See also: välitä

Finnish

edit

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈʋɑlitɑˣ/, [ˈʋɑ̝lit̪ɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑlitɑ
  • Syllabification(key): va‧li‧ta

Etymology 1

edit

From Proto-Finnic *valit'ak (compare Estonian valima, valitsema, Karelian valita, Veps valita, Võro valima, valitsõma, Votic valittsa), borrowed from Proto-Germanic *waljaną and further derived with +‎ -ita.

Verb

edit

valita

  1. (transitive) to choose, select, elect
    Valitse yksi vaihtoehdoista.Choose one of the options.
    Kuka valittiin presidentiksi?Who was elected president?
Conjugation
edit
Inflection of valita (Kotus type 69/valita, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valitsen en valitse 1st sing. olen valinnut en ole valinnut
2nd sing. valitset et valitse 2nd sing. olet valinnut et ole valinnut
3rd sing. valitsee ei valitse 3rd sing. on valinnut ei ole valinnut
1st plur. valitsemme emme valitse 1st plur. olemme valinneet emme ole valinneet
2nd plur. valitsette ette valitse 2nd plur. olette valinneet ette ole valinneet
3rd plur. valitsevat eivät valitse 3rd plur. ovat valinneet eivät ole valinneet
passive valitaan ei valita passive on valittu ei ole valittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valitsin en valinnut 1st sing. olin valinnut en ollut valinnut
2nd sing. valitsit et valinnut 2nd sing. olit valinnut et ollut valinnut
3rd sing. valitsi ei valinnut 3rd sing. oli valinnut ei ollut valinnut
1st plur. valitsimme emme valinneet 1st plur. olimme valinneet emme olleet valinneet
2nd plur. valitsitte ette valinneet 2nd plur. olitte valinneet ette olleet valinneet
3rd plur. valitsivat eivät valinneet 3rd plur. olivat valinneet eivät olleet valinneet
passive valittiin ei valittu passive oli valittu ei ollut valittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valitsisin en valitsisi 1st sing. olisin valinnut en olisi valinnut
2nd sing. valitsisit et valitsisi 2nd sing. olisit valinnut et olisi valinnut
3rd sing. valitsisi ei valitsisi 3rd sing. olisi valinnut ei olisi valinnut
1st plur. valitsisimme emme valitsisi 1st plur. olisimme valinneet emme olisi valinneet
2nd plur. valitsisitte ette valitsisi 2nd plur. olisitte valinneet ette olisi valinneet
3rd plur. valitsisivat eivät valitsisi 3rd plur. olisivat valinneet eivät olisi valinneet
passive valittaisiin ei valittaisi passive olisi valittu ei olisi valittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valitse älä valitse 2nd sing.
3rd sing. valitkoon älköön valitko 3rd sing. olkoon valinnut älköön olko valinnut
1st plur. valitkaamme älkäämme valitko 1st plur.
2nd plur. valitkaa älkää valitko 2nd plur.
3rd plur. valitkoot älkööt valitko 3rd plur. olkoot valinneet älkööt olko valinneet
passive valittakoon älköön valittako passive olkoon valittu älköön olko valittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valinnen en valinne 1st sing. lienen valinnut en liene valinnut
2nd sing. valinnet et valinne 2nd sing. lienet valinnut et liene valinnut
3rd sing. valinnee ei valinne 3rd sing. lienee valinnut ei liene valinnut
1st plur. valinnemme emme valinne 1st plur. lienemme valinneet emme liene valinneet
2nd plur. valinnette ette valinne 2nd plur. lienette valinneet ette liene valinneet
3rd plur. valinnevat eivät valinne 3rd plur. lienevät valinneet eivät liene valinneet
passive valittaneen ei valittane passive lienee valittu ei liene valittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valita present valitseva valittava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st valitakseni valitaksemme
2nd valitaksesi valitaksenne
3rd valitakseen
valitaksensa
past valinnut valittu
2nd inessive2 valitessa valittaessa agent3 valitsema
Possessive forms
Person sing. plur.
1st valitessani valitessamme
2nd valitessasi valitessanne
3rd valitessaan
valitessansa
negative valitsematon
instructive valiten 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive valitsemassa
elative valitsemasta
illative valitsemaan
adessive valitsemalla
abessive valitsematta
instructive valitseman valittaman
4th4 verbal noun valitseminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st valitsemaisillani valitsemaisillamme
2nd valitsemaisillasi valitsemaisillanne
3rd valitsemaisillaan
valitsemaisillansa
Derived terms
edit
edit

Further reading

edit

Etymology 2

edit

Verb

edit

valita

  1. inflection of valittaa:
    1. present active indicative connegative
    2. second-person singular present imperative
    3. second-person singular present active imperative connegative

Anagrams

edit

Ingrian

edit

Etymology

edit

From Proto-Finnic *valit'ak. Cognates include Finnish valita and Estonian valitseda.

Pronunciation

edit

Verb

edit

valita

  1. (transitive) to select; to pick
  2. (transitive) to elect; to choose

Conjugation

edit
Conjugation of valita (type 13/valita, no gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular valitsen en valitse 1st singular oon valint, oon valinut en oo valint, en oo valinut
2nd singular valitset et valitse 2nd singular oot valint, oot valinut et oo valint, et oo valinut
3rd singular valitsoo ei valitse 3rd singular ono valint, ono valinut ei oo valint, ei oo valinut
1st plural valitsemma emmä valitse 1st plural oomma valineet emmä oo valineet
2nd plural valitsetta että valitse 2nd plural ootta valineet että oo valineet
3rd plural valitsoot1), valitsevat2), valitaa evät valitse, ei valita 3rd plural ovat valineet evät oo valineet, ei oo valittu
impersonal valitaa ei valita impersonal ono valittu ei oo valittu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular valitsin en valint, en valinut 1st singular olin valint, olin valinut en olt valint, en olt valinut
2nd singular valitsit et valint, et valinut 2nd singular olit valint, olit valinut et olt valint, et olt valinut
3rd singular valitsi ei valint, ei valinut 3rd singular oli valint, oli valinut ei olt valint, ei olt valinut
1st plural valitsimma emmä valineet 1st plural olimma valineet emmä olleet valineet
2nd plural valitsitta että valineet 2nd plural olitta valineet että olleet valineet
3rd plural valitsiit1), valitsivat2), valittii evät valineet, ei valittu 3rd plural olivat valineet evät olleet valineet, ei olt valittu
impersonal valittii ei valittu impersonal oli valittu ei olt valittu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular valitsisin en valitsis 1st singular olisin valint, olisin valinut en olis valint, en olis valinut
2nd singular valitsisit, valitsiist1) et valitsis 2nd singular olisit valint, olisit valinut et olis valint, et olis valinut
3rd singular valitsis ei valitsis 3rd singular olis valint, olis valinut ei olis valint, ei olis valinut
1st plural valitsisimma emmä valitsis 1st plural olisimma valineet emmä olis valineet
2nd plural valitsisitta että valitsis 2nd plural olisitta valineet että olis valineet
3rd plural valitsisiit1), valitsisivat2), valittais evät valitsis, ei valittais 3rd plural olisivat valineet evät olis valineet, ei olis valittu
impersonal valittais ei valittais impersonal olis valittu ei olis valittu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular valitse elä valitse 2nd singular oo valint, oo valinut elä oo valint, elä oo valinut
3rd singular valitkoo elköö valitko 3rd singular olkoo valint, olkoo valinut elköö olko valint, elköö olko valinut
1st plural 1st plural
2nd plural valitkaa elkää valitko 2nd plural olkaa valineet elkää olko valineet
3rd plural valitkoot elkööt valitko, elköö valittako 3rd plural olkoot valineet elkööt olko valineet, elköö olko valittu
impersonal valittakkoo elköö valittako impersonal olkoo valittu elköö olko valittu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular valinnen en valinne
2nd singular valinnet et valinne
3rd singular valinnoo ei valinne
1st plural valinnemma emmä valinne
2nd plural valinnetta että valinne
3rd plural valinnoot evät valinne, ei valittane
impersonal valittannoo ei valittane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st valita present valitseva valittava
2nd inessive valitees past valint, valinut valittu
instructive valiten 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (valitkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative valitsommaa
inessive valitsomas
elative valitsomast
abessive valitsomata
4th nominative valitsomiin
partitive valitsomista, valitsomist

References

edit
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 635

Veps

edit

Etymology

edit

From Proto-Finnic *valit'ak.

Verb

edit

valita

  1. to choose, to select, to pick out
  2. to vote, to elect

Inflection

edit
Inflection of valita (inflection type 26/valita)
1st infinitive valita
present indic. valičeb
past indic. valiči
present
indicative
past
indicative
imperative
1st singular valičen valičin
2nd singular valičed valičid valiče
3rd singular valičeb valiči valikaha
1st plural valičem valičim valikam
2nd plural valičet valičit valikat
3rd plural valitas
valičeba
valičiba valikaha
sing. conneg.1 valiče valičend valiče
plur. conneg. valikoi valinugoi valikoi
present
conditional
past
conditional
potential
1st singular valičižin valinuižin valičenen
2nd singular valičižid valinuižid valičened
3rd singular valičiži valinuiži valičeneb
1st plural valičižim valinuižim valičenem
2nd plural valičižit valinuižit valičenet
3rd plural valičižiba valinuižiba valičeneba
connegative valičiži valinuiži valičene
non-finite forms
1st infinitive valita
2nd infinitive 3rd infinitive
inessive valites inessive valičemas
instructive valiten illative valičemaha
participles elative valičemaspäi
present active valičii adessive valičemal
past active valinu abessive valičemat
past passive valitud
1 In imperative: used only in the second-person singular. The plural form is used with other persons.

Derived terms

edit

References

edit