1. (transitive) To chop, chip.


Inflection of pilkkoa (Kotus type 52/sanoa, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pilkon en pilko 1st sing. olen pilkkonut en ole pilkkonut
2nd sing. pilkot et pilko 2nd sing. olet pilkkonut et ole pilkkonut
3rd sing. pilkkoo ei pilko 3rd sing. on pilkkonut ei ole pilkkonut
1st plur. pilkomme emme pilko 1st plur. olemme pilkkoneet emme ole pilkkoneet
2nd plur. pilkotte ette pilko 2nd plur. olette pilkkoneet ette ole pilkkoneet
3rd plur. pilkkovat eivät pilko 3rd plur. ovat pilkkoneet eivät ole pilkkoneet
passive pilkotaan ei pilkota passive on pilkottu ei ole pilkottu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pilkoin en pilkkonut 1st sing. olin pilkkonut en ollut pilkkonut
2nd sing. pilkoit et pilkkonut 2nd sing. olit pilkkonut et ollut pilkkonut
3rd sing. pilkkoi ei pilkkonut 3rd sing. oli pilkkonut ei ollut pilkkonut
1st plur. pilkoimme emme pilkkoneet 1st plur. olimme pilkkoneet emme olleet pilkkoneet
2nd plur. pilkoitte ette pilkkoneet 2nd plur. olitte pilkkoneet ette olleet pilkkoneet
3rd plur. pilkkoivat eivät pilkkoneet 3rd plur. olivat pilkkoneet eivät olleet pilkkoneet
passive pilkottiin ei pilkottu passive oli pilkottu ei ollut pilkottu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pilkkoisin en pilkkoisi 1st sing. olisin pilkkonut en olisi pilkkonut
2nd sing. pilkkoisit et pilkkoisi 2nd sing. olisit pilkkonut et olisi pilkkonut
3rd sing. pilkkoisi ei pilkkoisi 3rd sing. olisi pilkkonut ei olisi pilkkonut
1st plur. pilkkoisimme emme pilkkoisi 1st plur. olisimme pilkkoneet emme olisi pilkkoneet
2nd plur. pilkkoisitte ette pilkkoisi 2nd plur. olisitte pilkkoneet ette olisi pilkkoneet
3rd plur. pilkkoisivat eivät pilkkoisi 3rd plur. olisivat pilkkoneet eivät olisi pilkkoneet
passive pilkottaisiin ei pilkottaisi passive olisi pilkottu ei olisi pilkottu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pilko älä pilko 2nd sing. ole pilkkonut älä ole pilkkonut
3rd sing. pilkkokoon älköön pilkkoko 3rd sing. olkoon pilkkonut älköön olko pilkkonut
1st plur. pilkkokaamme älkäämme pilkkoko 1st plur. olkaamme pilkkoneet älkäämme olko pilkkoneet
2nd plur. pilkkokaa älkää pilkkoko 2nd plur. olkaa pilkkoneet älkää olko pilkkoneet
3rd plur. pilkkokoot älkööt pilkkoko 3rd plur. olkoot pilkkoneet älkööt olko pilkkoneet
passive pilkottakoon älköön pilkottako passive olkoon pilkottu älköön olko pilkottu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pilkkonen en pilkkone 1st sing. lienen pilkkonut en liene pilkkonut
2nd sing. pilkkonet et pilkkone 2nd sing. lienet pilkkonut et liene pilkkonut
3rd sing. pilkkonee ei pilkkone 3rd sing. lienee pilkkonut ei liene pilkkonut
1st plur. pilkkonemme emme pilkkone 1st plur. lienemme pilkkoneet emme liene pilkkoneet
2nd plur. pilkkonette ette pilkkone 2nd plur. lienette pilkkoneet ette liene pilkkoneet
3rd plur. pilkkonevat eivät pilkkone 3rd plur. lienevät pilkkoneet eivät liene pilkkoneet
passive pilkottaneen ei pilkottane passive lienee pilkottu ei liene pilkottu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pilkkoa present pilkkova pilkottava
long 1st2 pilkkoakseen past pilkkonut pilkottu
2nd inessive1 pilkkoessa pilkottaessa agent1, 3 pilkkoma
instructive pilkkoen negative pilkkomaton
3rd inessive pilkkomassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pilkkomasta
illative pilkkomaan
adessive pilkkomalla
abessive pilkkomatta
instructive pilkkoman pilkottaman
4th nominative pilkkominen
partitive pilkkomista
5th2 pilkkomaisillaan


Read in another language