Open main menu

PolishEdit

EtymologyEdit

From wpływać (to influence, to swim in, to float in), cognate with Serbo-Croatian upliv; compare Medieval Latin īnfluentia (influence) for the sense.

PronunciationEdit

 • IPA(key): /fpwɨf/
 • (file)

NounEdit

wpływ m inan

 1. influence, effect (ability to affect, control or manipulate)
  • 1819, Jan Tarnowski, Badania historyczne: jaki wpływ mieć mogły mniemania i literatura ludow wschodnich na ludy zachodnie, szczególniey we względzie poezyi. Rzecz czytana na posiedzeniu Towarzystwa Królewskiego Przyaciół nauk, w Warszawie dnia 24 miesiąca Listopada 1819 roku, page 51
  • 1870, Ludwik Kubala, Stanislaw Orzechowski i wpływ jego na Rzeczpospolitę wobec reformacji XVI wieku: rzecz historyczna, page 2
   Jego kłótnia z biskupami otworzyła wrota naszego kraju reformacji zachodniej, która tak ważny ale mało uznany wpływ na losy nasze wywarła; jego walka z różnowiercami i system teokratyczny wprowadzony przez Jezuitów w szkołę i państwo zostawił do dziś dnia ślady w naszem społeczeństwie, że wiele pojęć politycznych i religijnych da się odprowadzić do swego źródła.
  • 1905, Pamiętnik literacki, Volume 4, page 558
   I tak Plenkiewicz — jak już zaznaczyłem — juz dawno zwrócił uwagę na wpływ Seneki (De beneficiis) i Palingena, tego ostatniego w ustępach i obrazach wspólnych „Zwierzyńcowi” i „Żywotowi”; dr. Sinko, jakkolwiek zna pracę Plenkiewicza i to z jej edycyi pierwszej, wpływ Palingena pomija zupełnie, chociaż dotyka kilkakrotnie tych miejsc wspólnych.
  • 1916, Pamiętnik fizyjograficzny, page 74
   Opierając się na swych badaniach, Henze kładzie nacisk na konieczność odpowiedniego umieszczania termografów, a także zamieszczania w publikacyach dokładnego opisu położenia stacyi, które wywiera wielki wpływ na przebieg dzienny temperatury.
  • 1986, Wojciech Żabicki, Higiena zawodowa dla szkół gastronomicznych, Sklep WSiP 10 % rabatu →ISBN, page 61
   Każdy żywy organizm podlega w przyrodzie różnorodnym wpływom środowiska zewnętrznego. Wiele elementów środowiska wywiera korzystny wpływ na organizmy, niektóre elementy działają niekorzystnie ze względu na swój charakter, nadmierną intensywność lub długotrwałość.

DeclensionEdit

Derived termsEdit

Further readingEdit

 • wpływ in Wielki słownik języka polskiego, Instytut Języka Polskiego PAN
 • wpływ in Polish dictionaries at PWN