школа

BelarusianEdit

PronunciationEdit

NounEdit

шко́ла (škólaf inan (genitive шко́лы, nominative plural шко́лы, genitive plural школ)

  1. school

DeclensionEdit

ReferencesEdit

  • школа” in Belarusian-Russian dictionaries and Belarusian dictionaries at slounik.org

BulgarianEdit

PronunciationEdit

NounEdit

шко́ла (škólaf

  1. specialised school
    Synonym: учи́лище (učílište)
    музика́лна шко́лаmuzikálna škólamusic school

DeclensionEdit

ReferencesEdit

  • школа in Rečnik na bǎlgarskija ezik (Institut za bǎlgarski ezik)
  • школа in Rečnik na bǎlgarskija ezik (Čitanka.Info)

Komi-ZyrianEdit

EtymologyEdit

Borrowed from Russian школа (škola).

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʃkolɑ/
  • Hyphenation: шко‧ла

NounEdit

школа (škola)

  1. school

DeclensionEdit

Declension of школа
singular plural
nominative школа (škola) школаяс (školajas)
accusative школа (škola) школаяс (školajas)
instrumental школаӧн (školaön) школаясӧн (školajasön)
comitative школакӧд (školaköd) школаяскӧд (školajasköd)
caritive школатӧг (školatög) школаястӧг (školajastög)
consecutive школала (školala) школаясла (školajasla)
genitive школалӧн (školalön) школаяслӧн (školajaslön)
ablative школалысь (školalysʹ) школаяслысь (školajaslysʹ)
dative школалы (školaly) школаяслы (školajasly)
inessive школаын (školayn) школаясын (školajasyn)
elative школаысь (školaysʹ) школаясысь (školajasysʹ)
illative школаӧ (školaö) школаясӧ (školajasö)
egressive школасянь (školasjanʹ) школаяссянь (školajassjanʹ)
approximative школалань (školalanʹ) школаяслань (školajaslanʹ)
terminative школаӧдз (školaödz) школаясӧдз (školajasödz)
prolative школаӧд (školaöd) школаясӧд (školajasöd)
школаті (školatï) школаясті (školajastï)
Possessive declension of школа
First person singular
singular plural
nominative школаӧй (školaöj) школаясӧй (školajasöj)
accusative школаӧй (školaöj) школаясӧй (školajasöj)
instrumental школанам (školanam) школаяснам (školajasnam)
comitative школаӧйкӧд (školaöjköd) школаясӧйкӧд (školajasöjköd)
caritive школатӧгым (školatögym) школаястӧгым (školajastögym)
consecutive школаӧйла (školaöjla) школаясӧйла (školajasöjla)
genitive школаӧйлӧн (školaöjlön) школаясӧйлӧн (školajasöjlön)
ablative школаӧйлысь (školaöjlysʹ) школаясӧйлысь (školajasöjlysʹ)
dative школаӧйлы (školaöjly) школаясӧйлы (školajasöjly)
inessive школаам (školaam) школаясам (školajasam)
elative школасьым (školasʹym) школаяссьым (školajassʹym)
illative школаам (školaam) школаясам (školajasam)
egressive школасяньым (školasjanʹym) школаяссяньым (školajassjanʹym)
approximative школаланьым (školalanʹym) школаясланьым (školajaslanʹym)
terminative школаӧдзым (školaödzym) школаясӧдзым (školajasödzym)
prolative школаӧдым (školaödym) школаясӧдым (školajasödym)
школатіым (školatïym) школаястіым (školajastïym)
Second person singular
singular plural
nominative школаыд (školayd) школаясыд (školajasyd)
accusative школаыд (školayd) школаясыд (školajasyd)
instrumental школанад (školanad) школаяснад (školajasnad)
comitative школаыдкӧд (školaydköd) школаясыдкӧд (školajasydköd)
caritive школатӧгыд (školatögyd) школаястӧгыд (školajastögyd)
consecutive школаыдла (školaydla) школаясыдла (školajasydla)
genitive школаыдлӧн (školaydlön) школаясыдлӧн (školajasydlön)
ablative школаыдлысь (školaydlysʹ) школаясыдлысь (školajasydlysʹ)
dative школаыдлы (školaydly) школаясыдлы (školajasydly)
inessive школаад (školaad) школаясад (školajasad)
elative школасьыд (školasʹyd) школаяссьыд (školajassʹyd)
illative школаад (školaad) школаясад (školajasad)
egressive школасяньыд (školasjanʹyd) школаяссяньыд (školajassjanʹyd)
approximative школаланьыд (školalanʹyd) школаясланьыд (školajaslanʹyd)
terminative школаӧдзыд (školaödzyd) школаясӧдзыд (školajasödzyd)
prolative школаӧдыд (školaödyd) школаясӧдыд (školajasödyd)
школатіыд (školatïyd) школаястіыд (školajastïyd)
Third person singular
singular plural
nominative школаыс (školays) школаясыс (školajasys)
accusative школаыс (školays) школаясыс (školajasys)
instrumental школанас (školanas) школаяснас (školajasnas)
comitative школаыскӧд (školaysköd) школаясыскӧд (školajasysköd)
caritive школатӧгыс (školatögys) школаястӧгыс (školajastögys)
consecutive школаысла (školaysla) школаясысла (školajasysla)
genitive школаыслӧн (školayslön) школаясыслӧн (školajasyslön)
ablative школаыслысь (školayslysʹ) школаясыслысь (školajasyslysʹ)
dative школаыслы (školaysly) школаясыслы (školajasysly)
inessive школаас (školaas) школаясас (školajasas)
elative школасьыс (školasʹys) школаяссьыс (školajassʹys)
illative школаас (školaas) школаясас (školajasas)
egressive школасяньыс (školasjanʹys) школаяссяньыс (školajassjanʹys)
approximative школаланьыс (školalanʹys) школаясланьыс (školajaslanʹys)
terminative школаӧдзыс (školaödzys) школаясӧдзыс (školajasödzys)
prolative школаӧдыс (školaödys) школаясӧдыс (školajasödys)
школатіыс (školatïys) школаястіыс (školajastïys)
First person plural
singular plural
nominative школаным (školanym) школаясным (školajasnym)
accusative школаным (školanym) школаясным (školajasnym)
instrumental школананым (školananym) школаяснаным (školajasnanym)
comitative школанымкӧд (školanymköd) школаяснымкӧд (školajasnymköd)
caritive школатӧгным (školatögnym) школаястӧгным (školajastögnym)
consecutive школанымла (školanymla) школаяснымла (školajasnymla)
genitive школанымлӧн (školanymlön) школаяснымлӧн (školajasnymlön)
ablative школанымлысь (školanymlysʹ) школаяснымлысь (školajasnymlysʹ)
dative школанымлы (školanymly) школаяснымлы (školajasnymly)
inessive школааным (školaanym) школаясаным (školajasanym)
elative школасьыным (školasʹynym) школаяссьыным (školajassʹynym)
illative школааным (školaanym) школаясаным (školajasanym)
egressive школасяньыным (školasjanʹynym) школаяссяньыным (školajassjanʹynym)
approximative школаланьыным (školalanʹynym) школаясланьыным (školajaslanʹynym)
terminative школаӧдзыным (školaödzynym) школаясӧдзыным (školajasödzynym)
prolative школаӧдыным (školaödynym) школаясӧдыным (školajasödynym)
школатіыным (školatïynym) школаястіыным (školajastïynym)
Second person plural
singular plural
nominative школаныд (školanyd) школаясныд (školajasnyd)
accusative школаныд (školanyd) школаясныд (školajasnyd)
instrumental школананыд (školananyd) школаяснадныд (školajasnadnyd)
comitative школаныдкӧд (školanydköd) школаясныдкӧд (školajasnydköd)
caritive школатӧгныд (školatögnyd) школаястӧгныд (školajastögnyd)
consecutive школаныдла (školanydla) школаясныдла (školajasnydla)
genitive школаныдлӧн (školanydlön) школаясныдлӧн (školajasnydlön)
ablative школаныдлысь (školanydlysʹ) школаясныдлысь (školajasnydlysʹ)
dative школаныдлы (školanydly) школаясныдлы (školajasnydly)
inessive школааныд (školaanyd) школаясаныд (školajasanyd)
elative школасьыныд (školasʹynyd) школаяссьыныд (školajassʹynyd)
illative школааныд (školaanyd) школаясаныд (školajasanyd)
egressive школасяньыныд (školasjanʹynyd) школаяссяньыныд (školajassjanʹynyd)
approximative школаланьыныд (školalanʹynyd) школаясланьыныд (školajaslanʹynyd)
terminative школаӧдзныд (školaödznyd) школаясӧдзныд (školajasödznyd)
prolative школаӧдныд (školaödnyd) школаясӧдныд (školajasödnyd)
школатіныд (školatïnyd) школаястіныд (školajastïnyd)
Third person plural
singular plural
nominative школаныс (školanys) школаясныс (školajasnys)
accusative школаныс (školanys) школаясныс (školajasnys)
instrumental школананыс (školananys) школаяснаныс (školajasnanys)
comitative школаныскӧд (školanysköd) школаясныскӧд (školajasnysköd)
caritive школатӧгныс (školatögnys) школаястӧгныс (školajastögnys)
consecutive школанысла (školanysla) школаясныссла (školajasnyssla)
genitive школаныслӧн (školanyslön) школаяснысслӧн (školajasnysslön)
ablative школаныслысь (školanyslysʹ) школаяснысслысь (školajasnysslysʹ)
dative школаныслы (školanysly) школаяснысслы (školajasnyssly)
inessive школааныс (školaanys) школаясаныс (školajasanys)
elative школасьыныс (školasʹynys) школаяссьыныс (školajassʹynys)
illative школааныс (školaanys) школаясаныс (školajasanys)
egressive школасяньныс (školasjanʹnys) школаяссяньныс (školajassjanʹnys)
approximative школаланьныс (školalanʹnys) школаясланьныс (školajaslanʹnys)
terminative школаӧдзныс (školaödznys) школаясӧдзныс (školajasödznys)
prolative школаӧдныс (školaödnys) школаясӧдныс (školajasödnys)
школатіныс (školatïnys) школаястіныс (školajastïnys)

ReferencesEdit

  • A. I. Podorova, editor (1948) Коми-Русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 215
  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного Коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 66
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-Русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 728

MacedonianEdit

PronunciationEdit

NounEdit

школа (školaf (related adjective школски)

  1. school
  2. school, program (as in "summer school")

DeclensionEdit

ReferencesEdit

  • школа in Makedonisch Info (germansko-makedonski rečnik, makedonsko-germanski rečnik)

RussianEdit

 
Russian Wikipedia has an article on:
Wikipedia ru

EtymologyEdit

Borrowing from Polish szkoła (school), from Latin schola, from Ancient Greek σχολή (skholḗ).

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈʂkoɫə]
  • (file)

NounEdit

шко́ла (škólaf inan (genitive шко́лы, nominative plural шко́лы, genitive plural школ, related adjective шко́льный)

  1. school
    музыка́льная шко́лаmuzykálʹnaja škólamusic school
  2. schoolhouse
  3. academy
  4. university

DeclensionEdit

Related termsEdit

DescendantsEdit

  • Bezhta: [script needed] (iškola)
  • Ingrian: škoulu
  • Kildin Sami: шко̄ла (škōla)
  • Komi-Zyrian: школа (škola)
  • Romanian: școală
  • Skolt Sami: škooul
  • Yakut: оскуола (oskuola)

Serbo-CroatianEdit

EtymologyEdit

From Italian scuola, from Latin schola, from Ancient Greek σχολή (skholḗ).

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ʃkôːla/
  • Hyphenation: шко‧ла

NounEdit

шко̑ла f (Latin spelling škȏla)

  1. school

DeclensionEdit

ReferencesEdit


UkrainianEdit

 
Ukrainian Wikipedia has an article on:
Wikipedia uk

PronunciationEdit

NounEdit

шко́ла (škólaf inan (genitive шко́ли, nominative plural шко́ли, genitive plural шкіл)

  1. school
  2. schoolhouse
  3. school of thought
  4. university

DeclensionEdit

ReferencesEdit