kirjuttaa

IngrianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *kirjoittadak, equivalent to kirja (book) +‎ -ttaa. Cognates include Finnish kirjoittaa and Estonian kirjutada.

PronunciationEdit

VerbEdit

kirjuttaa

  1. (transitive) to write
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 35:
      Kima kirjutti Lenin. Iro kirjutti Stalin.
      Kima wrote Lenin. Iro wrote Stalin.
    • 1937, N. S. Popova, A. Kolesova, transl., Arifmetikan oppikirja alkușkoulua vart (I. osa), Leningrad: Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 8:
      Kirjuta çifrat.
      Write down the digits.

ConjugationEdit

Conjugation of kirjuttaa (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular kirjutan en kirjuta 1st singular oon kirjuttant, oon kirjuttanut en oo kirjuttant, en oo kirjuttanut
2nd singular kirjutat et kirjuta 2nd singular oot kirjuttant, oot kirjuttanut et oo kirjuttant, et oo kirjuttanut
3rd singular kirjuttaa ei kirjuta 3rd singular ono kirjuttant, ono kirjuttanut ei oo kirjuttant, ei oo kirjuttanut
1st plural kirjutamma emmä kirjuta 1st plural oomma kirjuttaneet emmä oo kirjuttaneet
2nd plural kirjutatta että kirjuta 2nd plural ootta kirjuttaneet että oo kirjuttaneet
3rd plural kirjuttaat1), kirjuttavat2), kirjutetaa evät kirjuta 3rd plural ovat kirjuttaneet evät oo kirjuttaneet
impersonal kirjutetaa ei kirjuteta impersonal ono kirjutettu ei oo kirjutettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular kirjutin en kirjuttant, en kirjuttanut 1st singular olin kirjuttant, olin kirjuttanut en olt kirjuttant, en olt kirjuttanut
2nd singular kirjutit et kirjuttant, et kirjuttanut 2nd singular olit kirjuttant, olit kirjuttanut et olt kirjuttant, et olt kirjuttanut
3rd singular kirjutti ei kirjuttant, ei kirjuttanut 3rd singular oli kirjuttant, oli kirjuttanut ei olt kirjuttant, ei olt kirjuttanut
1st plural kirjutimma emmä kirjuttaneet 1st plural olimma kirjuttaneet emmä olleet kirjuttaneet
2nd plural kirjutitta että kirjuttaneet 2nd plural olitta kirjuttaneet että olleet kirjuttaneet
3rd plural kirjuttiit1), kirjuttivat2), kirjutettii evät kirjuttaneet 3rd plural olivat kirjuttaneet evät olleet kirjuttaneet
impersonal kirjutettii ei kirjutettu impersonal oli kirjutettu ei olt kirjutettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular kirjuttaisin en kirjuttais 1st singular olisin kirjuttant, olisin kirjuttanut en olis kirjuttant, en olis kirjuttanut
2nd singular kirjuttaisit, kirjuttaist1) et kirjuttais 2nd singular olisit kirjuttant, olisit kirjuttanut et olis kirjuttant, et olis kirjuttanut
3rd singular kirjuttais ei kirjuttais 3rd singular olis kirjuttant, olis kirjuttanut ei olis kirjuttant, ei olis kirjuttanut
1st plural kirjuttaisimma emmä kirjuttais 1st plural olisimma kirjuttaneet emmä olis kirjuttaneet
2nd plural kirjuttaisitta että kirjuttais 2nd plural olisitta kirjuttaneet että olis kirjuttaneet
3rd plural kirjuttaisiit1), kirjuttaisivat2), kirjutettais evät kirjuttais 3rd plural olisivat kirjuttaneet evät olis kirjuttaneet
impersonal kirjutettais ei kirjutettais impersonal olis kirjutettu ei olis kirjutettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular kirjuta elä kirjuta 2nd singular oo kirjuttant, oo kirjuttanut elä oo kirjuttant, elä oo kirjuttanut
3rd singular kirjuttakkoo elköö kirjuttako 3rd singular olkoo kirjuttant, olkoo kirjuttanut elköö olko kirjuttant, elköö olko kirjuttanut
1st plural 1st plural
2nd plural kirjuttakkaa elkää kirjuttako 2nd plural olkaa kirjuttaneet elkää olko kirjuttaneet
3rd plural kirjuttakkoot elkööt kirjuttako 3rd plural olkoot kirjuttaneet elkööt olko kirjuttaneet
impersonal kirjutettakoo elköö kirjutettako impersonal olkoo kirjutettu elköö olko kirjutettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular kirjuttanen en kirjuttane
2nd singular kirjuttanet et kirjuttane
3rd singular kirjuttannoo ei kirjuttane
1st plural kirjuttanemma emmä kirjuttane
2nd plural kirjuttanetta että kirjuttane
3rd plural kirjuttannoot evät kirjuttane
impersonal kirjutettanoo ei kirjutettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st kirjuttaa present kirjuttava kirjutettava
2nd inessive kirjuttaes past kirjuttant, kirjuttanut kirjutettu
instructive kirjuttaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (kirjuttakkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
3rd illative kirjuttammaa
inessive kirjuttamas
elative kirjuttamast
abessive kirjuttamata
4th nominative kirjuttammiin
partitive kirjuttamista, kirjuttamist

Derived termsEdit

ReferencesEdit

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[1], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 106