Finnish edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *taitadak.

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈtɑi̯tɑːˣ/, [ˈt̪ɑ̝i̯t̪ɑ̝ː(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑitɑː
  • Syllabification(key): tai‧taa

Verb edit

taitaa

  1. (transitive) to know, master, command, have a command of, have a proficiency in (active past participle: taitanut)
  2. (auxiliary + first infinitive) to probably do, think that one does (active past participle: tainnut or taitanut)
    Hän taitaa sijoittua toiseksi.
    She's probably placing second.

Usage notes edit

As seen above, the active past participle depends on the meaning of the verb.

Conjugation edit

Inflection of taitaa (Kotus type 76*F/taitaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taidan en taida 1st sing. olen taitanut
olen tainnut
en ole taitanut
en ole tainnut
2nd sing. taidat et taida 2nd sing. olet taitanut
olet tainnut
et ole taitanut
et ole tainnut
3rd sing. taitaa ei taida 3rd sing. on taitanut
on tainnut
ei ole taitanut
ei ole tainnut
1st plur. taidamme emme taida 1st plur. olemme taitaneet
olemme tainneet
emme ole taitaneet
emme ole tainneet
2nd plur. taidatte ette taida 2nd plur. olette taitaneet
olette tainneet
ette ole taitaneet
ette ole tainneet
3rd plur. taitavat eivät taida 3rd plur. ovat taitaneet
ovat tainneet
eivät ole taitaneet
eivät ole tainneet
passive taidetaan ei taideta passive on taidettu ei ole taidettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taisin en taitanut
en tainnut
1st sing. olin taitanut
olin tainnut
en ollut taitanut
en ollut tainnut
2nd sing. taisit et taitanut
et tainnut
2nd sing. olit taitanut
olit tainnut
et ollut taitanut
et ollut tainnut
3rd sing. taisi ei taitanut
ei tainnut
3rd sing. oli taitanut
oli tainnut
ei ollut taitanut
ei ollut tainnut
1st plur. taisimme emme taitaneet
emme tainneet
1st plur. olimme taitaneet
olimme tainneet
emme olleet taitaneet
emme olleet tainneet
2nd plur. taisitte ette taitaneet
ette tainneet
2nd plur. olitte taitaneet
olitte tainneet
ette olleet taitaneet
ette olleet tainneet
3rd plur. taisivat eivät taitaneet
eivät tainneet
3rd plur. olivat taitaneet
olivat tainneet
eivät olleet taitaneet
eivät olleet tainneet
passive taidettiin ei taidettu passive oli taidettu ei ollut taidettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taitaisin en taitaisi 1st sing. olisin taitanut
olisin tainnut
en olisi taitanut
en olisi tainnut
2nd sing. taitaisit et taitaisi 2nd sing. olisit taitanut
olisit tainnut
et olisi taitanut
et olisi tainnut
3rd sing. taitaisi ei taitaisi 3rd sing. olisi taitanut
olisi tainnut
ei olisi taitanut
ei olisi tainnut
1st plur. taitaisimme emme taitaisi 1st plur. olisimme taitaneet
olisimme tainneet
emme olisi taitaneet
emme olisi tainneet
2nd plur. taitaisitte ette taitaisi 2nd plur. olisitte taitaneet
olisitte tainneet
ette olisi taitaneet
ette olisi tainneet
3rd plur. taitaisivat eivät taitaisi 3rd plur. olisivat taitaneet
olisivat tainneet
eivät olisi taitaneet
eivät olisi tainneet
passive taidettaisiin ei taidettaisi passive olisi taidettu ei olisi taidettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. taida älä taida 2nd sing.
3rd sing. taitakoon älköön taitako 3rd sing. olkoon taitanut
olkoon tainnut
älköön olko taitanut
älköön olko tainnut
1st plur. taitakaamme älkäämme taitako 1st plur.
2nd plur. taitakaa älkää taitako 2nd plur.
3rd plur. taitakoot älkööt taitako 3rd plur. olkoot taitaneet
olkoot tainneet
älkööt olko taitaneet
älkööt olko tainneet
passive taidettakoon älköön taidettako passive olkoon taidettu älköön olko taidettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taitanen
tainnen
en taitane
en tainne
1st sing. lienen taitanut
lienen tainnut
en liene taitanut
en liene tainnut
2nd sing. taitanet
tainnet
et taitane
et tainne
2nd sing. lienet taitanut
lienet tainnut
et liene taitanut
et liene tainnut
3rd sing. taitanee
tainnee
ei taitane
ei tainne
3rd sing. lienee taitanut
lienee tainnut
ei liene taitanut
ei liene tainnut
1st plur. taitanemme
tainnemme
emme taitane
emme tainne
1st plur. lienemme taitaneet
lienemme tainneet
emme liene taitaneet
emme liene tainneet
2nd plur. taitanette
tainnette
ette taitane
ette tainne
2nd plur. lienette taitaneet
lienette tainneet
ette liene taitaneet
ette liene tainneet
3rd plur. taitanevat
tainnevat
eivät taitane
eivät tainne
3rd plur. lienevät taitaneet
lienevät tainneet
eivät liene taitaneet
eivät liene tainneet
passive taidettaneen ei taidettane passive lienee taidettu ei liene taidettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st taitaa present taitava taidettava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taitaakseni taitaaksemme
2nd taitaaksesi taitaaksenne
3rd taitaakseen
taitaaksensa
past taitanut
tainnut
taidettu
2nd inessive2 taitaessa taidettaessa agent3 taitama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taitaessani taitaessamme
2nd taitaessasi taitaessanne
3rd taitaessaan
taitaessansa
negative taitamaton
instructive taitaen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form taitaa does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive taitamassa
elative taitamasta
illative taitamaan
adessive taitamalla
abessive taitamatta
instructive taitaman taidettaman
4th4 verbal noun taitaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taitamaisillani taitamaisillamme
2nd taitamaisillasi taitamaisillanne
3rd taitamaisillaan
taitamaisillansa

In dialects, the past forms for the sense "to know, master" may also be formed as such:

Inflection of taitaa (Kotus type 57*F/saartaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taidan en taida 1st sing. olen taitanut en ole taitanut
2nd sing. taidat et taida 2nd sing. olet taitanut et ole taitanut
3rd sing. taitaa ei taida 3rd sing. on taitanut ei ole taitanut
1st plur. taidamme emme taida 1st plur. olemme taitaneet emme ole taitaneet
2nd plur. taidatte ette taida 2nd plur. olette taitaneet ette ole taitaneet
3rd plur. taitavat eivät taida 3rd plur. ovat taitaneet eivät ole taitaneet
passive taidetaan ei taideta passive on taidettu ei ole taidettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taisin
taidoin
en taitanut 1st sing. olin taitanut en ollut taitanut
2nd sing. taisit
taidoit
et taitanut 2nd sing. olit taitanut et ollut taitanut
3rd sing. taisi
taitoi
ei taitanut 3rd sing. oli taitanut ei ollut taitanut
1st plur. taisimme
taidoimme
emme taitaneet 1st plur. olimme taitaneet emme olleet taitaneet
2nd plur. taisitte
taidoitte
ette taitaneet 2nd plur. olitte taitaneet ette olleet taitaneet
3rd plur. taisivat
taitoivat
eivät taitaneet 3rd plur. olivat taitaneet eivät olleet taitaneet
passive taidettiin ei taidettu passive oli taidettu ei ollut taidettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taitaisin en taitaisi 1st sing. olisin taitanut en olisi taitanut
2nd sing. taitaisit et taitaisi 2nd sing. olisit taitanut et olisi taitanut
3rd sing. taitaisi ei taitaisi 3rd sing. olisi taitanut ei olisi taitanut
1st plur. taitaisimme emme taitaisi 1st plur. olisimme taitaneet emme olisi taitaneet
2nd plur. taitaisitte ette taitaisi 2nd plur. olisitte taitaneet ette olisi taitaneet
3rd plur. taitaisivat eivät taitaisi 3rd plur. olisivat taitaneet eivät olisi taitaneet
passive taidettaisiin ei taidettaisi passive olisi taidettu ei olisi taidettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. taida älä taida 2nd sing.
3rd sing. taitakoon älköön taitako 3rd sing. olkoon taitanut älköön olko taitanut
1st plur. taitakaamme älkäämme taitako 1st plur.
2nd plur. taitakaa älkää taitako 2nd plur.
3rd plur. taitakoot älkööt taitako 3rd plur. olkoot taitaneet älkööt olko taitaneet
passive taidettakoon älköön taidettako passive olkoon taidettu älköön olko taidettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taitanen en taitane 1st sing. lienen taitanut en liene taitanut
2nd sing. taitanet et taitane 2nd sing. lienet taitanut et liene taitanut
3rd sing. taitanee ei taitane 3rd sing. lienee taitanut ei liene taitanut
1st plur. taitanemme emme taitane 1st plur. lienemme taitaneet emme liene taitaneet
2nd plur. taitanette ette taitane 2nd plur. lienette taitaneet ette liene taitaneet
3rd plur. taitanevat eivät taitane 3rd plur. lienevät taitaneet eivät liene taitaneet
passive taidettaneen ei taidettane passive lienee taidettu ei liene taidettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st taitaa present taitava taidettava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taitaakseni taitaaksemme
2nd taitaaksesi taitaaksenne
3rd taitaakseen
taitaaksensa
past taitanut taidettu
2nd inessive2 taitaessa taidettaessa agent3 taitama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taitaessani taitaessamme
2nd taitaessasi taitaessanne
3rd taitaessaan
taitaessansa
negative taitamaton
instructive taitaen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form taitaa does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive taitamassa
elative taitamasta
illative taitamaan
adessive taitamalla
abessive taitamatta
instructive taitaman taidettaman
4th4 verbal noun taitaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taitamaisillani taitamaisillamme
2nd taitamaisillasi taitamaisillanne
3rd taitamaisillaan
taitamaisillansa

Synonyms edit

Derived terms edit

Further reading edit

Anagrams edit

Ingrian edit

Alternative forms edit

Etymology edit

From Proto-Finnic *taitadak. Cognates include Finnish taitaa and Karelian taitua.

Pronunciation edit

Verb edit

taitaa

  1. (transitive or auxiliary) to seem; to probably be going to
    • 1937, V. A. Tetjurev, translated by N. J. Molotsova, Loonnontiito oppikirja alkușkoulua vart (toin osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:
      Monikkaan päivän peräst neet omenat, taitaa, i itse lankiijaisivat puust, erittee tuulisääl.
      After a few days these apples, it seems, would fall from the tree themselves, too, especially in windy weather.

Conjugation edit

Almost exclusively used in the third person singular.

Conjugation of taitaa (type 3/kyntää, it-ij gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular taijan en taija 1st singular oon taitant, oon taitanut en oo taitant, en oo taitanut
2nd singular taijat et taija 2nd singular oot taitant, oot taitanut et oo taitant, et oo taitanut
3rd singular taitaa ei taija 3rd singular ono taitant, ono taitanut ei oo taitant, ei oo taitanut
1st plural taijamma emmä taija 1st plural oomma taitaneet emmä oo taitaneet
2nd plural taijatta että taija 2nd plural ootta taitaneet että oo taitaneet
3rd plural taitaat1), taitavat2), taijetaa evät taija, ei taijeta 3rd plural ovat taitaneet evät oo taitaneet, ei oo taijettu
impersonal taijetaa ei taijeta impersonal ono taijettu ei oo taijettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular taisin en taitant, en taitanut 1st singular olin taitant, olin taitanut en olt taitant, en olt taitanut
2nd singular taisit et taitant, et taitanut 2nd singular olit taitant, olit taitanut et olt taitant, et olt taitanut
3rd singular taisi ei taitant, ei taitanut 3rd singular oli taitant, oli taitanut ei olt taitant, ei olt taitanut
1st plural taisimma emmä taitaneet 1st plural olimma taitaneet emmä olleet taitaneet
2nd plural taisitta että taitaneet 2nd plural olitta taitaneet että olleet taitaneet
3rd plural taisiit1), taisivat2), taijettii evät taitaneet, ei taijettu 3rd plural olivat taitaneet evät olleet taitaneet, ei olt taijettu
impersonal taijettii ei taijettu impersonal oli taijettu ei olt taijettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular taitaisin en taitais 1st singular olisin taitant, olisin taitanut en olis taitant, en olis taitanut
2nd singular taitaisit, taitaist1) et taitais 2nd singular olisit taitant, olisit taitanut et olis taitant, et olis taitanut
3rd singular taitais ei taitais 3rd singular olis taitant, olis taitanut ei olis taitant, ei olis taitanut
1st plural taitaisimma emmä taitais 1st plural olisimma taitaneet emmä olis taitaneet
2nd plural taitaisitta että taitais 2nd plural olisitta taitaneet että olis taitaneet
3rd plural taitaisiit1), taitaisivat2), taijettais evät taitais, ei taijettais 3rd plural olisivat taitaneet evät olis taitaneet, ei olis taijettu
impersonal taijettais ei taijettais impersonal olis taijettu ei olis taijettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular taija elä taija 2nd singular oo taitant, oo taitanut elä oo taitant, elä oo taitanut
3rd singular taitakoo elköö taitako 3rd singular olkoo taitant, olkoo taitanut elköö olko taitant, elköö olko taitanut
1st plural 1st plural
2nd plural taitakaa elkää taitako 2nd plural olkaa taitaneet elkää olko taitaneet
3rd plural taitakoot elkööt taitako, elköö taijettako 3rd plural olkoot taitaneet elkööt olko taitaneet, elköö olko taijettu
impersonal taijettakkoo elköö taijettako impersonal olkoo taijettu elköö olko taijettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular taitanen en taitane
2nd singular taitanet et taitane
3rd singular taitanoo ei taitane
1st plural taitanemma emmä taitane
2nd plural taitanetta että taitane
3rd plural taitanoot evät taitane, ei taijettane
impersonal taijettannoo ei taijettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st taitaa present taitava taijettava
2nd inessive taitajees past taitant, taitanut taijettu
instructive taitaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (taitakaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative taitamaa
inessive taitamaas
elative taitamast
abessive taitamata
4th nominative taitamiin
partitive taitamista, taitamist

References edit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 568