(index tu)


  • Originally a factitive verb, derived from the verb tuoda.




  1. (transitive) To produce.
  2. (transitive, physics) To develop, generate.


Inflection of tuottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuotan en tuota 1st sing. olen tuottanut en ole tuottanut
2nd sing. tuotat et tuota 2nd sing. olet tuottanut et ole tuottanut
3rd sing. tuottaa ei tuota 3rd sing. on tuottanut ei ole tuottanut
1st plur. tuotamme emme tuota 1st plur. olemme tuottaneet emme ole tuottaneet
2nd plur. tuotatte ette tuota 2nd plur. olette tuottaneet ette ole tuottaneet
3rd plur. tuottavat eivät tuota 3rd plur. ovat tuottaneet eivät ole tuottaneet
passive tuotetaan ei tuoteta passive on tuotettu ei ole tuotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuotin en tuottanut 1st sing. olin tuottanut en ollut tuottanut
2nd sing. tuotit et tuottanut 2nd sing. olit tuottanut et ollut tuottanut
3rd sing. tuotti ei tuottanut 3rd sing. oli tuottanut ei ollut tuottanut
1st plur. tuotimme emme tuottaneet 1st plur. olimme tuottaneet emme olleet tuottaneet
2nd plur. tuotitte ette tuottaneet 2nd plur. olitte tuottaneet ette olleet tuottaneet
3rd plur. tuottivat eivät tuottaneet 3rd plur. olivat tuottaneet eivät olleet tuottaneet
passive tuotettiin ei tuotettu passive oli tuotettu ei ollut tuotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuottaisin en tuottaisi 1st sing. olisin tuottanut en olisi tuottanut
2nd sing. tuottaisit et tuottaisi 2nd sing. olisit tuottanut et olisi tuottanut
3rd sing. tuottaisi ei tuottaisi 3rd sing. olisi tuottanut ei olisi tuottanut
1st plur. tuottaisimme emme tuottaisi 1st plur. olisimme tuottaneet emme olisi tuottaneet
2nd plur. tuottaisitte ette tuottaisi 2nd plur. olisitte tuottaneet ette olisi tuottaneet
3rd plur. tuottaisivat eivät tuottaisi 3rd plur. olisivat tuottaneet eivät olisi tuottaneet
passive tuotettaisiin ei tuotettaisi passive olisi tuotettu ei olisi tuotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuota älä tuota 2nd sing. ole tuottanut älä ole tuottanut
3rd sing. tuottakoon älköön tuottako 3rd sing. olkoon tuottanut älköön olko tuottanut
1st plur. tuottakaamme älkäämme tuottako 1st plur. olkaamme tuottaneet älkäämme olko tuottaneet
2nd plur. tuottakaa älkää tuottako 2nd plur. olkaa tuottaneet älkää olko tuottaneet
3rd plur. tuottakoot älkööt tuottako 3rd plur. olkoot tuottaneet älkööt olko tuottaneet
passive tuotettakoon älköön tuotettako passive olkoon tuotettu älköön olko tuotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuottanen en tuottane 1st sing. lienen tuottanut en liene tuottanut
2nd sing. tuottanet et tuottane 2nd sing. lienet tuottanut et liene tuottanut
3rd sing. tuottanee ei tuottane 3rd sing. lienee tuottanut ei liene tuottanut
1st plur. tuottanemme emme tuottane 1st plur. lienemme tuottaneet emme liene tuottaneet
2nd plur. tuottanette ette tuottane 2nd plur. lienette tuottaneet ette liene tuottaneet
3rd plur. tuottanevat eivät tuottane 3rd plur. lienevät tuottaneet eivät liene tuottaneet
passive tuotettaneen ei tuotettane passive lienee tuotettu ei liene tuotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tuottaa present tuottava tuotettava
long 1st2 tuottaakseen past tuottanut tuotettu
2nd inessive1 tuottaessa tuotettaessa agent1, 3 tuottama
instructive tuottaen negative tuottamaton
3rd inessive tuottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tuottamasta
illative tuottamaan
adessive tuottamalla
abessive tuottamatta
instructive tuottaman tuotettaman
4th nominative tuottaminen
partitive tuottamista
5th2 tuottamaisillaan


Derived termsEdit



Read in another language