Eastern Mari Edit

Etymology Edit

From Proto-Mari *mĭńə, from Proto-Uralic *minä. Cognate with Western Mari мӹнь (mÿń).

Pronoun Edit

мый (myj)

  1. I

Komi-Permyak Edit

Etymology Edit

From Proto-Uralic *mi. Cognates include Komi-Zyrian мый (myj) and Hungarian mi.

Pronunciation Edit

  • IPA(key): /ˈmɨj/, [ˈmɨj]
  • Hyphenation: мый

Pronoun Edit

мый (myj)

  1. what?
  2. which?
  3. how?
  4. why?

Declension Edit

Declension of мый (stem: мый-)
singular plural
nominative мый (myj) мыйэз (myjez)
accusative I* мый (myj) мыйэз (myjez)
II* мыйӧс (myjös) мыйэзӧс (myjezös)
instrumental мыйӧн (myjön) мыйэзӧн (myjezön)
comitative мыйкӧт (myjköt) мыйэзкӧт (myjezköt)
caritive мыйтӧг (myjtög) мыйэзтӧг (myjeztög)
consecutive мыйла (myjla) мыйэзла (myjezla)
genitive мыйлӧн (myjlön) мыйэзлӧн (myjezlön)
ablative мыйлісь (myjliś) мыйэзлісь (myjezliś)
dative мыйлӧ (myjlö) мыйэзлӧ (myjezlö)
inessive мыйын (myjyn) мыйэзын (myjezyn)
elative мыйись (myjiś) мыйэзісь (myjeziś)
illative мыйӧ (myjö) мыйэзӧ (myjezö)
egressive мыйсянь (myjśań) мыйэзсянь (myjezśań)
approximative мыйлань (myjlań) мыйэзлань (myjezlań)
terminative I мыйӧдз (myjödź) мыйэзӧдз (myjezödź)
II мыйви (myjvi) мыйэзви (myjezvi)
prolative мыйӧт (myjöt) мыйэзӧт (myjezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of мый
First person singular
singular plural
nominative мыйӧ (myjö) мыйэзӧ (myjezö)
accusative I* мыйӧ (myjö) мыйэзӧ (myjezö)
II* мыйӧс (myjös) мыйэзӧс (myjezös)
instrumental мыйнам (myjnam) мыйэзнам (myjeznam)
comitative мыйӧкӧт (myjököt) мыйэзӧкӧт (myjezököt)
caritive мыйӧтӧг (myjötög) мыйэзӧтӧг (myjezötög)
consecutive мыйӧла (myjöla) мыйэзӧла (myjezöla)
genitive мыйӧлӧн (myjölön) мыйэзӧлӧн (myjezölön)
ablative мыйӧлісь (myjöliś) мыйэзӧлісь (myjezöliś)
dative мыйӧлӧ (myjölö) мыйэзӧлӧ (myjezölö)
inessive мыям (myjam) мыйэзам (myjezam)
elative мыйсим (myjśim) мыйэзсим (myjezśim)
illative мыям (myjam) мыйэзам (myjezam)
egressive мыйӧсянь (myjöśań) мыйэзӧсянь (myjezöśań)
approximative мыйӧлань (myjölań) мыйэзӧлань (myjezölań)
terminative I мыйӧддзам (myjöddźam) мыйэзӧддзам (myjezöddźam)
II мыйӧви (myjövi) мыйэзӧви (myjezövi)
prolative мыйӧттям (myjötťam) мыйэзӧттям (myjezötťam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative мыйыт (myjyt) мыйэт (myjet)
accusative I* мыйыт (myjyt) мыйэт (myjet)
II* мыйтӧ (myjtö) мыйэзтӧ (myjeztö)
instrumental мыйнат (myjnat) мыйэзнат (myjeznat)
comitative мыйыткӧт (myjytköt) мыйэткӧт (myjetköt)
caritive мыйыттӧг (myjyttög) мыйэттӧг (myjettög)
consecutive мыйытла (myjytla) мыйэтла (myjetla)
genitive мыйытлӧн (myjytlön) мыйэтлӧн (myjetlön)
ablative мыйытлісь (myjytliś) мыйэтлісь (myjetliś)
dative мыйытлӧ (myjytlö) мыйэтлӧ (myjetlö)
inessive мыят (myjat) мыйэзат (myjezat)
elative мыйсит (myjśit) мыйэзсит (myjezśit)
illative мыят (myjat) мыйэзат (myjezat)
egressive мыйытсянь (myjytśań) мыйэтсянь (myjetśań)
approximative мыйытлань (myjytlań) мыйэтлань (myjetlań)
terminative I мыйӧддзат (myjöddźat) мыйэзӧддзат (myjezöddźat)
II мыйытви (myjytvi) мыйэтви (myjetvi)
prolative мыйӧттят (myjötťat) мыйэзӧттят (myjezötťat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative мыйыс (myjys) мыйэс (myjes)
accusative I* мыйыс (myjys) мыйэс (myjes)
II* мыйсӧ (myjsö) мыйэсӧ (myjesö)
instrumental мыйнас (myjnas) мыйэзнас (myjeznas)
comitative мыйыскӧт (myjysköt) мыйэскӧт (myjesköt)
caritive мыйыстӧг (myjystög) мыйэстӧг (myjestög)
consecutive мыйысла (myjysla) мыйэсла (myjesla)
genitive мыйыслӧн (myjyslön) мыйэслӧн (myjeslön)
ablative мыйыслісь (myjysliś) мыйэслісь (myjesliś)
dative мыйыслӧ (myjyslö) мыйэслӧ (myjeslö)
inessive мыяс (myjas) мыйэзас (myjezas)
elative мыйсис (myjśis) мыйэзсис (myjezśis)
illative мыяс (myjas) мыйэзас (myjezas)
egressive мыйыссянь (myjysśań) мыйэссянь (myjesśań)
approximative мыйыслань (myjyslań) мыйэслань (myjeslań)
terminative I мыйӧддзас (myjöddźas) мыйэзӧддзас (myjezöddźas)
II мыйысви (myjysvi) мыйэсви (myjesvi)
prolative мыйӧттяс (myjötťas) мыйэзӧттяс (myjezötťas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative мыйным (myjnym) мыйэзным (myjeznym)
accusative I* мыйным (myjnym) мыйэзным (myjeznym)
II* мыйнымӧ (myjnymö) мыйэзнымӧ (myjeznymö)
instrumental мыйнаным (myjnanym) мыйэзнаным (myjeznanym)
comitative мыйнымкӧт (myjnymköt) мыйэзнымкӧт (myjeznymköt)
caritive мыйнымтӧг (myjnymtög) мыйэзнымтӧг (myjeznymtög)
consecutive мыйнымла (myjnymla) мыйэзнымла (myjeznymla)
genitive мыйнымлӧн (myjnymlön) мыйэзнымлӧн (myjeznymlön)
ablative мыйнымлісь (myjnymliś) мыйэзнымлісь (myjeznymliś)
dative мыйнымлӧ (myjnymlö) мыйэзнымлӧ (myjeznymlö)
inessive мыяным (myjanym) мыйэзаным (myjezanym)
elative мыйсиным (myjśinym) мыйэзсиным (myjezśinym)
illative мыяным (myjanym) мыйэзаным (myjezanym)
egressive мыйнымсянь (myjnymśań) мыйэзнымсянь (myjeznymśań)
approximative мыйнымлань (myjnymlań) мыйэзнымлань (myjeznymlań)
terminative I мыйӧддзаным (myjöddźanym) мыйэзӧддзаным (myjezöddźanym)
II мыйнымви (myjnymvi) мыйэзнымви (myjeznymvi)
prolative мыйӧттяным (myjötťanym) мыйэзӧттяным (myjezötťanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative мыйныт (myjnyt) мыйэзныт (myjeznyt)
accusative I* мыйныт (myjnyt) мыйэзныт (myjeznyt)
II* мыйнытӧ (myjnytö) мыйэзнытӧ (myjeznytö)
instrumental мыйнаныт (myjnanyt) мыйэзнаныт (myjeznanyt)
comitative мыйныткӧт (myjnytköt) мыйэзныткӧт (myjeznytköt)
caritive мыйныттӧг (myjnyttög) мыйэзныттӧг (myjeznyttög)
consecutive мыйнытла (myjnytla) мыйэзнытла (myjeznytla)
genitive мыйнытлӧн (myjnytlön) мыйэзнытлӧн (myjeznytlön)
ablative мыйнытлісь (myjnytliś) мыйэзнытлісь (myjeznytliś)
dative мыйнытлӧ (myjnytlö) мыйэзнытлӧ (myjeznytlö)
inessive мыяныт (myjanyt) мыйэзаныт (myjezanyt)
elative мыйсиныт (myjśinyt) мыйэзсиныт (myjezśinyt)
illative мыяныт (myjanyt) мыйэзаныт (myjezanyt)
egressive мыйнытсянь (myjnytśań) мыйэзнытсянь (myjeznytśań)
approximative мыйнытлань (myjnytlań) мыйэзнытлань (myjeznytlań)
terminative I мыйӧддзаныт (myjöddźanyt) мыйэзӧддзаныт (myjezöddźanyt)
II мыйнытви (myjnytvi) мыйэзнытви (myjeznytvi)
prolative мыйӧттяныт (myjötťanyt) мыйэзӧттяныт (myjezötťanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative мыйныс (myjnys) мыйэзныс (myjeznys)
accusative I* мыйныс (myjnys) мыйэзныс (myjeznys)
II* мыйнысӧ (myjnysö) мыйэзнысӧ (myjeznysö)
instrumental мыйнаныс (myjnanys) мыйэзнаныс (myjeznanys)
comitative мыйныскӧт (myjnysköt) мыйэзныскӧт (myjeznysköt)
caritive мыйныстӧг (myjnystög) мыйэзныстӧг (myjeznystög)
consecutive мыйнысла (myjnysla) мыйэзнысла (myjeznysla)
genitive мыйныслӧн (myjnyslön) мыйэзныслӧн (myjeznyslön)
ablative мыйныслісь (myjnysliś) мыйэзныслісь (myjeznysliś)
dative мыйныслӧ (myjnyslö) мыйэзныслӧ (myjeznyslö)
inessive мыяныс (myjanys) мыйэзаныс (myjezanys)
elative мыйсиныс (myjśinys) мыйэзсиныс (myjezśinys)
illative мыяныс (myjanys) мыйэзаныс (myjezanys)
egressive мыйныссянь (myjnysśań) мыйэзныссянь (myjeznysśań)
approximative мыйныслань (myjnyslań) мыйэзныслань (myjeznyslań)
terminative I мыйӧддзаныс (myjöddźanys) мыйэзӧддзаныс (myjezöddźanys)
II мыйнысви (myjnysvi) мыйэзнысви (myjeznysvi)
prolative мыйӧттяныс (myjötťanys) мыйэзӧттяныс (myjezötťanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References Edit

  • R. M. Batalova; A. S. Krivoshchekova-Gantman (1985) Коми-пермяцко-русский словарь [Komi-Permyak-Russian dictionary]‎[1], Moscow: Русский язык

Komi-Zyrian Edit

Etymology Edit

From Proto-Permic [Term?], from Proto-Uralic *mi. Cognates include Finnish mikä and Hungarian mi.

Pronunciation Edit

  • IPA(key): /ˈmɯj/, [ˈmɯ̈j]
  • Hyphenation: мый

Pronoun Edit

мый (myj)

  1. what?
  2. which?

Declension Edit

Declension of мый (stem: мый-)
singular plural
nominative мый (myj) мыйяс (myjas)
accusative I* мый (myj) мыйяс (myjas)
II* мыйӧс (myjös) мыйясӧс (myjasös)
instrumental мыйӧн (myjön) мыйясӧн (myjasön)
comitative мыйкӧд (myjköd) мыйяскӧд (myjasköd)
caritive мыйтӧг (myjtög) мыйястӧг (myjastög)
consecutive мыйла (myjla) мыйяслала (myjaslala)
genitive мыйлӧн (myjlön) мыйяслӧн (myjaslön)
ablative мыйлысь (myjlyś) мыйяслысь (myjaslyś)
dative мыйлы (myjly) мыйяслы (myjasly)
inessive мыйын (myjyn) мыйясын (myjasyn)
elative мыйысь (myjyś) мыйясысь (myjasyś)
illative мыйӧ (myjö) мыйясӧ (myjasö)
egressive мыйсянь (myjśań) мыйяссянь (myjasśań)
approximative мыйлань (myjlań) мыйяслань (myjaslań)
terminative мыйӧдз (myjödź) мыйясӧдз (myjasödź)
prolative I мыйӧд (myjöd) мыйясӧд (myjasöd)
II мыйті (myjti) мыйясті (myjasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Derived terms Edit

See also Edit

Komi-Zyrian interrogatives
animate inanimate
long short long short
nominative
(who?)
коді (kodi) код (kod) мый (myj)
similative
(what kind of?)
кутшӧм (kučöm)
lative
(whither?)
кытчӧ (kytćö)
locative
(where?)
кӧні (köni) кӧн (kön)
ablative
(whence?)
кытысь (kytyś) кысь (kyś)
temporal
(when?)
кодыр (kodyr) кор (kor)
instructive
(how?)
кыдзи (kydźi) кыдз (kydź)
partitive
(how many?)
кымын (kymyn) мыймында (myjmynda) мыйта (myjta)

Conjunction Edit

мый (myj)

  1. that

References Edit

  • A. I. Podorova, editor (1948) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 127
  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 111
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 408

Ter Sami Edit

Alternative versions Edit

  • mïj (Latin orthography)

Etymology Edit

From Proto-Samic *mij, from Proto-Uralic *me. Cognates include Northern Sami mii, Skolt Sami mij and Kildin Sami мыйй (myjj).

Pronunciation Edit

  This entry needs pronunciation information. If you are familiar with the IPA then please add some!

Pronoun Edit

мый

  1. we

Inflection Edit

Inflection of мый (irregular)
Nominative мунн мый
Genetive муны мины
Accusative муны мины
Essive мунэн минэн
Inessive-Elative муст мист
Dative-Ilative мунни мийи
Abessive мунта мийта
Comitative мунин мингуйм

See also Edit

Ter Sami personal pronouns
singular plural
1st person мунн мый
2nd person тонн тый
3rd person сонн сый

Further reading Edit

  • S. N. Tereshkin (2002) Йоканьгский диалект саамского языка [Ter dialect of the Sámi language], Российский государственный педагогический Университет имени А.И. Герцена, page 110

Udmurt Edit

Etymology Edit

From Proto-Finno-Permic *maja.

Noun Edit

мый (myj)

  1. beaver