1. To scrape together.
  2. To rustle up.
    Voisitko haalia meille vähän polttopuuta?
    Could you rustle up some firewood for us?
  3. To drum up.
    Ehdokas piti puheita, kätteli ja suuteli lapsia yrittäessään haalia kannatusta ennen vaaleja.
    The candidate gave speeches, shook hands, and kissed babies in an effort to drum up support before the election.


Inflection of haalia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalin en haali 1st sing. olen haalinut en ole haalinut
2nd sing. haalit et haali 2nd sing. olet haalinut et ole haalinut
3rd sing. haalii ei haali 3rd sing. on haalinut ei ole haalinut
1st plur. haalimme emme haali 1st plur. olemme haalineet emme ole haalineet
2nd plur. haalitte ette haali 2nd plur. olette haalineet ette ole haalineet
3rd plur. haalivat eivät haali 3rd plur. ovat haalineet eivät ole haalineet
passive haalitaan ei haalita passive on haalittu ei ole haalittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalin en haalinut 1st sing. olin haalinut en ollut haalinut
2nd sing. haalit et haalinut 2nd sing. olit haalinut et ollut haalinut
3rd sing. haali ei haalinut 3rd sing. oli haalinut ei ollut haalinut
1st plur. haalimme emme haalineet 1st plur. olimme haalineet emme olleet haalineet
2nd plur. haalitte ette haalineet 2nd plur. olitte haalineet ette olleet haalineet
3rd plur. haalivat eivät haalineet 3rd plur. olivat haalineet eivät olleet haalineet
passive haalittiin ei haalittu passive oli haalittu ei ollut haalittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalisin en haalisi 1st sing. olisin haalinut en olisi haalinut
2nd sing. haalisit et haalisi 2nd sing. olisit haalinut et olisi haalinut
3rd sing. haalisi ei haalisi 3rd sing. olisi haalinut ei olisi haalinut
1st plur. haalisimme emme haalisi 1st plur. olisimme haalineet emme olisi haalineet
2nd plur. haalisitte ette haalisi 2nd plur. olisitte haalineet ette olisi haalineet
3rd plur. haalisivat eivät haalisi 3rd plur. olisivat haalineet eivät olisi haalineet
passive haalittaisiin ei haalittaisi passive olisi haalittu ei olisi haalittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haali älä haali 2nd sing. ole haalinut älä ole haalinut
3rd sing. haalikoon älköön haaliko 3rd sing. olkoon haalinut älköön olko haalinut
1st plur. haalikaamme älkäämme haaliko 1st plur. olkaamme haalineet älkäämme olko haalineet
2nd plur. haalikaa älkää haaliko 2nd plur. olkaa haalineet älkää olko haalineet
3rd plur. haalikoot älkööt haaliko 3rd plur. olkoot haalineet älkööt olko haalineet
passive haalittakoon älköön haalittako passive olkoon haalittu älköön olko haalittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalinen en haaline 1st sing. lienen haalinut en liene haalinut
2nd sing. haalinet et haaline 2nd sing. lienet haalinut et liene haalinut
3rd sing. haalinee ei haaline 3rd sing. lienee haalinut ei liene haalinut
1st plur. haalinemme emme haaline 1st plur. lienemme haalineet emme liene haalineet
2nd plur. haalinette ette haaline 2nd plur. lienette haalineet ette liene haalineet
3rd plur. haalinevat eivät haaline 3rd plur. lienevät haalineet eivät liene haalineet
passive haalittaneen ei haalittane passive lienee haalittu ei liene haalittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haalia present haaliva haalittava
long 1st2 haaliakseen past haalinut haalittu
2nd inessive1 haaliessa haalittaessa agent1, 3 haalima
instructive haalien negative haalimaton
3rd inessive haalimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haalimasta
illative haalimaan
adessive haalimalla
abessive haalimatta
instructive haaliman haalittaman
4th nominative haaliminen
partitive haalimista
5th2 haalimaisillaan