pyytää

FinnishEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *püütädäk, from Proto-Uralic *püwtä-. The meaning "to hunt, fish" was the original meaning.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpyːtæːˣ/, [ˈpyːt̪æː(ʔ)]
  • Rhymes: -yːtæː
  • Syllabification(key): pyy‧tää

VerbEdit

pyytää (transitive)

  1. to request, ask
  2. to demand, insist
  3. to petition, apply
  4. to desire, wish, want
  5. to hunt, fish

Usage notesEdit

  • The conjugation of the past tense can vary depending on the meaning. When using the verb in the original sense (to hunt/fish), it is more common to use the endings -ti/-di, but the endings -si are also used. In the sense "to ask for", only the endings -si are used.
  • (request, ask): The partitive case is used, or with verbs, the third infinitive in illative.

ConjugationEdit

(request, ask, demand):

Inflection of pyytää (Kotus type 54*F/huutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyydän en pyydä 1st sing. olen pyytänyt en ole pyytänyt
2nd sing. pyydät et pyydä 2nd sing. olet pyytänyt et ole pyytänyt
3rd sing. pyytää ei pyydä 3rd sing. on pyytänyt ei ole pyytänyt
1st plur. pyydämme emme pyydä 1st plur. olemme pyytäneet emme ole pyytäneet
2nd plur. pyydätte ette pyydä 2nd plur. olette pyytäneet ette ole pyytäneet
3rd plur. pyytävät eivät pyydä 3rd plur. ovat pyytäneet eivät ole pyytäneet
passive pyydetään ei pyydetä passive on pyydetty ei ole pyydetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyysin en pyytänyt 1st sing. olin pyytänyt en ollut pyytänyt
2nd sing. pyysit et pyytänyt 2nd sing. olit pyytänyt et ollut pyytänyt
3rd sing. pyysi ei pyytänyt 3rd sing. oli pyytänyt ei ollut pyytänyt
1st plur. pyysimme emme pyytäneet 1st plur. olimme pyytäneet emme olleet pyytäneet
2nd plur. pyysitte ette pyytäneet 2nd plur. olitte pyytäneet ette olleet pyytäneet
3rd plur. pyysivät eivät pyytäneet 3rd plur. olivat pyytäneet eivät olleet pyytäneet
passive pyydettiin ei pyydetty passive oli pyydetty ei ollut pyydetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyytäisin en pyytäisi 1st sing. olisin pyytänyt en olisi pyytänyt
2nd sing. pyytäisit et pyytäisi 2nd sing. olisit pyytänyt et olisi pyytänyt
3rd sing. pyytäisi ei pyytäisi 3rd sing. olisi pyytänyt ei olisi pyytänyt
1st plur. pyytäisimme emme pyytäisi 1st plur. olisimme pyytäneet emme olisi pyytäneet
2nd plur. pyytäisitte ette pyytäisi 2nd plur. olisitte pyytäneet ette olisi pyytäneet
3rd plur. pyytäisivät eivät pyytäisi 3rd plur. olisivat pyytäneet eivät olisi pyytäneet
passive pyydettäisiin ei pyydettäisi passive olisi pyydetty ei olisi pyydetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pyydä älä pyydä 2nd sing. ole pyytänyt älä ole pyytänyt
3rd sing. pyytäköön älköön pyytäkö 3rd sing. olkoon pyytänyt älköön olko pyytänyt
1st plur. pyytäkäämme älkäämme pyytäkö 1st plur. olkaamme pyytäneet älkäämme olko pyytäneet
2nd plur. pyytäkää älkää pyytäkö 2nd plur. olkaa pyytäneet älkää olko pyytäneet
3rd plur. pyytäkööt älkööt pyytäkö 3rd plur. olkoot pyytäneet älkööt olko pyytäneet
passive pyydettäköön älköön pyydettäkö passive olkoon pyydetty älköön olko pyydetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyytänen en pyytäne 1st sing. lienen pyytänyt en liene pyytänyt
2nd sing. pyytänet et pyytäne 2nd sing. lienet pyytänyt et liene pyytänyt
3rd sing. pyytänee ei pyytäne 3rd sing. lienee pyytänyt ei liene pyytänyt
1st plur. pyytänemme emme pyytäne 1st plur. lienemme pyytäneet emme liene pyytäneet
2nd plur. pyytänette ette pyytäne 2nd plur. lienette pyytäneet ette liene pyytäneet
3rd plur. pyytänevät eivät pyytäne 3rd plur. lienevät pyytäneet eivät liene pyytäneet
passive pyydettäneen ei pyydettäne passive lienee pyydetty ei liene pyydetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pyytää present pyytävä pyydettävä
long 1st2 pyytääkseen past pyytänyt pyydetty
2nd inessive1 pyytäessä pyydettäessä agent1, 3 pyytämä
instructive pyytäen negative pyytämätön
3rd inessive pyytämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative pyytämästä
illative pyytämään
adessive pyytämällä
abessive pyytämättä
instructive pyytämän pyydettämän
4th nominative pyytäminen
partitive pyytämistä
5th2 pyytämäisillään

(hunt, fish):

Inflection of pyytää (Kotus type 55*F/soutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyydän en pyydä 1st sing. olen pyytänyt en ole pyytänyt
2nd sing. pyydät et pyydä 2nd sing. olet pyytänyt et ole pyytänyt
3rd sing. pyytää ei pyydä 3rd sing. on pyytänyt ei ole pyytänyt
1st plur. pyydämme emme pyydä 1st plur. olemme pyytäneet emme ole pyytäneet
2nd plur. pyydätte ette pyydä 2nd plur. olette pyytäneet ette ole pyytäneet
3rd plur. pyytävät eivät pyydä 3rd plur. ovat pyytäneet eivät ole pyytäneet
passive pyydetään ei pyydetä passive on pyydetty ei ole pyydetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyydin
pyysin
en pyytänyt 1st sing. olin pyytänyt en ollut pyytänyt
2nd sing. pyydit
pyysit
et pyytänyt 2nd sing. olit pyytänyt et ollut pyytänyt
3rd sing. pyyti
pyysi
ei pyytänyt 3rd sing. oli pyytänyt ei ollut pyytänyt
1st plur. pyydimme
pyysimme
emme pyytäneet 1st plur. olimme pyytäneet emme olleet pyytäneet
2nd plur. pyyditte
pyysitte
ette pyytäneet 2nd plur. olitte pyytäneet ette olleet pyytäneet
3rd plur. pyytivät
pyysivät
eivät pyytäneet 3rd plur. olivat pyytäneet eivät olleet pyytäneet
passive pyydettiin ei pyydetty passive oli pyydetty ei ollut pyydetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyytäisin en pyytäisi 1st sing. olisin pyytänyt en olisi pyytänyt
2nd sing. pyytäisit et pyytäisi 2nd sing. olisit pyytänyt et olisi pyytänyt
3rd sing. pyytäisi ei pyytäisi 3rd sing. olisi pyytänyt ei olisi pyytänyt
1st plur. pyytäisimme emme pyytäisi 1st plur. olisimme pyytäneet emme olisi pyytäneet
2nd plur. pyytäisitte ette pyytäisi 2nd plur. olisitte pyytäneet ette olisi pyytäneet
3rd plur. pyytäisivät eivät pyytäisi 3rd plur. olisivat pyytäneet eivät olisi pyytäneet
passive pyydettäisiin ei pyydettäisi passive olisi pyydetty ei olisi pyydetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pyydä älä pyydä 2nd sing. ole pyytänyt älä ole pyytänyt
3rd sing. pyytäköön älköön pyytäkö 3rd sing. olkoon pyytänyt älköön olko pyytänyt
1st plur. pyytäkäämme älkäämme pyytäkö 1st plur. olkaamme pyytäneet älkäämme olko pyytäneet
2nd plur. pyytäkää älkää pyytäkö 2nd plur. olkaa pyytäneet älkää olko pyytäneet
3rd plur. pyytäkööt älkööt pyytäkö 3rd plur. olkoot pyytäneet älkööt olko pyytäneet
passive pyydettäköön älköön pyydettäkö passive olkoon pyydetty älköön olko pyydetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyytänen en pyytäne 1st sing. lienen pyytänyt en liene pyytänyt
2nd sing. pyytänet et pyytäne 2nd sing. lienet pyytänyt et liene pyytänyt
3rd sing. pyytänee ei pyytäne 3rd sing. lienee pyytänyt ei liene pyytänyt
1st plur. pyytänemme emme pyytäne 1st plur. lienemme pyytäneet emme liene pyytäneet
2nd plur. pyytänette ette pyytäne 2nd plur. lienette pyytäneet ette liene pyytäneet
3rd plur. pyytänevät eivät pyytäne 3rd plur. lienevät pyytäneet eivät liene pyytäneet
passive pyydettäneen ei pyydettäne passive lienee pyydetty ei liene pyydetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pyytää present pyytävä pyydettävä
long 1st2 pyytääkseen past pyytänyt pyydetty
2nd inessive1 pyytäessä pyydettäessä agent1, 3 pyytämä
instructive pyytäen negative pyytämätön
3rd inessive pyytämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative pyytämästä
illative pyytämään
adessive pyytämällä
abessive pyytämättä
instructive pyytämän pyydettämän
4th nominative pyytäminen
partitive pyytämistä
5th2 pyytämäisillään

SynonymsEdit

Derived termsEdit

(hunt, fish):

(request, ask, demand):

AnagramsEdit


IngrianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *püütädäk. Cognates include Finnish pyytää and Estonian püüda.

PronunciationEdit

VerbEdit

pyytää

  1. (transitive) to catch
  2. (transitive) to fish for
  3. (transitive) to trap
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 61:
      pääsöö [meri] kallaa pyytämää.
      [the sea] manages to trap some fish.

ConjugationEdit

Conjugation of pyytää (type 3/kyntää, yyt-yyvv gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular pyyvvän en pyyvvä 1st singular oon pyytänt, oon pyytänyt en oo pyytänt, en oo pyytänyt
2nd singular pyyvvät et pyyvvä 2nd singular oot pyytänt, oot pyytänyt et oo pyytänt, et oo pyytänyt
3rd singular pyytää ei pyyvvä 3rd singular ono pyytänt, ono pyytänyt ei oo pyytänt, ei oo pyytänyt
1st plural pyyvvämmä emmä pyyvvä 1st plural oomma pyytänneet emmä oo pyytänneet
2nd plural pyyvvättä että pyyvvä 2nd plural ootta pyytänneet että oo pyytänneet
3rd plural pyytäät1), pyytävät2), pyyvvetää evät pyyvvä 3rd plural ovat pyytänneet evät oo pyytänneet
impersonal pyyvvetää ei pyyvvetä impersonal ono pyyvvetty ei oo pyyvvetty
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular pyysin en pyytänt, en pyytänyt 1st singular olin pyytänt, olin pyytänyt en olt pyytänt, en olt pyytänyt
2nd singular pyysit et pyytänt, et pyytänyt 2nd singular olit pyytänt, olit pyytänyt et olt pyytänt, et olt pyytänyt
3rd singular pyysi ei pyytänt, ei pyytänyt 3rd singular oli pyytänt, oli pyytänyt ei olt pyytänt, ei olt pyytänyt
1st plural pyysimmä emmä pyytänneet 1st plural olimma pyytänneet emmä olleet pyytänneet
2nd plural pyysittä että pyytänneet 2nd plural olitta pyytänneet että olleet pyytänneet
3rd plural pyysiit1), pyysivät2), pyyvvettii evät pyytänneet 3rd plural olivat pyytänneet evät olleet pyytänneet
impersonal pyyvvettii ei pyyvvetty impersonal oli pyyvvetty ei olt pyyvvetty
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular pyytäisin en pyytäis 1st singular olisin pyytänt, olisin pyytänyt en olis pyytänt, en olis pyytänyt
2nd singular pyytäisit, pyytäist1) et pyytäis 2nd singular olisit pyytänt, olisit pyytänyt et olis pyytänt, et olis pyytänyt
3rd singular pyytäis ei pyytäis 3rd singular olis pyytänt, olis pyytänyt ei olis pyytänt, ei olis pyytänyt
1st plural pyytäisimmä emmä pyytäis 1st plural olisimma pyytänneet emmä olis pyytänneet
2nd plural pyytäisittä että pyytäis 2nd plural olisitta pyytänneet että olis pyytänneet
3rd plural pyytäisiit1), pyytäisivät2), pyyvvettäis evät pyytäis 3rd plural olisivat pyytänneet evät olis pyytänneet
impersonal pyyvvettäis ei pyyvvettäis impersonal olis pyyvvetty ei olis pyyvvetty
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular pyyvvä elä pyyvvä 2nd singular oo pyytänt, oo pyytänyt elä oo pyytänt, elä oo pyytänyt
3rd singular pyytäköö elköö pyytäkö 3rd singular olkoo pyytänt, olkoo pyytänyt elköö olko pyytänt, elköö olko pyytänyt
1st plural 1st plural
2nd plural pyytäkää elkää pyytäkö 2nd plural olkaa pyytänneet elkää olko pyytänneet
3rd plural pyytäkööt elkööt pyytäkö 3rd plural olkoot pyytänneet elkööt olko pyytänneet
impersonal pyyvvettäkköö elköö pyyvvettäkö impersonal olkoo pyyvvetty elköö olko pyyvvetty
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular pyytänen en pyytäne
2nd singular pyytänet et pyytäne
3rd singular pyytänöö ei pyytäne
1st plural pyytänemmä emmä pyytäne
2nd plural pyytänettä että pyytäne
3rd plural pyytänööt evät pyytäne
impersonal pyyvvettännöö ei pyyvvettäne
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st pyytää present pyytävä pyyvvettävä
2nd inessive pyytäjees past pyytänt, pyytänyt pyyvvetty
instructive pyytäen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (pyytäkää) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
3rd illative pyytämää
inessive pyytämääs
elative pyytämäst
abessive pyytämätä
4th nominative pyytämiin
partitive pyytämistä, pyytämist

SynonymsEdit

ReferencesEdit

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[1], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 104
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 449