nimenänne niminänne
translative nimeksenne nimiksenne
abessive nimettänne nimittänne
instructive
comitative niminenne
third-person possessor
singular plural
nominative nimensä nimensä
accusative nom. nimensä nimensä
gen. nimensä
genitive nimensä nimiensä
partitive nimeään
nimeänsä
nimiään
nimiänsä
inessive nimessään
nimessänsä
nimissään
nimissänsä
elative nimestään
nimestänsä
nimistään
nimistänsä
illative nimeensä nimiinsä
adessive nimellään
nimellänsä
nimillään
nimillänsä
ablative nimeltään
nimeltänsä
nimiltään
nimiltänsä
allative nimelleen
nimellensä
nimilleen
nimillensä
essive nimenään
nimenänsä
niminään
niminänsä
translative nimekseen
nimeksensä
nimikseen
nimiksensä
abessive nimettään
nimettänsä
nimittään
nimittänsä
instructive
comitative nimineen
niminensä

Derived terms edit

Compounds edit

Collocations edit

References edit

  1. ^ Junttila, Santeri; Kallio, Petri; Holopainen, Sampsa; Kuokkala, Juha; Pystynen, Juho, editors (2020–), “nimi”, in Suomen vanhimman sanaston etymologinen verkkosanakirja[1] (in Finnish), retrieved 2024-01-01

Further reading edit

Anagrams edit

Ingrian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *nimi, from Proto-Uralic *nime. Cognates include Finnish nimi and Estonian nimi.

Pronunciation edit

Noun edit

nimi

  1. name
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 42:
      Mikä ono, arvatkaa? Senen nimi mainikaa.
      Guess, what is it? Remember its name.
    • 1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka[3], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 67:
      Sanan nominativa forma ono predmetan nimi.
      The nominative form of a word is the name of the object.
    • 1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (toin osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 99:
      A kuin siun nimi on?
      And what is your name?

Declension edit

Declension of nimi (type 5/lehti, no gradation, gemination)
singular plural
nominative nimi nimet
genitive nimen nimmiin, nimilöin
partitive nimmiä nimijä, nimilöjä
illative nimmee nimmii, nimilöihe
inessive nimes nimis, nimilöis
elative nimest nimist, nimilöist
allative nimelle nimille, nimilöille
adessive nimel nimil, nimilöil
ablative nimelt nimilt, nimilöilt
translative nimeks nimiks, nimilöiks
essive nimennä, nimmeen niminnä, nimilöinnä, nimmiin, nimilöin
exessive1) niment nimint, nimilöint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Synonyms edit

Derived terms edit

References edit

  • Olga I. Konkova; Nikita A. Dyachkov (2014) Inkeroin Keel: Пособие по Ижорскому Языку[4], →ISBN, page 79

Italian edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈni.mi/
  • Rhymes: -imi
  • Hyphenation: nì‧mi

Adjective edit

nimi

  1. masculine plural of nimio

Karelian edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈnʲimi/
  • Hyphenation: ni‧mi

Etymology 1 edit

Regional variants of nimi
North Karelian
(Viena)
nimi
South Karelian
(Tver)
nimi

From Proto-Finnic *nimi. Cognates include Finnish nimi and Estonian nimi.

Noun edit

nimi (genitive nimen, partitive nimie)

  1. name
Declension edit
Viena Karelian declension of nimi (type 3/ovi, no gradation)
singular plural
nominative nimi nimet
genitive nimen nimien
partitive nimie nimijä
illative nimih nimilöih
inessive nimeššä nimilöissä
elative nimeštä nimilöistä
adessive nimellä nimilöillä
ablative nimeltä nimilöiltä
translative nimekši nimilöiksi
essive niminä nimilöinä
comitative nimilöineh
abessive nimettä nimilöittä
Tver Karelian declension of nimi (type 3/ovi, no gradation)
singular plural
nominative nimi nimet
genitive nimen nimilöin
partitive nimie nimilöidä
illative nimih nimilöih
inessive nimeššä nimilöissä
elative nimeštä nimilöistä
adessive nimellä nimilöillä
ablative nimeldä nimilöildä
translative nimekši nimilöiksi
essive niminä nimilöinä
comitative nimenke nimilöinke
abessive nimettä nimilöittä
Possessive forms of nimi
1st person nimeni
2nd person nimeš
3rd person nimeh
*) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses.

Etymology 2 edit

Regional variants of nimi
North Karelian
(Viena)
nimi
South Karelian
(Tver)
nimi

From ni- +‎ mi (what).

Pronoun edit

nimi

  1. (+ negative) nothing, naught
Declension edit
Viena Karelian declension of nimi (irregular)
singular plural
nominative nimi nimit
genitive nimin nimin
partitive nimitä nimitä
illative nimih nimih
inessive nimissä nimissä
elative nimistä nimistä
adessive nimillä nimillä
ablative nimiltä nimiltä
translative nimiksi nimiksi
essive niminä niminä
comitative nimineh
abessive nimittä nimittä
Tver Karelian declension of nimi (irregular)
singular plural
nominative nimi nimit
genitive nimin nimin
partitive nimidä nimidä
illative nimih nimih
inessive nimissä nimissä
elative nimistä nimistä
adessive nimillä nimillä
ablative nimildä nimildä
translative nimiksi nimiksi
essive niminä niminä
comitative niminke niminke
abessive nimittä nimittä

References edit

  • A. V. Punzhina (1994), “nimi”, in Словарь карельского языка (тверские говоры) [Dictionary of the Karelian language (Tver dialects)], →ISBN
  • P. Zaykov; L. Rugoyeva (1999), “nimi”, in Карельско-Русский словарь (Северно-Карельские диалекты) [Karelian-Russian dictionary (North Karelian dialects)], Petrozavodsk, →ISBN

Livvi edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈnimi/
  • Hyphenation: ni‧mi

Etymology 1 edit

From Proto-Finnic *nimi. Cognates include Finnish nimi and Karelian nimi.

Noun edit

nimi (genitive nimen, partitive nimie)

  1. name
  2. good name

Etymology 2 edit

From ni (not) +‎ mi (what). Akin to Karelian nimi.

Pronoun edit

nimi

  1. (+ negative) nothing

References edit

  • Tatjana Boiko (2019) Suuri Karjal-Venʹalaine Sanakniigu (livvin murreh) [The Big Karelian-Russian dictionary (Livvi dialect)], 2nd edition, →ISBN, page 118

Lower Sorbian edit

Pronunciation edit

Pronoun edit

nimi (only after a preposition)

  1. instrumental of wóni

Ludian edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *nimi.

Noun edit

nimi

  1. name

Polish edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈɲi.mi/
  • (file)
  • Rhymes: -imi
  • Syllabification: ni‧mi

Pronoun edit

nimi

  1. instrumental of oni
  2. instrumental of one

See also edit

Veps edit

Etymology 1 edit

From ni- +‎ mi.

Pronoun edit

nimi (genitive nimin, partitive nimidä)

  1. nothing
Inflection edit
Inflection of nimi
nominative sing. nimi
genitive sing. nimin
partitive sing. nimidä
partitive plur.
singular plural
nominative nimi
accusative nimin
genitive nimin
partitive nimidä
essive-instructive nimin
translative nimikš
inessive nimiš
elative nimišpäi
illative nimihe
adessive nimil
ablative nimilpäi
allative nimille
abessive nimita
comitative niminke
prolative nimidäme
approximative I niminno
approximative II niminnoks
egressive niminnopäi
terminative I nimihesai
terminative II nimillesai
terminative III
additive I nimihepäi
additive II nimillepäi

Etymology 2 edit

From Proto-Finnic *nimi, from Proto-Uralic *nime.

Noun edit

nimi

  1. name
  2. title
Inflection edit
Inflection of nimi (inflection type 3/kivi)
nominative sing. nimi
genitive sing. nimen
partitive sing. nimed
partitive plur. nimid
singular plural
nominative nimi nimed
accusative nimen nimed
genitive nimen nimiden
partitive nimed nimid
essive-instructive nimen nimin
translative nimeks nimikš
inessive nimes nimiš
elative nimespäi nimišpäi
illative nimehe nimihe
adessive nimel nimil
ablative nimelpäi nimilpäi
allative nimele nimile
abessive nimeta nimita
comitative nimenke nimidenke
prolative nimedme nimidme
approximative I nimenno nimidenno
approximative II nimennoks nimidennoks
egressive nimennopäi nimidennopäi
terminative I nimehesai nimihesai
terminative II nimelesai nimilesai
terminative III nimessai
additive I nimehepäi nimihepäi
additive II nimelepäi nimilepäi
Derived terms edit

References edit

Volapük edit

Noun edit

nimi

  1. accusative singular of nim

Võro edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *nimi, from Proto-Uralic *nime.

Noun edit

nimi (genitive nime, partitive nimme)

  1. name
  2. (grammar) nominal

Inflection edit

This noun needs an inflection-table template.

Derived terms edit

Votic edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *nimi, from Proto-Uralic *nime.

Pronunciation edit

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈnimi/, [ˈnʲimʲi]
  • Rhymes: -imi
  • Hyphenation: ni‧mi

Noun edit

nimi

  1. name

Inflection edit

Declension of nimi (type VII/nimi, no gradation)
singular plural
nominative nimi nimed
genitive nime nimije, nimii
partitive nimmiä nimiite, nimii
illative nimmese, nimme nimiise
inessive nimez nimiiz
elative nimesse nimiisse
allative nimele nimiile
adessive nimelle nimiille
ablative nimelte nimiilte
translative nimessi nimiissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References edit

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012) Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language]‎[5], 2nd edition, Tallinn