Open main menu

Contents

EnglishEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

From Latin famuli, from the first word of the fourth line of Ut queant laxis, the medieval hymn which solfège was based on because its lines started on each note of the scale successively.

PronunciationEdit

NounEdit

fa (plural fas)

  1. (music) A syllable used in solfège to represent the fourth note of a major scale.
    • 1749, Henry Fielding, The History of Tom Jones, a Foundling. In Six Volumes, volume (please specify |volume=I to VI), London: Printed by A[ndrew] Millar, [], OCLC 928184292:
      And now Mrs Waters (for we must confess she was in the same bed), being, I suppose, awakened from her sleep, and seeing two men fighting in her bedchamber, began to scream in the most violent manner, crying out murder! robbery! and more frequently rape! which last, some, perhaps, may wonder she should mention, who do not consider that these words of exclamation are used by ladies in a fright, as fa, la, la, ra, da, &c., are in music, only as the vehicles of sound, and without any fixed ideas.

TranslationsEdit

See alsoEdit

AnagramsEdit


BassaEdit

PronunciationEdit

VerbEdit

fa

  1. to lose
  2. to tear

ReferencesEdit


CatalanEdit

PronunciationEdit

Etymology 1Edit

NounEdit

fa m (plural fas)

  1. (music) fa (fourth note of diatonic scale)

Etymology 2Edit

From the Catalan verb fer (to do).

VerbEdit

fa

  1. third-person singular present indicative form of fer

PrepositionEdit

fa

  1. ago
    fa molts anys...
    many years ago...

InterjectionEdit

fa

  1. (dialectal) A particle used in some dialects to emphasize a negative sentence.
    Fa que no es veu!
    it’s obvious!
    (literally, “it does that it's not seen!”)

CzechEdit

AbbreviationEdit

fa

  1. Abbreviation of firma.

FrenchEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /fa/
  • (file)

NounEdit

fa m (plural fa)

  1. (music) fa, the note 'F'.

Further readingEdit


GalicianEdit

NounEdit

fa m (plural fas)

  1. (music) fa (musical note)
  2. (music) F (the musical note or key)

See alsoEdit


GothicEdit

RomanizationEdit

fa

  1. Romanization of 𐍆𐌰

HungarianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Uralic *puxe. Cognates include Finnish puu.[1][2]

PronunciationEdit

NounEdit

fa (plural fák)

  1. tree (large woody plant)
  2. wood (substance beneath the bark of the trunk or branches of a tree)
  3. (graph theory) tree (connected graph with no cycles)
  4. (computing theory) tree (recursive data structure)
  5. (attributive) wooden (made of wood)

DeclensionEdit

Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative fa fák
accusative fát fákat
dative fának fáknak
instrumental fával fákkal
causal-final fáért fákért
translative fává fákká
terminative fáig fákig
essive-formal faként fákként
essive-modal
inessive fában fákban
superessive fán fákon
adessive fánál fáknál
illative fába fákba
sublative fára fákra
allative fához fákhoz
elative fából fákból
delative fáról fákról
ablative fától fáktól
Possessive forms of fa
possessor single possession multiple possessions
1st person sing. fám fáim
2nd person sing. fád fáid
3rd person sing. fája fái
1st person plural fánk fáink
2nd person plural fátok fáitok
3rd person plural fájuk fáik

Derived termsEdit

(Expressions):

ReferencesEdit

  1. ^ Entry #829 in Uralonet, online Uralic etymological database of the Research Institute for Linguistics, Hungarian Academy of Sciences.
  2. ^ Gábor Zaicz, Etimológiai szótár: Magyar szavak és toldalékok eredete, Tinta Könyvkiadó, 2006, →ISBN

ItalianEdit

Alternative formsEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈfa]
  • Hyphenation:
  • Rhymes: -a

AdverbEdit

fa

  1. ago

SynonymsEdit

NounEdit

 
Italian Wikipedia has an article on:
Wikipedia it

fa m (invariable)

  1. (music) fa (musical note)
  2. F (musical note or key)

VerbEdit

fa

  1. third-person singular indicative present of fare
  2. second-person singular imperative of fare

JapaneseEdit

RomanizationEdit

fa

  1. Rōmaji transcription of ふぁ
  2. Rōmaji transcription of ファ

LatvianEdit

NounEdit

fa m (invariable)

  1. (music) fa, the note 'F'.

MandarinEdit

RomanizationEdit

fa (Zhuyin ˙ㄈㄚ)

  1. Pinyin transcription of 𠲎

fa

  1. Nonstandard spelling of .
  2. Nonstandard spelling of .
  3. Nonstandard spelling of .
  4. Nonstandard spelling of .

Usage notesEdit

  • English transcriptions of Mandarin speech often fail to distinguish between the critical tonal differences employed in the Mandarin language, using words such as this one without the appropriate indication of tone.

ManxEdit

EtymologyEdit

From Old Irish fáth, from Proto-Celtic *wātus (inspired utterance) (compare Welsh gwawd (song, praise, poetry)), from Proto-Indo-European *weh₂t-.

NounEdit

fa m (genitive singular [please provide], plural [please provide])

  1. reason, cause

SynonymsEdit

Derived termsEdit

MutationEdit

Manx mutation
Radical Lenition Eclipsis
fa a va
Note: Some of these forms may be hypothetical. Not every
possible mutated form of every word actually occurs.

Middle EnglishEdit

Etymology 1Edit

From the oblique stem of Old English ġefāh.

NounEdit

fa (plural fas)

  1. Alternative form of fo

Etymology 2Edit

From Old English , variant of fāh.

AdjectiveEdit

fa

  1. Alternative form of fo

NiueanEdit

NormanEdit

EtymologyEdit

  This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

PronunciationEdit

  • (file)

NounEdit

fa m (plural fas)

  1. (Jersey) suit (clothing)

SynonymsEdit


NovialEdit

VerbEdit

fa (past fad, active participle fant, passive participle fat)

  1. make; do
    • 1928, Otto Jespersen, An International Language, page 77
      On fa butre fro milke.
      One makes butter from milk.

Old SwedishEdit

PhuthiEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fá, from Proto-Bantu *-kúa.

VerbEdit

-fá

  1. to die

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


ScotsEdit

EtymologyEdit

Variant of wha.

PronunciationEdit

PronounEdit

fa

  1. (Doric) who
    Fa's this quine, en?
    (please add an English translation of this usage example)

South MarquesanEdit

SpanishEdit

PronunciationEdit

NounEdit

fa m (plural fa)

  1. fa (musical note)

InterjectionEdit

fa

  1. (Argentina) ew, phew (expression of disgust)

SynonymsEdit


SwahiliEdit

EtymologyEdit

From Proto-Bantu *-kúa.

VerbEdit

-fa (infinitive kufa)

  1. to die
  2. to stop, come to an end

ConjugationEdit

Conjugation of -fa
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kufa kutokufa
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative kufa kufeni
Habitual hufa
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilikufa
nalikufa
tulikufa
twalikufa
ulikufa
walikufa
mlikufa
mwalikufa
alikufa walikufa ulikufa ilikufa lilikufa yalikufa kilikufa vilikufa ilikufa zilikufa ulikufa kulikufa palikufa mulikufa
Relative niliokufa
naliokufa
tuliokufa
twaliokufa
uliokufa
waliokufa
mliokufa
mwaliokufa
aliokufa waliokufa uliokufa iliokufa liliokufa yaliokufa kiliokufa viliokufa iliokufa ziliokufa uliokufa kuliokufa paliokufa muliokufa
Negative sikufa hatukufa hukufa hamkufa hakufa hawakufa haukufa haikufa halikufa hayakufa hakikufa havikufa haikufa hazikufa haukufa hakukufa hapakufa hamukufa
Present
Positive ninakufa
nakufa
tunakufa unakufa mnakufa anakufa wanakufa unakufa inakufa linakufa yanakufa kinakufa vinakufa inakufa zinakufa unakufa kunakufa panakufa munakufa
Relative ninaokufa
naokufa
tunaokufa unaokufa mnaokufa anaokufa wanaokufa unaokufa inaokufa linaokufa yanaokufa kinaokufa vinaokufa inaokufa zinaokufa unaokufa kunaokufa panaokufa munaokufa
Negative sikufi hatukufi hukufi hamkufi hakufi hawakufi haukufi haikufi halikufi hayakufi hakikufi havikufi haikufi hazikufi haukufi hakukufi hapakufi hamukufi
Future
Positive nitakufa tutakufa utakufa mtakufa atakufa watakufa utakufa itakufa litakufa yatakufa kitakufa vitakufa itakufa zitakufa utakufa kutakufa patakufa mutakufa
Relative nitakaokufa tutakaokufa utakaokufa mtakaokufa atakaokufa watakaokufa utakaokufa itakaokufa litakaokufa yatakaokufa kitakaokufa vitakaokufa itakaokufa zitakaokufa utakaokufa kutakaokufa patakaokufa mutakaokufa
Negative sitakufa hatutakufa hutakufa hamtakufa hatakufa hawatakufa hautakufa haitakufa halitakufa hayatakufa hakitakufa havitakufa haitakufa hazitakufa hautakufa hakutakufa hapatakufa hamutakufa
Subjunctive
Positive nife tufe ufe mfe afe wafe ufe ife life yafe kife vife ife zife ufe kufe pafe mufe
Negative nisife tusife usife msife asife wasife usife isife lisife yasife kisife visife isife zisife usife kusife pasife musife
Present Conditional
Positive ningekufa tungekufa ungekufa mngekufa angekufa wangekufa ungekufa ingekufa lingekufa yangekufa kingekufa vingekufa ingekufa zingekufa ungekufa kungekufa pangekufa mungekufa
Negative nisingekufa
singekufa
tusingekufa
hatungekufa
usingekufa
hungekufa
msingekufa
hamngekufa
asingekufa
hangekufa
wasingekufa
hawangekufa
usingekufa
haungekufa
isingekufa
haingekufa
lisingekufa
halingekufa
yasingekufa
hayangekufa
kisingekufa
hakingekufa
visingekufa
havingekufa
isingekufa
haingekufa
zisingekufa
hazingekufa
usingekufa
haungekufa
kusingekufa
hakungekufa
pasingekufa
hapangekufa
musingekufa
hamungekufa
Past Conditional
Positive ningalikufa tungalikufa ungalikufa mngalikufa angalikufa wangalikufa ungalikufa ingalikufa lingalikufa yangalikufa kingalikufa vingalikufa ingalikufa zingalikufa ungalikufa kungalikufa pangalikufa mungalikufa
Negative nisingalikufa
singalikufa
tusingalikufa
hatungalikufa
usingalikufa
hungalikufa
msingalikufa
hamngalikufa
asingalikufa
hangalikufa
wasingalikufa
hawangalikufa
usingalikufa
haungalikufa
isingalikufa
haingalikufa
lisingalikufa
halingalikufa
yasingalikufa
hayangalikufa
kisingalikufa
hakingalikufa
visingalikufa
havingalikufa
isingalikufa
haingalikufa
zisingalikufa
hazingalikufa
usingalikufa
haungalikufa
kusingalikufa
hakungalikufa
pasingalikufa
hapangalikufa
musingalikufa
hamungalikufa
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelikufa tungelikufa ungelikufa mngelikufa angelikufa wangelikufa ungelikufa ingelikufa lingelikufa yangelikufa kingelikufa vingelikufa ingelikufa zingelikufa ungelikufa kungelikufa pangelikufa mungelikufa
General Relative
Positive nifao tufao ufao mfao afao wafao ufao ifao lifao yafao kifao vifao ifao zifao ufao kufao pafao mufao
Negative nisiokufa tusiokufa usiokufa msiokufa asiokufa wasiokufa usiokufa isiokufa lisiokufa yasiokufa kisiokufa visiokufa isiokufa zisiokufa usiokufa kusiokufa pasiokufa musiokufa
Gnomic
Positive nafa twafa wafa mwafa afa wafa wafa yafa lafa yafa chafa vyafa yafa zafa wafa kwafa pafa mwafa
Perfect
Positive nimekufa tumekufa umekufa mmekufa amekufa wamekufa umekufa imekufa limekufa yamekufa kimekufa vimekufa imekufa zimekufa umekufa kumekufa pamekufa mumekufa
"Already"
Positive nimeshakufa tumeshakufa umeshakufa mmeshakufa ameshakufa wameshakufa umeshakufa imeshakufa limeshakufa yameshakufa kimeshakufa vimeshakufa imeshakufa zimeshakufa umeshakufa kumeshakufa pameshakufa mumeshakufa
"Not yet"
Negative sijafa hatujafa hujafa hamjafa hajafa hawajafa haujafa haijafa halijafa hayajafa hakijafa havijafa haijafa hazijafa haujafa hakujafa hapajafa hamujafa
"If/When"
Positive nikifa tukifa ukifa mkifa akifa wakifa ukifa ikifa likifa yakifa kikifa vikifa ikifa zikifa ukifa kukifa pakifa mukifa
"If not"
Negative nisipokufa tusipokufa usipokufa msipokufa asipokufa wasipokufa usipokufa isipokufa lisipokufa yasipokufa kisipokufa visipokufa isipokufa zisipokufa usipokufa kusipokufa pasipokufa musipokufa
Consecutive
Positive nikafa tukafa ukafa mkafa akafa wakafa ukafa ikafa likafa yakafa kikafa vikafa ikafa zikafa ukafa kukafa pakafa mukafa
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived termsEdit

Related termsEdit

  • -fu (dead)
  • kifo (death)
  • mfu (dead person)

See alsoEdit

  • -ua (kill)

SwaziEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fá, from Proto-Bantu *-kúa.

VerbEdit

-fá

  1. (intransitive) to die

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


TuvaluanEdit

VenetianEdit

NounEdit

fa m (invariable)

  1. (music) fa (musical note)
  2. F (musical note or key)

AdverbEdit

fa

  1. as, like

VolapükEdit

PrepositionEdit

fa

  1. by (indicating an agent)

Wuvulu-AuaEdit

XhosaEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fá, from Proto-Bantu *-kúa.

VerbEdit

-fá

  1. (intransitive) to die

InflectionEdit

This verb needs an inflection-table template.


ZuluEdit

EtymologyEdit

From Proto-Nguni *-fá, from Proto-Bantu *-kúa.

VerbEdit

-fá

  1. (intransitive) to die

InflectionEdit

Tone H
Infinitive ukufa
Positive Negative
Infinitive ukufa ukungafi
Imperative
Simple + object concord
Singular yifa yife
Plural yifani yifeni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyafa, ngifa engifayo, engifa ngifa angifi engingafi ngingafi
2nd singular uyafa, ufa ofayo, ofa ufa awufi ongafi ungafi
1st plural siyafa, sifa esifayo, esifa sifa asifi esingafi singafi
2nd plural niyafa, nifa enifayo, enifa nifa anifi eningafi ningafi
Class 1 uyafa, ufa ofayo, ofa efa akafi ongafi engafi
Class 2 bayafa, bafa abafayo, abafa befa abafi abangafi bengafi
Class 3 uyafa, ufa ofayo, ofa ufa awufi ongafi ungafi
Class 4 iyafa, ifa efayo, efa ifa ayifi engafi ingafi
Class 5 liyafa, lifa elifayo, elifa lifa alifi elingafi lingafi
Class 6 ayafa, afa afayo, afa efa awafi angafi engafi
Class 7 siyafa, sifa esifayo, esifa sifa asifi esingafi singafi
Class 8 ziyafa, zifa ezifayo, ezifa zifa azifi ezingafi zingafi
Class 9 iyafa, ifa efayo, efa ifa ayifi engafi ingafi
Class 10 ziyafa, zifa ezifayo, ezifa zifa azifi ezingafi zingafi
Class 11 luyafa, lufa olufayo, olufa lufa alufi olungafi lungafi
Class 14 buyafa, bufa obufayo, obufa bufa abufi obungafi bungafi
Class 15 kuyafa, kufa okufayo, okufa kufa akufi okungafi kungafi
Class 17 kuyafa, kufa okufayo, okufa kufa akufi okungafi kungafi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngifile, ngifē engifile, engifē ngifile, ngifē angifanga engingafanga ngingafanga
2nd singular ufile, ufē ofile, ofē ufile, ufē awufanga ongafanga ungafanga
1st plural sifile, sifē esifile, esifē sifile, sifē asifanga esingafanga singafanga
2nd plural nifile, nifē enifile, enifē nifile, nifē anifanga eningafanga ningafanga
Class 1 ufile, ufē ofile, ofē efile, efē akafanga ongafanga engafanga
Class 2 bafile, bafē abafile, abafē befile, befē abafanga abangafanga bengafanga
Class 3 ufile, ufē ofile, ofē ufile, ufē awufanga ongafanga ungafanga
Class 4 ifile, ifē efile, efē ifile, ifē ayifanga engafanga ingafanga
Class 5 lifile, lifē elifile, elifē lifile, lifē alifanga elingafanga lingafanga
Class 6 afile, afē afile, afē efile, efē awafanga angafanga engafanga
Class 7 sifile, sifē esifile, esifē sifile, sifē asifanga esingafanga singafanga
Class 8 zifile, zifē ezifile, ezifē zifile, zifē azifanga ezingafanga zingafanga
Class 9 ifile, ifē efile, efē ifile, ifē ayifanga engafanga ingafanga
Class 10 zifile, zifē ezifile, ezifē zifile, zifē azifanga ezingafanga zingafanga
Class 11 lufile, lufē olufile, olufē lufile, lufē alufanga olungafanga lungafanga
Class 14 bufile, bufē obufile, obufē bufile, bufē abufanga obungafanga bungafanga
Class 15 kufile, kufē okufile, okufē kufile, kufē akufanga okungafanga kungafanga
Class 17 kufile, kufē okufile, okufē kufile, kufē akufanga okungafanga kungafanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāfa engāfa ngāfa angifanga engingafanga ngingafanga
2nd singular wāfa owāfa wāfa awufanga ongafanga ungafanga
1st plural sāfa esāfa sāfa asifanga esingafanga singafanga
2nd plural nāfa enāfa nāfa anifanga eningafanga ningafanga
Class 1 wāfa owāfa āfa akafanga ongafanga engafanga
Class 2 bāfa abāfa bāfa abafanga abangafanga bengafanga
Class 3 wāfa owāfa wāfa awufanga ongafanga ungafanga
Class 4 yāfa eyāfa yāfa ayifanga engafanga ingafanga
Class 5 lāfa elāfa lāfa alifanga elingafanga lingafanga
Class 6 āfa āfa āfa awafanga angafanga engafanga
Class 7 sāfa esāfa sāfa asifanga esingafanga singafanga
Class 8 zāfa ezāfa zāfa azifanga ezingafanga zingafanga
Class 9 yāfa eyāfa yāfa ayifanga engafanga ingafanga
Class 10 zāfa ezāfa zāfa azifanga ezingafanga zingafanga
Class 11 lwāfa olwāfa lwāfa alufanga olungafanga lungafanga
Class 14 bāfa obāfa bāfa abufanga obungafanga bungafanga
Class 15 kwāfa okwāfa kwāfa akufanga okungafanga kungafanga
Class 17 kwāfa okwāfa kwāfa akufanga okungafanga kungafanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingafa ngingafa ngingefe ngingefe
2nd singular ungafa ungafa ungefe ungefe
1st plural singafa singafa singefe singefe
2nd plural ningafa ningafa ningefe ningefe
Class 1 angafa engafa angefe engefe
Class 2 bangafa bengafa bangefe bengefe
Class 3 ungafa ungafa ungefe ungefe
Class 4 ingafa ingafa ingefe ingefe
Class 5 lingafa lingafa lingefe lingefe
Class 6 angafa engafa angefe engefe
Class 7 singafa singafa singefe singefe
Class 8 zingafa zingafa zingefe zingefe
Class 9 ingafa ingafa ingefe ingefe
Class 10 zingafa zingafa zingefe zingefe
Class 11 lungafa lungafa lungefe lungefe
Class 14 bungafa bungafa bungefe bungefe
Class 15 kungafa kungafa kungefe kungefe
Class 17 kungafa kungafa kungefe kungefe
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokufa engizokufa ngizokufa angizukufa ngingezukufa
2nd singular uzokufa ozokufa uzokufa awuzukufa ungezukufa
1st plural sizokufa esizokufa sizokufa asizukufa singezukufa
2nd plural nizokufa enizokufa nizokufa anizukufa ningezukufa
Class 1 uzokufa ozokufa ezokufa akazukufa engezukufa
Class 2 bazokufa abazokufa bezokufa abazukufa bengezukufa
Class 3 uzokufa ozokufa uzokufa awuzukufa ungezukufa
Class 4 izokufa ezokufa izokufa ayizukufa ingezukufa
Class 5 lizokufa elizokufa lizokufa alizukufa lingezukufa
Class 6 azokufa azokufa ezokufa awazukufa engezukufa
Class 7 sizokufa esizokufa sizokufa asizukufa singezukufa
Class 8 zizokufa ezizokufa zizokufa azizukufa zingezukufa
Class 9 izokufa ezokufa izokufa ayizukufa ingezukufa
Class 10 zizokufa ezizokufa zizokufa azizukufa zingezukufa
Class 11 luzokufa oluzokufa luzokufa aluzukufa lungezukufa
Class 14 buzokufa obuzokufa buzokufa abuzukufa bungezukufa
Class 15 kuzokufa okuzokufa kuzokufa akuzukufa kungezukufa
Class 17 kuzokufa okuzokufa kuzokufa akuzukufa kungezukufa
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokufa engiyokufa ngiyokufa angiyukufa ngingeyukufa
2nd singular uyokufa oyokufa uyokufa awuyukufa ungeyukufa
1st plural siyokufa esiyokufa siyokufa asiyukufa singeyukufa
2nd plural niyokufa eniyokufa niyokufa aniyukufa ningeyukufa
Class 1 uyokufa oyokufa eyokufa akayukufa engeyukufa
Class 2 bayokufa abayokufa beyokufa abayukufa bengeyukufa
Class 3 uyokufa oyokufa uyokufa awuyukufa ungeyukufa
Class 4 iyokufa eyokufa iyokufa ayiyukufa ingeyukufa
Class 5 liyokufa eliyokufa liyokufa aliyukufa lingeyukufa
Class 6 ayokufa ayokufa eyokufa awayukufa engeyukufa
Class 7 siyokufa esiyokufa siyokufa asiyukufa singeyukufa
Class 8 ziyokufa eziyokufa ziyokufa aziyukufa zingeyukufa
Class 9 iyokufa eyokufa iyokufa ayiyukufa ingeyukufa
Class 10 ziyokufa eziyokufa ziyokufa aziyukufa zingeyukufa
Class 11 luyokufa oluyokufa luyokufa aluyukufa lungeyukufa
Class 14 buyokufa obuyokufa buyokufa abuyukufa bungeyukufa
Class 15 kuyokufa okuyokufa kuyokufa akuyukufa kungeyukufa
Class 17 kuyokufa okuyokufa kuyokufa akuyukufa kungeyukufa
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngife ngingafi
2nd singular ufe ungafi
1st plural sife singafi
2nd plural nife ningafi
Class 1 afe angafi
Class 2 bafe bangafi
Class 3 ufe ungafi
Class 4 ife ingafi
Class 5 life lingafi
Class 6 afe angafi
Class 7 sife singafi
Class 8 zife zingafi
Class 9 ife ingafi
Class 10 zife zingafi
Class 11 lufe lungafi
Class 14 bufe bungafi
Class 15 kufe kungafi
Class 17 kufe kungafi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngafa angifa
2nd singular wafa awufa
1st plural safa asifa
2nd plural nafa anifa
Class 1 wafa akafa
Class 2 bafa abafa
Class 3 wafa awufa
Class 4 yafa ayifa
Class 5 lafa alifa
Class 6 afa awafa
Class 7 safa asifa
Class 8 zafa azifa
Class 9 yafa ayifa
Class 10 zafa azifa
Class 11 lwafa alufa
Class 14 bafa abufa
Class 15 kwafa akufa
Class 17 kwafa akufa

Derived termsEdit

ReferencesEdit