1. (transitive) To encode.
  2. (transitive, intransitive) To program, to write program code.


Inflection of koodata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koodaan en koodaa 1st sing. olen koodannut en ole koodannut
2nd sing. koodaat et koodaa 2nd sing. olet koodannut et ole koodannut
3rd sing. koodaa ei koodaa 3rd sing. on koodannut ei ole koodannut
1st plur. koodaamme emme koodaa 1st plur. olemme koodanneet emme ole koodanneet
2nd plur. koodaatte ette koodaa 2nd plur. olette koodanneet ette ole koodanneet
3rd plur. koodaavat eivät koodaa 3rd plur. ovat koodanneet eivät ole koodanneet
passive koodataan ei koodata passive on koodattu ei ole koodattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koodasin en koodannut 1st sing. olin koodannut en ollut koodannut
2nd sing. koodasit et koodannut 2nd sing. olit koodannut et ollut koodannut
3rd sing. koodasi ei koodannut 3rd sing. oli koodannut ei ollut koodannut
1st plur. koodasimme emme koodanneet 1st plur. olimme koodanneet emme olleet koodanneet
2nd plur. koodasitte ette koodanneet 2nd plur. olitte koodanneet ette olleet koodanneet
3rd plur. koodasivat eivät koodanneet 3rd plur. olivat koodanneet eivät olleet koodanneet
passive koodattiin ei koodattu passive oli koodattu ei ollut koodattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koodaisin en koodaisi 1st sing. olisin koodannut en olisi koodannut
2nd sing. koodaisit et koodaisi 2nd sing. olisit koodannut et olisi koodannut
3rd sing. koodaisi ei koodaisi 3rd sing. olisi koodannut ei olisi koodannut
1st plur. koodaisimme emme koodaisi 1st plur. olisimme koodanneet emme olisi koodanneet
2nd plur. koodaisitte ette koodaisi 2nd plur. olisitte koodanneet ette olisi koodanneet
3rd plur. koodaisivat eivät koodaisi 3rd plur. olisivat koodanneet eivät olisi koodanneet
passive koodattaisiin ei koodattaisi passive olisi koodattu ei olisi koodattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. koodaa älä koodaa 2nd sing. ole koodannut älä ole koodannut
3rd sing. koodatkoon älköön koodatko 3rd sing. olkoon koodannut älköön olko koodannut
1st plur. koodatkaamme älkäämme koodatko 1st plur. olkaamme koodanneet älkäämme olko koodanneet
2nd plur. koodatkaa älkää koodatko 2nd plur. olkaa koodanneet älkää olko koodanneet
3rd plur. koodatkoot älkööt koodatko 3rd plur. olkoot koodanneet älkööt olko koodanneet
passive koodattakoon älköön koodattako passive olkoon koodattu älköön olko koodattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koodannen en koodanne 1st sing. lienen koodannut en liene koodannut
2nd sing. koodannet et koodanne 2nd sing. lienet koodannut et liene koodannut
3rd sing. koodannee ei koodanne 3rd sing. lienee koodannut ei liene koodannut
1st plur. koodannemme emme koodanne 1st plur. lienemme koodanneet emme liene koodanneet
2nd plur. koodannette ette koodanne 2nd plur. lienette koodanneet ette liene koodanneet
3rd plur. koodannevat eivät koodanne 3rd plur. lienevät koodanneet eivät liene koodanneet
passive koodattaneen ei koodattane passive lienee koodattu ei liene koodattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st koodata present koodaava koodattava
long 1st2 koodatakseen past koodannut koodattu
2nd inessive1 koodatessa koodattaessa agent1, 3 koodaama
instructive koodaten negative koodaamaton
3rd inessive koodaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative koodaamasta
illative koodaamaan
adessive koodaamalla
abessive koodaamatta
instructive koodaaman koodattaman
4th nominative koodaaminen
partitive koodaamista
5th2 koodaamaisillaan


Derived termsEdit


Read in another language