(index ä)


From the noun ääni ‎(sound).




  1. (transitive) to pronounce, enunciate, articulate


Inflection of ääntää (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. äännän en äännä 1st sing. olen ääntänyt en ole ääntänyt
2nd sing. äännät et äännä 2nd sing. olet ääntänyt et ole ääntänyt
3rd sing. ääntää ei äännä 3rd sing. on ääntänyt ei ole ääntänyt
1st plur. äännämme emme äännä 1st plur. olemme ääntäneet emme ole ääntäneet
2nd plur. äännätte ette äännä 2nd plur. olette ääntäneet ette ole ääntäneet
3rd plur. ääntävät eivät äännä 3rd plur. ovat ääntäneet eivät ole ääntäneet
passive äännetään ei äännetä passive on äännetty ei ole äännetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. äänsin en ääntänyt 1st sing. olin ääntänyt en ollut ääntänyt
2nd sing. äänsit et ääntänyt 2nd sing. olit ääntänyt et ollut ääntänyt
3rd sing. äänsi ei ääntänyt 3rd sing. oli ääntänyt ei ollut ääntänyt
1st plur. äänsimme emme ääntäneet 1st plur. olimme ääntäneet emme olleet ääntäneet
2nd plur. äänsitte ette ääntäneet 2nd plur. olitte ääntäneet ette olleet ääntäneet
3rd plur. äänsivät eivät ääntäneet 3rd plur. olivat ääntäneet eivät olleet ääntäneet
passive äännettiin ei äännetty passive oli äännetty ei ollut äännetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ääntäisin en ääntäisi 1st sing. olisin ääntänyt en olisi ääntänyt
2nd sing. ääntäisit et ääntäisi 2nd sing. olisit ääntänyt et olisi ääntänyt
3rd sing. ääntäisi ei ääntäisi 3rd sing. olisi ääntänyt ei olisi ääntänyt
1st plur. ääntäisimme emme ääntäisi 1st plur. olisimme ääntäneet emme olisi ääntäneet
2nd plur. ääntäisitte ette ääntäisi 2nd plur. olisitte ääntäneet ette olisi ääntäneet
3rd plur. ääntäisivät eivät ääntäisi 3rd plur. olisivat ääntäneet eivät olisi ääntäneet
passive äännettäisiin ei äännettäisi passive olisi äännetty ei olisi äännetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. äännä älä äännä 2nd sing. ole ääntänyt älä ole ääntänyt
3rd sing. ääntäköön älköön ääntäkö 3rd sing. olkoon ääntänyt älköön olko ääntänyt
1st plur. ääntäkäämme älkäämme ääntäkö 1st plur. olkaamme ääntäneet älkäämme olko ääntäneet
2nd plur. ääntäkää älkää ääntäkö 2nd plur. olkaa ääntäneet älkää olko ääntäneet
3rd plur. ääntäkööt älkööt ääntäkö 3rd plur. olkoot ääntäneet älkööt olko ääntäneet
passive äännettäköön älköön äännettäkö passive olkoon äännetty älköön olko äännetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ääntänen en ääntäne 1st sing. lienen ääntänyt en liene ääntänyt
2nd sing. ääntänet et ääntäne 2nd sing. lienet ääntänyt et liene ääntänyt
3rd sing. ääntänee ei ääntäne 3rd sing. lienee ääntänyt ei liene ääntänyt
1st plur. ääntänemme emme ääntäne 1st plur. lienemme ääntäneet emme liene ääntäneet
2nd plur. ääntänette ette ääntäne 2nd plur. lienette ääntäneet ette liene ääntäneet
3rd plur. ääntänevät eivät ääntäne 3rd plur. lienevät ääntäneet eivät liene ääntäneet
passive äännettäneen ei äännettäne passive lienee äännetty ei liene äännetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ääntää present ääntävä äännettävä
long 1st2 ääntääkseen past ääntänyt äännetty
2nd inessive1 ääntäessä äännettäessä agent1, 3 ääntämä
instructive ääntäen negative ääntämätön
3rd inessive ääntämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ääntämästä
illative ääntämään
adessive ääntämällä
abessive ääntämättä
instructive ääntämän äännettämän
4th nominative ääntäminen
partitive ääntämistä
5th2 ääntämäisillään


  • (to pronounce, enunciate): lausua

Derived termsEdit

Read in another language