Eastern Mari

edit
 
Пу (1).

Etymology

edit

From Proto-Uralic *puwe. Cognates include Finnish puu and Hungarian fa.

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈpu/
  • Rhymes: -u
  • Hyphenation: пу

Noun

edit

пу (pu)

  1. tree
  2. wood
  3. firewood

Declension

edit
Declension of пу
singular plural
nominative пу (pu) пу-влак (pu-vlak)
accusative пум (pum) пу-влакым (pu-vlakym)
genitive пун (pun) пу-влакын (pu-vlakyn)
dative пулан (pulan) пу-влаклан (pu-vlaklan)
comitative пуге (puge) пу-влакге (pu-vlakge)
comparative пула (pula) пу-влакла (pu-vlakla)
inessive пушто (pušto) пу-влакыште (pu-vlakyšte)
illative (short) пуш (puš) пу-влакыш (pu-vlakyš)
illative (long) пушко (puško) пу-влакышке (pu-vlakyške)
lative пуэш (pueš) пу-влакеш (pu-vlakeš)
Possessed forms of пу
singular plural
1st person пуэм (puem) пуна (puna)
2nd person пуэт (puet) пуда (puda)
3rd person пужо (pužo) пушт (pušt)

References

edit
  • V. M. Vasiljev, Z. V. Uchaev (2003) “пу”, in Марийско-Русский словарь, Yoshkar-Ola, →ISBN
  • J. Bradley et al. (2023) “пу”, in The Mari Web Project: Mari-English Dictionary, University of Vienna

Khakas

edit

Etymology

edit

From Proto-Turkic *bu(-n) (this). Compare Old Turkic 𐰉𐰆 (bu, this).

Pronoun

edit

пу (pu)

  1. this

Declension

edit
edit

Komi-Permyak

edit

Etymology

edit

From Proto-Permic *pu, from Proto-Uralic *puwe.

 
пу

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈpu/, [ˈpu]
  • Hyphenation: пу

Noun

edit

пу (pu)

  1. tree
  2. wood (as material)

Declension

edit
Declension of пу (stem: синм-)
singular plural
nominative пу (pu) пуэз (puez)
accusative I* пу (pu) пуэз (puez)
II* синмӧс (śinmös) пуэзӧс (puezös)
instrumental синмӧн (śinmön) пуэзӧн (puezön)
comitative пукӧт (puköt) пуэзкӧт (puezköt)
caritive путӧг (putög) пуэзтӧг (pueztög)
consecutive пула (pula) пуэзла (puezla)
genitive пулӧн (pulön) пуэзлӧн (puezlön)
ablative пулісь (puliś) пуэзлісь (puezliś)
dative пулӧ (pulö) пуэзлӧ (puezlö)
inessive синмын (śinmyn) пуэзын (puezyn)
elative синмись (śinmiś) пуэзісь (pueziś)
illative синмӧ (śinmö) пуэзӧ (puezö)
egressive пусянь (puśań) пуэзсянь (puezśań)
approximative пулань (pulań) пуэзлань (puezlań)
terminative I синмӧдз (śinmödź) пуэзӧдз (puezödź)
II пуви (puvi) пуэзви (puezvi)
prolative синмӧт (śinmöt) пуэзӧт (puezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of пу
First person singular
singular plural
nominative синмӧ (śinmö) пуэзӧ (puezö)
accusative I* синмӧ (śinmö) пуэзӧ (puezö)
II* синмӧс (śinmös) пуэзӧс (puezös)
instrumental пунам (punam) пуэзнам (pueznam)
comitative синмӧкӧт (śinmököt) пуэзӧкӧт (puezököt)
caritive синмӧтӧг (śinmötög) пуэзӧтӧг (puezötög)
consecutive синмӧла (śinmöla) пуэзӧла (puezöla)
genitive синмӧлӧн (śinmölön) пуэзӧлӧн (puezölön)
ablative синмӧлісь (śinmöliś) пуэзӧлісь (puezöliś)
dative синмӧлӧ (śinmölö) пуэзӧлӧ (puezölö)
inessive синмам (śinmam) пуэзам (puezam)
elative пусим (puśim) пуэзсим (puezśim)
illative синмам (śinmam) пуэзам (puezam)
egressive синмӧсянь (śinmöśań) пуэзӧсянь (puezöśań)
approximative синмӧлань (śinmölań) пуэзӧлань (puezölań)
terminative I синмӧддзам (śinmöddźam) пуэзӧддзам (puezöddźam)
II синмӧви (śinmövi) пуэзӧви (puezövi)
prolative синмӧттям (śinmötťam) пуэзӧттям (puezötťam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative синмыт (śinmyt) пуэт (puet)
accusative I* синмыт (śinmyt) пуэт (puet)
II* путӧ (putö) пуэзтӧ (pueztö)
instrumental пунат (punat) пуэзнат (pueznat)
comitative синмыткӧт (śinmytköt) пуэткӧт (puetköt)
caritive синмыттӧг (śinmyttög) пуэттӧг (puettög)
consecutive синмытла (śinmytla) пуэтла (puetla)
genitive синмытлӧн (śinmytlön) пуэтлӧн (puetlön)
ablative синмытлісь (śinmytliś) пуэтлісь (puetliś)
dative синмытлӧ (śinmytlö) пуэтлӧ (puetlö)
inessive синмат (śinmat) пуэзат (puezat)
elative пусит (puśit) пуэзсит (puezśit)
illative синмат (śinmat) пуэзат (puezat)
egressive синмытсянь (śinmytśań) пуэтсянь (puetśań)
approximative синмытлань (śinmytlań) пуэтлань (puetlań)
terminative I синмӧддзат (śinmöddźat) пуэзӧддзат (puezöddźat)
II синмытви (śinmytvi) пуэтви (puetvi)
prolative синмӧттят (śinmötťat) пуэзӧттят (puezötťat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative синмыс (śinmys) пуэс (pues)
accusative I* синмыс (śinmys) пуэс (pues)
II* пусӧ (pusö) пуэсӧ (puesö)
instrumental пунас (punas) пуэзнас (pueznas)
comitative синмыскӧт (śinmysköt) пуэскӧт (puesköt)
caritive синмыстӧг (śinmystög) пуэстӧг (puestög)
consecutive синмысла (śinmysla) пуэсла (puesla)
genitive синмыслӧн (śinmyslön) пуэслӧн (pueslön)
ablative синмыслісь (śinmysliś) пуэслісь (puesliś)
dative синмыслӧ (śinmyslö) пуэслӧ (pueslö)
inessive синмас (śinmas) пуэзас (puezas)
elative пусис (puśis) пуэзсис (puezśis)
illative синмас (śinmas) пуэзас (puezas)
egressive синмыссянь (śinmysśań) пуэссянь (puesśań)
approximative синмыслань (śinmyslań) пуэслань (pueslań)
terminative I синмӧддзас (śinmöddźas) пуэзӧддзас (puezöddźas)
II синмысви (śinmysvi) пуэсви (puesvi)
prolative синмӧттяс (śinmötťas) пуэзӧттяс (puezötťas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative пуным (punym) пуэзным (pueznym)
accusative I* пуным (punym) пуэзным (pueznym)
II* пунымӧ (punymö) пуэзнымӧ (pueznymö)
instrumental пунаным (punanym) пуэзнаным (pueznanym)
comitative пунымкӧт (punymköt) пуэзнымкӧт (pueznymköt)
caritive пунымтӧг (punymtög) пуэзнымтӧг (pueznymtög)
consecutive пунымла (punymla) пуэзнымла (pueznymla)
genitive пунымлӧн (punymlön) пуэзнымлӧн (pueznymlön)
ablative пунымлісь (punymliś) пуэзнымлісь (pueznymliś)
dative пунымлӧ (punymlö) пуэзнымлӧ (pueznymlö)
inessive синманым (śinmanym) пуэзаным (puezanym)
elative пусиным (puśinym) пуэзсиным (puezśinym)
illative синманым (śinmanym) пуэзаным (puezanym)
egressive пунымсянь (punymśań) пуэзнымсянь (pueznymśań)
approximative пунымлань (punymlań) пуэзнымлань (pueznymlań)
terminative I синмӧддзаным (śinmöddźanym) пуэзӧддзаным (puezöddźanym)
II пунымви (punymvi) пуэзнымви (pueznymvi)
prolative синмӧттяным (śinmötťanym) пуэзӧттяным (puezötťanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative пуныт (punyt) пуэзныт (pueznyt)
accusative I* пуныт (punyt) пуэзныт (pueznyt)
II* пунытӧ (punytö) пуэзнытӧ (pueznytö)
instrumental пунаныт (punanyt) пуэзнаныт (pueznanyt)
comitative пуныткӧт (punytköt) пуэзныткӧт (pueznytköt)
caritive пуныттӧг (punyttög) пуэзныттӧг (pueznyttög)
consecutive пунытла (punytla) пуэзнытла (pueznytla)
genitive пунытлӧн (punytlön) пуэзнытлӧн (pueznytlön)
ablative пунытлісь (punytliś) пуэзнытлісь (pueznytliś)
dative пунытлӧ (punytlö) пуэзнытлӧ (pueznytlö)
inessive синманыт (śinmanyt) пуэзаныт (puezanyt)
elative пусиныт (puśinyt) пуэзсиныт (puezśinyt)
illative синманыт (śinmanyt) пуэзаныт (puezanyt)
egressive пунытсянь (punytśań) пуэзнытсянь (pueznytśań)
approximative пунытлань (punytlań) пуэзнытлань (pueznytlań)
terminative I синмӧддзаныт (śinmöddźanyt) пуэзӧддзаныт (puezöddźanyt)
II пунытви (punytvi) пуэзнытви (pueznytvi)
prolative синмӧттяныт (śinmötťanyt) пуэзӧттяныт (puezötťanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative пуныс (punys) пуэзныс (pueznys)
accusative I* пуныс (punys) пуэзныс (pueznys)
II* пунысӧ (punysö) пуэзнысӧ (pueznysö)
instrumental пунаныс (punanys) пуэзнаныс (pueznanys)
comitative пуныскӧт (punysköt) пуэзныскӧт (pueznysköt)
caritive пуныстӧг (punystög) пуэзныстӧг (pueznystög)
consecutive пунысла (punysla) пуэзнысла (pueznysla)
genitive пуныслӧн (punyslön) пуэзныслӧн (pueznyslön)
ablative пуныслісь (punysliś) пуэзныслісь (pueznysliś)
dative пуныслӧ (punyslö) пуэзныслӧ (pueznyslö)
inessive синманыс (śinmanys) пуэзаныс (puezanys)
elative пусиныс (puśinys) пуэзсиныс (puezśinys)
illative синманыс (śinmanys) пуэзаныс (puezanys)
egressive пуныссянь (punysśań) пуэзныссянь (pueznysśań)
approximative пуныслань (punyslań) пуэзныслань (pueznyslań)
terminative I синмӧддзаныс (śinmöddźanys) пуэзӧддзаныс (puezöddźanys)
II пунысви (punysvi) пуэзнысви (pueznysvi)
prolative синмӧттяныс (śinmötťanys) пуэзӧттяныс (puezötťanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References

edit
  • R. M. Batalova, A. S. Krivoshchekova-Gantman (1985) Коми-пермяцко-русский словарь [Komi-Permyak-Russian dictionary]‎[1], Moscow: Русский язык

Komi-Yazva

edit
 
Пу. (1)
 
Пу. (2)

Etymology

edit

From Proto-Permic *pu, from Proto-Uralic *puwe. Cognates include Eastern Mari пу (pu) and Finnish puu.

Permic cognates include Komi-Zyrian пу (pu) and Udmurt пу (pu).

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈpu/, [ˈpu]
  • Rhymes: -u
  • Hyphenation: пу

Noun

edit

пу (pu)

  1. tree
  2. wood

Derived terms

edit

References

edit
  • A. S. Lobanova, K. S. Kichigina (2012) Русско-Коми-язьвинский словарь [Russian-Komi-Yazva dictionary] (overall work in Russian), Perm: ПГГПУ, →ISBN, page 99
  • V. I. Lytkin (1961) Коми-язьвинский диалект [The Komi-Yazva dialect] (overall work in Russian), Moscow: Издательство Академии наук СССР, page 170

Komi-Zyrian

edit
Пу (1).
Пу (2).
 
Пу (3).

Etymology

edit

From Proto-Permic *pu, from Proto-Uralic *puwe. Cognates include Finnish puu and Hungarian fa.

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈpu/, [ˈpu]
  • Hyphenation: пу

Noun

edit

пу (pu)

  1. tree
  2. wood
  3. handle

Declension

edit
Declension of пу (stem: пу-)
singular plural
nominative пу (pu) пуяс (pujas)
accusative I* пу (pu) пуяс (pujas)
II* пуӧс (puös) пуясӧс (pujasös)
instrumental пуӧн (puön) пуясӧн (pujasön)
comitative пукӧд (puköd) пуяскӧд (pujasköd)
caritive путӧг (putög) пуястӧг (pujastög)
consecutive пула (pula) пуясла (pujasla)
genitive пулӧн (pulön) пуяслӧн (pujaslön)
ablative пулысь (pulyś) пуяслысь (pujaslyś)
dative пулы (puly) пуяслы (pujasly)
inessive пуын (puyn) пуясын (pujasyn)
elative пуысь (puyś) пуясысь (pujasyś)
illative пуӧ (puö) пуясӧ (pujasö)
egressive пусянь (puśań) пуяссянь (pujasśań)
approximative пулань (pulań) пуяслань (pujaslań)
terminative пуӧдз (puödź) пуясӧдз (pujasödź)
prolative I пуӧд (puöd) пуясӧд (pujasöd)
II путі (puti) пуясті (pujasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of пу
First person singular
singular plural
nominative пуӧй (puöj) пуясӧй (pujasöj)
accusative I* пуӧй (puöj) пуясӧй (pujasöj)
II* пуӧс (puös) пуясӧс (pujasös)
instrumental пунам (punam) пуяснам (pujasnam)
comitative пуӧйкӧд (puöjköd) пуясӧйкӧд (pujasöjköd)
caritive путӧгым (putögym) пуястӧгым (pujastögym)
consecutive пуӧйла (puöjla) пуясӧйла (pujasöjla)
genitive пуӧйлӧн (puöjlön) пуясӧйлӧн (pujasöjlön)
ablative пуӧйлысь (puöjlyś) пуясӧйлысь (pujasöjlyś)
dative пуӧйлы (puöjly) пуясӧйлы (pujasöjly)
inessive пуам (puam) пуясам (pujasam)
elative пусьым (puśym) пуяссьым (pujasśym)
illative пуам (puam) пуясам (pujasam)
egressive пусяньым (puśańym) пуяссяньым (pujasśańym)
approximative пуланьым (pulańym) пуясланьым (pujaslańym)
terminative пуӧдзым (puödźym) пуясӧдзым (pujasödźym)
prolative I пуӧдым (puödym) пуясӧдым (pujasödym)
II путіым (putiym) пуястіым (pujastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative пуыд (puyd) пуясыд (pujasyd)
accusative I* пуыд (puyd) пуясыд (pujasyd)
II* путӧ (putö) пуястӧ (pujastö)
instrumental пунад (punad) пуяснад (pujasnad)
comitative пуыдкӧд (puydköd) пуясыдкӧд (pujasydköd)
caritive путӧгыд (putögyd) пуястӧгыд (pujastögyd)
consecutive пуыдла (puydla) пуясыдла (pujasydla)
genitive пуыдлӧн (puydlön) пуясыдлӧн (pujasydlön)
ablative пуыдлысь (puydlyś) пуясыдлысь (pujasydlyś)
dative пуыдлы (puydly) пуясыдлы (pujasydly)
inessive пуад (puad) пуясад (pujasad)
elative пусьыд (puśyd) пуяссьыд (pujasśyd)
illative пуад (puad) пуясад (pujasad)
egressive пусяньыд (puśańyd) пуяссяньыд (pujasśańyd)
approximative пуланьыд (pulańyd) пуясланьыд (pujaslańyd)
terminative пуӧдзыд (puödźyd) пуясӧдзыд (pujasödźyd)
prolative I пуӧдыд (puödyd) пуясӧдыд (pujasödyd)
II путіыд (putiyd) пуястіыд (pujastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative пуыс (puys) пуясыс (pujasys)
accusative I* пуыс (puys) пуясыс (pujasys)
II* пусӧ (pusö) пуяссӧ (pujassö)
instrumental пунас (punas) пуяснас (pujasnas)
comitative пуыскӧд (puysköd) пуясыскӧд (pujasysköd)
caritive путӧгыс (putögys) пуястӧгыс (pujastögys)
consecutive пуысла (puysla) пуясысла (pujasysla)
genitive пуыслӧн (puyslön) пуясыслӧн (pujasyslön)
ablative пуыслысь (puyslyś) пуясыслысь (pujasyslyś)
dative пуыслы (puysly) пуясыслы (pujasysly)
inessive пуас (puas) пуясас (pujasas)
elative пусьыс (puśys) пуяссьыс (pujasśys)
illative пуас (puas) пуясас (pujasas)
egressive пусяньыс (puśańys) пуяссяньыс (pujasśańys)
approximative пуланьыс (pulańys) пуясланьыс (pujaslańys)
terminative пуӧдзыс (puödźys) пуясӧдзыс (pujasödźys)
prolative I пуӧдыс (puödys) пуясӧдыс (pujasödys)
II путіыс (putiys) пуястіыс (pujastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative пуным (punym) пуясным (pujasnym)
accusative I* пуным (punym) пуясным (pujasnym)
II* пунымӧ (punymö) пуяснымӧ (pujasnymö)
instrumental пунаным (punanym) пуяснаным (pujasnanym)
comitative пунымкӧд (punymköd) пуяснымкӧд (pujasnymköd)
caritive путӧгным (putögnym) пуястӧгным (pujastögnym)
consecutive пунымла (punymla) пуяснымла (pujasnymla)
genitive пунымлӧн (punymlön) пуяснымлӧн (pujasnymlön)
ablative пунымлысь (punymlyś) пуяснымлысь (pujasnymlyś)
dative пунымлы (punymly) пуяснымлы (pujasnymly)
inessive пуаным (puanym) пуясаным (pujasanym)
elative пусьыным (puśynym) пуяссьыным (pujasśynym)
illative пуаным (puanym) пуясаным (pujasanym)
egressive пусяньным (puśańnym) пуяссяньным (pujasśańnym)
approximative пуланьным (pulańnym) пуясланьным (pujaslańnym)
terminative пуӧдзным (puödźnym) пуясӧдзным (pujasödźnym)
prolative I пуӧдным (puödnym) пуясӧдным (pujasödnym)
II путіным (putinym) пуястіным (pujastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative пуныд (punyd) пуясныд (pujasnyd)
accusative I* пуныд (punyd) пуясныд (pujasnyd)
II* пунытӧ (punytö) пуяснытӧ (pujasnytö)
instrumental пунаныд (punanyd) пуяснаныд (pujasnanyd)
comitative пуныдкӧд (punydköd) пуясныдкӧд (pujasnydköd)
caritive путӧгныд (putögnyd) пуястӧгныд (pujastögnyd)
consecutive пуныдла (punydla) пуясныдла (pujasnydla)
genitive пуныдлӧн (punydlön) пуясныдлӧн (pujasnydlön)
ablative пуныдлысь (punydlyś) пуясныдлысь (pujasnydlyś)
dative пуныдлы (punydly) пуясныдлы (pujasnydly)
inessive пуаныд (puanyd) пуясаныд (pujasanyd)
elative пусьыныд (puśynyd) пуяссьыныд (pujasśynyd)
illative пуаныд (puanyd) пуясаныд (pujasanyd)
egressive пусяньныд (puśańnyd) пуяссяньныд (pujasśańnyd)
approximative пуланьныд (pulańnyd) пуясланьныд (pujaslańnyd)
terminative пуӧдзныд (puödźnyd) пуясӧдзныд (pujasödźnyd)
prolative I пуӧдныд (puödnyd) пуясӧдныд (pujasödnyd)
II путіныд (putinyd) пуястіныд (pujastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative пуныс (punys) пуясныс (pujasnys)
accusative I* пуныс (punys) пуясныс (pujasnys)
II* пунысӧ (punysö) пуяснысӧ (pujasnysö)
instrumental пунаныс (punanys) пуяснаныс (pujasnanys)
comitative пунымкӧс (punymkös) пуяснымкӧс (pujasnymkös)
caritive путӧгныс (putögnys) пуястӧгныс (pujastögnys)
consecutive пунысла (punysla) пуяснысла (pujasnysla)
genitive пуныслӧн (punyslön) пуясныслӧн (pujasnyslön)
ablative пуныслысь (punyslyś) пуясныслысь (pujasnyslyś)
dative пуныслы (punysly) пуясныслы (pujasnysly)
inessive пуаныс (puanys) пуясаныс (pujasanys)
elative пусьыныс (puśynys) пуяссьыныс (pujasśynys)
illative пуаныс (puanys) пуясаныс (pujasanys)
egressive пусяньныс (puśańnys) пуяссяньныс (pujasśańnys)
approximative пуланьныс (pulańnys) пуясланьныс (pujaslańnys)
terminative пуӧдзныс (puödźnys) пуясӧдзныс (pujasödźnys)
prolative I пуӧдныс (puödnys) пуясӧдныс (pujasödnys)
II путіныс (putinys) пуястіныс (pujastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References

edit
  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 29
  • L. M. Beznosikova, E. A. Ajbabina, R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, pages 532-533

Macedonian

edit

Pronunciation

edit

Interjection

edit

пу (pu)

  1. spitting onomatopeia

Northern Altai

edit

Etymology 1

edit

From Proto-Turkic *būg.

Noun

edit

пу (pu)

  1. steam

References

edit

N. A Baskakov, editor (1972), “пу”, in Severnyje dialekty Altajskovo (Ojrotskovo Jazyka- Dialekt kumandincev(Kumandin Kiži) [Northern Dialect of Altai -Kumandin Dialect(Kumandin kiži)], Moskva: glavnaja redakcija vostočnoja literatury, →ISBN

Etymology 2

edit

From Proto-Turkic *bu(-n).

Pronoun

edit

пу (pu)

  1. this

References

edit

N. A Baskakov, editor (1972), “пу”, in Severnyje dialekty Altajskovo (Ojrotskovo Jazyka- Dialekt kumandincev(Kumandin Kiži) [Northern Dialect of Altai -Kumandin Dialect(Kumandin kiži)], Moskva: glavnaja redakcija vostočnoja literatury, →ISBN

Etymology 3

edit

From Proto-Turkic *bāg.

Noun

edit

пу (pu)

  1. rope

References

edit

N. A Baskakov, editor (1972), “пу”, in Severnyje dialekty Altajskovo (Ojrotskovo Jazyka- Dialekt kumandincev(Kumandin Kiži) [Northern Dialect of Altai -Kumandin Dialect(Kumandin kiži)], Moskva: glavnaja redakcija vostočnoja literatury, →ISBN

Udmurt

edit
 
Пу. (2)
 
Пу. (3)

Etymology

edit

From Proto-Permic *pu, from Proto-Uralic *puwe. Cognates include Finnish puu and Tundra Nenets пя (pya).

Permic cognates include Komi-Zyrian пу (pu) and Komi-Permyak пу (pu).

Pronunciation

edit
  • IPA(key): [ˈpu]
  • Rhymes: -u
  • Hyphenation: пу

Noun

edit

пу (pu)

  1. tree
  2. timber, wood
  3. firewood

Declension

edit

Derived terms

edit

References

edit
  • L. E. Kirillova, L. L. Karpova, editors (2008), “пу”, in Удмурт-ӟуч кыллюкам [Udmurt-Russian dictionary], Izhevsk: Удмуртский институт истории, языка и литературы УрО РАН, →ISBN, page 552
  • Yrjö Wichmann, Toivo Emil Uotila (1987) Mikko Korhonen, editor, Wotjakischer Wortschatz [Votyak Vocabulary] (Lexica Societatis Fenno-Ugricae; Volume 21) (overall work in German), Helsinki: Suomalais-ugrilainen Seura, →ISBN, →ISSN, page 208